live

Ресторанна мафія: замість "сім'ї" Януковича – "дорога родина" Садового

Вголос
Вголос

Інформаційне агентство

Міський голова Львова Андрій Садовий Вголос

За президентства Віктора Януковича "інститут смотрящіх" для українців став явищем звичним. Так звані наглядачі були скрізь: на кожному держпідприємстві, у кожному органі державної влади та в кожній області. Єдиним їхнім завданням було збагачення боса і його "сім’ї". Причому не важливо, якими методами.

Шість років тому Януковича в Україні не стало. Втім, справа його не померла, а живе досі. У його компаньйона – у Львові. Та про все по порядку.

Про це пише Вголос.

Колишній президент України Віктор Янукович й міський голова Львова Андрій Садовий Вголос

У 2007 році у Львові на площі Ринок з’явився невеличкий ресторанчик "Біля Діани". А за 13 років із нього виріс величезний "Холдинг емоцій !ФЕСТ".

Тепер це вже 20 ресторанів: "Театр пива "Правда", "Реберня "Під Арсеналом", "П’яна вишня", "Ресторація "Гасова лямпа", "Арт-центр "Дзиґа", "Криївка", "Львівська копальня кави", "Львівська майстерня шоколаду", "Перша міська пекарня сирників та штруделів "Львівські пляцки", Мазох-Cafe, "Найдорожча ресторація Галичини", "Перша львівська грильова ресторація м’яса та справедливости", "Галицька жидівська кнайпа "Під Золотою розою", "Пошта на Друкарській", "Пструг, хліб та вино", "Відкрита кав’ярня "Біля Діани на Ринку", "Grand cafe Leopolis", "Opera underground", "Дуже висока кухня", "Дім легенд".

А ще – мережа магазинів їжі по всьому Львову, декілька магазинів одягу, готелі, туристична та навіть будівельна компанії: так званий кавовий хаб "!FEST COFFEE MISSION", "!ФЕСТ-готель", місто в місті – величезний клуб на місці заводу "!FEST Republic", "Гончарня на Знесінні Поттерчуків", "Видавництво Старого Лева", "Школа вільних та небайдужих", "Школа мистецтв вільних та небайдужих", туристична компанія Just Lviv It!, апартаменти Just Lviv It!, так званий інформцентр – трамвай із сувенірами Just Lviv Tram, будівельна компанія "Квітка", мережа крамниць "Два кроки від хати", Магазин правдивої їжі "Дідо", мережа магазинів одягу "Авіація Галичини", трапезна в УКУ, Кондитерська на Лемківській, Кооператива молока, Міні-кафе "Сито" та пекарня "Братванка".

Дивним чином зростання цієї бізнес-імперії співпало зі зростанням політичної кар’єри Андрія Садового. Заступивши на посаду мера у 2006-му, він набрав собі радників (багатьох людей із "цікавими" зв’язками, про які розповімо детально далі). А зокрема – прессекретаря Громадської платформи "Пора!" Юрія Назарука. За рік він і заснував холдинг "!ФЕСТ". Разом з двома компаньйонами – Дмитром Герасімовим та Андрієм Худо. Останній, до речі, персона також непроста і не чужа міському голові – член наглядової ради "Галнафтогазу", який належить давньому соратнику і фінансисту Садового, "бензиновому королю" Віталію Антонову.

Збігся розвиток "!ФЕСТу" і з тим, як Садовий перетворював Львів із міста для львів’ян на місто для туристів. Як з вулиць Львова почали зникати культурні пам’ятки, а з власності міста – коштовні приміщення в його історичній частині.

"!Фест" – це бульдозер, що руйнує історію"

Упродовж своєї діяльності компанія "!Фест" відзначилась низкою скандалів. Зокрема – незаконним захопленням земельних ділянок. Так сталося і в приміщенні на площі Ринок, 10 (заклад "Львівська копальня кави").

Ця будівля – приміщення палацу Любомирських, колишня книгарня і Музей меблів. Там "!ФЕСТ" попри усі заборони та без дозвільних документів побудував величезний павільйон у внутрішньому дворі будівлі.

"Навіть після цього скандального будівництва там не все так просто. Закладу "Львівська копальня кави" міська рада навмисно зменшила орендну ставку, котра становить лише 5%. До прикладу, поруч є магазини, котрі заробляють значно менше, а платять значно більше. Що це, як не кругова порука?" – казав у коментарі "Вголосу" колишній чиновник Львівської міської ради Анатолій Семенюк.

Андрій Садовий у внутрішньому дворі кав’ярні “Львівська копальня кави” Вголос

Ще один скандал – величезні ванни та умивальники, які "!ФЕСТ" прикріпив просто на фасад будинку на вулиці Сербській, 3, у серпні 2013 року. Такі декорації зумовили обурення серед мешканців Львова. А згодом ще й з’ясувалось, що управління історичного середовища не надавало "!Фесту" погоджень на встановлення цих конструкцій.

Незаконні декорації з будинку мали демонтувати до жовтня 2013 року. Проте демонтували їх аж у 2014 році після рішення суду. Після цього фасад будівлі оформили іншими декораціями.

Львівська майстерня шоколаду Вголос

Тим часом дійсний член Українського комітету Міжнародної ради з питань пам’яток та визначних міст ІКОМОС, доктор архітектури Микола Бевз ще у 2012 році повідомляв, що під час облаштування закладів відпочинку у будівлях, які є пам’ятками архітектури, компанія "!Фест" зруйнувала унікальні будинки на вул. Вірменській, 20, площі Ринок, 14, та вул. Сербській, 3.

"Ця фірма є бульдозером, який іде по культурній спадщині Львова. Я це наводжу у приклад своїм студентам, як не потрібно працювати із пам’ятками", – сказав доктор архітектури.

"Депутатська приймальня" серед смаженого м’яса

Інше скандальне самовільне будівництво – це захоплення Бернардинського дворика, що на вул. Валовій, 20. Там "!Фест" самовільно звів ресторанчик "М’яса та справедливости".

15 липня 2010 року – "!Фест" отримав дозвіл на розміщення відкритого літнього майданчика площею 196,1 кв. м на вул. Валовій, 20. Термін дії дозволу був до 1 листопада 2012 року. Коли термін скінчився, "!Фест" пішов у суд. Після судової тяганини суд дозволив самобуду там розташовуватись.

А щоб вберегти заклад від знесення, менеджери компанії вигадали фантастичну річ – облаштували приймальню нардепа від владної фракції БПП Володимира Ар’єва просто у ресторані… біля туалету.

Як це виглядає на фото:

Вголос

У коментарі ЗМІ Ар’єв підтвердив, що там дійсно є його приймальня: "У мене є декілька громадських приймалень у Львові. Це одна з них. Я уклав угоду з компанією "!Фест" для того, щоб вони мені надавали приміщення для зустрічей з виборцями, проведення конференцій, семінарів", – сказав Ар’єв. Він зазначив, що приміщення йому запропоновано "на дуже вигідних умовах".

Смажать ребра, де поляки катували козаків

Один із найпопулярніших закладів "!Фесту" – "Реберня "Під Арсеналом". Заклад розташований на території музею, і по факту там повинен бути саме музей. Але не склалось. Не менш цікавою є історія оренди цього ласого шматка в історичній будівлі у центрі міста. Вона яскраво демонструє, як, маючи "свого" у владі, за копійки можна отримати приміщення просто у центрі.

Так, весь "Арсенал" включно із підвалом, де розташована "Реберня", належить Львівській обласній раді, котра з 2011 року здає це приміщення всього за 20 тис. грн. Орендарем є ТОВ "Галицька кнайпа", котра оформлена на рідну сестру дружини колишнього депутата ЛМР від "Народного Фронту" Андрія Якиміва. За словами директора музею "Арсенал", компанія-орендар обіцяла ще створити разом із рестораном інтерактивний музей зброї.

Але і тут не склалось: ТОВ "Галицька кнайпа" передала приміщення Холдингу емоцій "!Фест". Там спочатку був нічний клуб, а зараз – "Реберня "Під Арсеналом". А щоб не чіплялись активісти, на стінах ресторану розвішані деякі копії озброєння. Ймовірно, в уяві власників "!Фесту" – такий вигляд повинен мати "інтерактивний музей".

Вголос

Універмаг за копійки

Чи не найбільш скандальним у Львові був продаж приміщень колишнього універмагу, що на площі Ринок, 32. Зараз там розташовано "Театр пива "Правда". Це приміщення порівну належало Львівській міській раді та Львівській обласній раді. Свою половину ЛМР продала у 2013 році ПрАТ "Львівський універмаг "На ринку".

Універмаг тоді зголосився купити Олексій Курилишин – чоловік куми Садового, його радниці з 2006 року та однієї з перших керівників його медіабізнесу. Оцінку майна проводив ще один родич мера, чоловік його рідної сестри – Андрій Сарахманевич.

Зрештою, квадратний метр міська рада продала за смішною ціною – 439 доларів за квадрат.

Відтак за приміщення площею 1850 метрів квадратних місто отримало всього 812 150 доларів. А ринкова ціна універмагу – щонайменше 5 мільйонів доларів! Як то кажуть, відчуйте різницю.

Цікаво, що ця ж компанія у 2017 році викупила і решту універмагу в Львівської обласної ради теж за невисокою ціною – 1500 дол. за метр квадратний.

Цьому "сімейному підряду" Курилишиних Садовий, до слова, довірявся не вперше. Контроль бюджету під час організації дороговартісного святкування 750-річчя Львова в 2006 році був покладений також на них.

У Януковича "сім’я"? У Садового – ціла дорога родина!

Черговий товариш і кум Андрія Садового – Петро Соболь. Як розповідали раніше розслідувачі телеканалу "ZIK", колись цей чоловік разом із Садовим працював у скандально відомій компанії "Галицькі інвестиції", яка свого часу ошукала вкладників на колосальну суму. Також проти нього була порушена кримінальна справа за фактом розкрадання 150 тисяч гривень, які повинні були витратити на вкладання бетону на велодоріжках. Проте справа так і не була розглянута в повному обсязі, оскільки позивач, за поясненнями Петра Соболя, не з’являвся на допити та до суду. Згодом Соболь став засновником і власником низки підприємств у Львові, зокрема, ТзОВ "Арт Глорія", ресторан "Шекспір", ПП "Дорожні технології" КС та інших.

Наступний кум львівського мера — Андрій Федоренко. До ресторанної мафії його не долучили, натомість, як зазначали ЗМІ, – дозволили влаштувати низку оборудок із закупівлею трамваїв для Львова за завищеними цінами, внаслідок чого місто втратило 2 мільйони гривень.

І ще один кум Садового – Віталій Ломакович. Він же – один зі спонсорів виборчої кампанії Садового у 2006 році. Він же – один із перших радників Андрія Садового на посаді міського голови Львова. Він же – колишній президент групи компаній "Оптіма" і директор "Банку Москви", в якому Садовий без погодження депутатів тримав на депозиті гроші Львова. Він же – контролер готелю "Асторія" – колишнього готелю "Київ" у самому центрі Львова.

Вголос

Як відомо, "Банк Москви" є філією російської фінансової групи "ВТБ", яка, в свою чергу, будувала "ВANKHOTEL" у центрі Львова. Організацією цього проєкту Андрій Садовий опікувався особисто, піарив його і його власника – КДБіста В’ячеслава Юткіна – у своїх ЗМІ. А згодом почав брати участь у відкритті "тематичних" номерів:

Про афери з готелями і про те, скільки від цього втратили жителі Львова, раніше детально розповідали наші колеги з телеканалу ZIK:

А ще по-справжньому сімейні стосунки в Андрія Садового склалися з московськими олігархами. Мова про відомого бізнесмена та племінника російського дипломата Віталія Чуркіна – Ігоря Чуркіна. Через антиукраїнську діяльність СБУ заборонила йому в’їзд до України на 5 років. Проте Андрій Садовий і попри це залишився вірним – минулого року в межах афери довкола Львівського автобусного заводу таємно виплатив 20 млн грн з бюджету Львова.

Ігор Чуркін та Андрій Садовий Вголос

Розслідуючи згадані зловживання, журналісти телеканалу НТА навіть викрили "смотрящого" Чуркіна у Львівській міській раді – заступника директора департаменту ЖКГ та інфраструктури Андрія Білого.

Із розслідування стало відомо, що батько Білого – Леонід Білий – проживає в окупованому Криму, є членом путінської "Єдиної Росії", у 2014 та 2016 роках балотувався на псевдовиборах до російської влади в Криму, а на сайті "Миротворець" фігурує як поплічник окупантів.

Сам Андрій Білий в інтерв’ю визнав, що батько живе у Криму, однак підкреслив, що "не обговорює з ним політичні питання". Тим часом журналісти через систему Youcontrol знайшли зв’язок між тепер уже російською фірмою "Артвин", якою керує батько Андрія Білого, і компанією, через яку згаданий вище олігарх Чуркін отримав гроші зі Львова.

Ну і ще один московський компаньйон Андрія Садового – олігарх Михайло Фрідман. Він – засновник "Альфа-груп", один із фінансових стовпів сучасної РФ і 23-й номер в американському санкційному списку найбільш наближених до Путіна осіб. Поряд з тим – він співзасновник і багаторічний спонсор музичного фестивалю "Alfa Jazz Fest". Разом із Фрідманом кожного року його організовують ті ж власники "!ФЕСТу", згадані на початку статті.

Вголос

Невдовзі до цієї ресторанної мафії доєднається ще один пункт – ресторан швидкого харчування міжнародної мережі KFC. На проспекті Свободи, 19, його відкриє харківська компанія "ДТС-Харків", яка належить одіозному голові фракції "Об’єднання Самопоміч" у Харківській міській раді Тарасові Сітенку. Його місцеві ЗМІ раніше підозрювали в несплаті податків та виведенні капіталів за кордон.

Вголос

А тепер – логічно: може така велика бізнес-імперія працювати правильно без "смотрящого"? І Андрій Садовий так подумав. На останній сесії ЛМР зі скандалом протягнув собі посаду вже восьмого заступника – так званого "бізнес-омбудсмена". І конкретну людину в це крісло знайшов в ту ж секунду – екснардепа від "Самомопомочі" Сергія Кіраля.

Екснардеп від "Самомопомочі" Сергій Кіраль Вголос

Такий от бізнес. Тут і радники, і чиновники, і куми, і бізнес-партнери, і путінські олігархи. Крутіше, ніж в Януковича! Не сім’я, а ціла, як кажуть у Галичині, дорога родина…

Яна Федюра

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...