Реалізація інфраструктурних і торговельних проєктів та проведення бізнес-форуму: Про що домовились Кулеба з Сіярто на Закарпатті

Міністри України та Угорщини домовились про реалізацію низки спільних проєктів

Топ-новина
Топ-новина
Дмитро Кулеба та Петер Сійярто Фото з відкритих джерел

Попри напружені стосунки останніх років між Києвом та Будапештом, у МЗС України нині переконані - у майбутньому можливе налагодження стосунків з Угорщиною. Хоча і визнають: цей процес цей буде тривалим. Приводом для такого прогнозу стала нещодавня зустріч очільників дипломатичних відомств країн на Закарпатті. Про що говорили та про що домовилися - розповідаємо далі.


Домовлялися довго, зустрілися швидко

Напередодні, 23 вересня, на Закарпатті в Ужгороді по обіді відбулась зустріч українського та угорського міністрів закордонних справ Дмитра Кулеби та Петера Сіярто.

Український очільник відомства запросив свого колегу до України 14 вересня для напрацювання подальших кроків із реалізації досягнутих домовленостей в політичній, економічній, культурно-гуманітарній сферах.

За словами Кулеби, планувалося обговорити вирішення проблем країн, що викликані пандемією коронавірусу. "Запроваджені в Україні та Угорщині обмеження для в'їзду іноземців у зв'язку з поширенням коронавірусу накладають певні обмеження на всіх громадян, незалежно від статусу. На цьому тлі наша зустріч є чітким сигналом — обидві країни налаштовані на пошук взаємоприйнятних рішень без зволікань", – зазначив очільник МЗС України.

Зазначимо, що спершу зустріч планувалася на 26 вересня, втім, її перенесли на раніше.
Загалом зустріч тривала декілька годин.

Міністри взяли участь у передачі Закарпатській області угорської гуманітарної допомоги для протидії СOVID-19 - 50 апаратів штучної вентиляції легенів.

Опісля провели спільну пресконференцію.

Новини за темою: Угорщина закриває кордони для іноземців через другу хвилю коронавірусу

Про що вдалося домовитися

Очільник МЗС України розповів, що мета діалогу міністрів — це забезпечити насичену, динамічну та результативну взаємодію між Україною та Угорщиною.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба МЗС України

За його словами, було проведене змістовне засідання українсько-угорської економічної комісії. "Ми почали рухатися в реалізації низки спільних інфраструктурних і торговельних проєктів. Сьогоднішня наша зустріч продовжила традицію результативності – ми теж досягли декількох домовленостей. Ми працюватимемо спільно над тим, щоб успішно провели свої засідання три групи, які існують між нашими країнами: перша група – з питань національних меншин, друга – з питань освіти, третя – з питань транскордонного співробітництва, в рамках якої обговорюється питання розвитку інфраструктури та розбудови пунктів пропуску на кордоні", - повідомив міністр.

Також, за словами Кулеби, досягнута домовленість структурувати взаємодію в питаннях програм співпраці, які реалізує Угорщина в Закарпатській області. "Ми також домовились невідкладно провести бізнес-форум українських та угорських компаній під егідою двох наших міністерств. Ми обговорили також розвиток туризму в Закарпатській області. Розвиток внутрішнього туризму підтримує президент України", - наголосив він.

Крім того, Кулеба зауважив, що "ми хочемо більше торгівлі, міжлюдських контактів, інфраструктурних проєктів, політичних контактів між Угорщиною та Україною".

За словами голови МЗС України, цю позицію поділяє його угорський колега. "Ми будемо працювати на досягнення цих цілей", - сказав Кулеба.

Зі свого боку, Петер Сіярто зазначив, що країнам необхідно зробити кілька важливих кроків, щоб направити українсько-угорські відносини в потрібне русло.

Петер Сіярто

Фото з відкритих джерел

"Однозначно, ситуація, яка зараз існує, не є гарною ні для Угорщини, ні для України, ні для закарпатських угорців. Щоб вирішити наші проблеми, необхідно робити багато маленьких кроків. З нашого боку ми і далі будемо допомагати угорцям Закарпаття - за шість років Угорщина вклала 90 млрд форинтів в розвиток Закарпаття. Ми визнаємо територіальну цілісність України, підтримуємо газові поставки в Україну, забезпечуємо транзитний переїзд громадян, які подорожують до Європи. Я підтримую думку мого колеги, Закарпаття треба зробити загальним надбанням України і Угорщини", - розповів Сіярто.

Він додав, що угорці чекають великих результатів від роботи цих трьох міжурядових груп, про які говорив Дмитро Кулеба.

Щодо зустрічі президента України Володимира Зеленського та прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана Сіярто повідомив, що вона можлива, але після відновлення добросусідських стосунків. "Спочатку ми хочемо досягти попередніх домовленостей про добросусідські відносини, для цього важливі результати засідань комісій, про які сказав пан Кулеба. Якщо ці засідання будуть успішними, ми зможемо домовитися про зустріч лідерів країн", – сказав міністр.

Новини за темою: Черги із сотень авто: Угорщина посилила контроль на кордоні з Україною

Які ще гучні заяви зробив Кулеба

На переконання міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, зустріч з його угорським колегою не мала принести сенсацій та проривів. "Але це дуже важливий крок до дипломатичних проривів в інтересах України і Європи загалом", - зауважив чиновник.

Кулеба зазначив, що рани, які були завдані українсько-угорським стосункам, потрібно лікувати повільно і підходити до цього дуже обережно.

За словами міністра, Україна не має наміру змінювати закон "Про освіту" у частині щодо навчання національних меншин на догоду угорській стороні, оскільки вже виконала рекомендації Венеціанської комісії.

"Національні меншини - це здобуток і перевага України, які збагачують наше суспільство. Ми хочемо, щоб вони зберігали свою ідентичність, але при цьому були інтегровані в українське суспільство і відчували себе його частиною", - додав Кулеба.

Очільник МЗС також не виключає, що в Україні можуть запровадити подвійне громадянство. "Для нас це питання набагато ширше, ніж тільки в частині українських угорців. Тому я розумію, що вам болить саме угорське питання, але це набагато ширше питання. Відповідь на ваше запитання таке: реальні шанси є", - розповів голова зовнішньополітичного відомства.

Він і раніше зазначав, що Міністерство закордонних справ України працює разом з Верховною Радою над тим, щоб ухвалити законопроєкт про подвійне громадянство.

"Я прихильник подвійного громадянства, за винятком громадянства з державою-агресором. Ми працюємо з парламентом для того, щоб цей закон було ухвалено. Я вважаю, що це відповідає інтересам України, і ця норма давно назріла", - заявив міністр.

Новини за темою: МЗС обурила заява посла Угорщини: Порушує домовленості міністрів

Причини погіршення українсько-угорських відносин

Відносини України та Угорщини погіршилися після ухвалення восени 2017 року Верховною Радою нового закону про освіту.

Пізніше Угорщина заблокувала проведення засідань Комісії Україна-НАТО. Тоді угорська сторона заявила про нібито порушення прав угорців, які живуть в Україні. Зазначалося, що права порушені через положення закону, який визначає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова.

Венеціанська комісія у висновку від 8 грудня 2017 року порекомендувала українській владі збалансувати положення мовної статті закону "Про освіту".

16 січня 2020 року Верховна Рада ухвалила закон про повну загальну середню освіту. В МОН пояснили, що законом передбачено три моделі вивчення української мови у школах. А закон розроблено з численними консультаціями нацменшин та з рекомендаціями Венеціанської комісії.
Тим часом Сіярто запропонував не збільшувати кількість предметів викладання українською мовою для нацменшин, що передбачено новим законом про середню освіту.

Також варто відзначити, що у 2018 році розгорівся ще один дипломатичний скандал між країнами. Тоді у консульстві Угорщини в Береговому на Закарпатті видавали угорські паспорти громадянам України.

Новини за темою: Wizz Air скасувала рейси з України в Угорщину

Однак, за словами політолога Дмитра Тужанського, до 2015 року угорська сторона фактично паспортизувала свою громаду в Україні. На той момент документи цієї держави отримали 94 тисячі українців.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...