live

Разом прийшли, разом і пішли: Чому звільнили Нефьодова і Верланова і хто може зайняти їхні місця

Топ-новина
Топ-новина
Сергій Верланов і Максим Нефьодов Фото з відкритих джерел

Не лише для Нефьодова та Верланова, а й для всієї фіскальної системи їхнє звільнення стало несподіванкою

24 квітня уряд звільнив Сергія Верланова з посади голови Податкової служби України, а Максима Нефьодова – з посади очільника Митної служби.

Особистості Сергія Верланова та Максима Нефьодова, звісно, нерозривно пов'язані з установами, які вони очолювали –  Митною та Податковою службами. Тому ми розповімо і про них, і про їхню роботу з початку реформування системи ДФС ще у минулому році.

Сергій Верланов та Державна податкова служба України

Реформування Державної фіскальної служби розпочалося ще у 2019 році з розподілу ДФС на Державну податкову та Державну митну служби. До речі, такий розподіл не був першим в історії незалежної України. Кілька років тому ДФС вже проходила подібний шлях – від цільної ДФС до двох служб і навпаки. Протягом 2014-2019 років фіскальна служба по суті об’єднувала у собі і митницю, і податкову.

28 серпня в Україні офіційно запрацювала Державна податкова служба на чолі з Сергієм Верлановим. Варто сказати, що процедура його призначення на посаду була достатньо довгою та законодавчо витриманою. Навесні 2019 року проводився конкурс на посаду голови ДПС – 8 травня ним призначили Сергія Верланова. Далі проводилася державна реєстрація ДПС як юридичної особи, затверджувалася її оновлена структура, штатний розклад апарату, кошторис і переведення з ДФС у ДПС 30% працівників. Нарешті фактично працювати ДПС почала 28 серпня.

Державна фіскальна служба передала Податковій службі немало повноважень, а Міністерство фінансів доручило багато завдань: розвток відносин з платниками податків; розвиток людського капіталу; розвиток Державної податкової служби як державного органу; реалізацію антикорупційних заходів; модернізацію інституту сплати податків; максимальне залучення інформаційних технологій; стимулювання добровільної сплати податків; адекватний податковий контроль та погашення податкового боргу.

Аби ці питання були вирішені, Євросоюз виділив Україні 30 мільйонів євро за програмою EU4PFM.

Сергій Верланов –  юрист, кандидат юридичних наук, ексзаступник Міністра фінансів України (2018 - 2019). Свого часу працював юрисконсультом у приватних підприємствах Львівщини, пізніше – адвокатом, був співголовою комітету з питань правової політики Американської торгової палати в Україні, виступав партнером у відомій столичній юридичній компанії Sayenko Kharenko та членом Національної ради з питань антикорупційної політики.

Сергій Верланов

ДПСУ

Скандалів, пов’язаних з  іменем Сергія Верланова чи його очільництвом Податковою службою, останнім часом не було. Однак 24 квітня цього року його разом з колегою – головою Митної служби Максимом Нефьодовим звільнили з посад.  

Сергій Верланов певен – звільнення його та Максима Нефьодова є нічим не обґрунтованим "політичним рішенням". Він запевняє, що не знає, хто саме ініціював таке швидке звільнення, а його самого не покликали на доленосне засіданні Кабміну, до того ж жодних консультацій з цього приводу з ним не проводилося.

"Я вважаю, що це зміна курсу. Рішення політичні. Ці рішення не мають жодної підстави стосовно ефективності", - заявив Верланов в ефірі однієї з українських телепрограм.

За словами Верланова, зміна курсу відбулася після зустрічі Володимира Зеленського з представниками бізнесу у лютому цього року.  Цікаво, що ексочільник Податкової вважає причиною свого звільнення виконання та перевиконання плану зі збору податків вперше за 8 років. І це, на його думку, могло не подобатися політичним опонентам.

Насправді у гучних звільнень були такі передумови. Колишній міністр фінансів Ігор Уманський, ще будучи у міністерському кріслі, звинуватив посадовців ДФС, ДПС та ДМС у корупції. Тоді ж він і ініціював відставку як Верланова, так і Нефьодова, назвавши приводом недолугу роботу фіскальних органів стосовно НДС, від чого державний бюджет втрачав по 5 млрд грн щомісяця. 

Одразу після звільнення парламент підтримав створення тимчасової слідчої комісії для розслідування ймовірних корупційних дій посадовців Державних митної, податкової та фіскальної служб.

Сергій Верланов категорично не згоден зі звільненням. Він подав заяву в Офіс прокурора на ексміністра фінансів Ігоря Уманського, звинувативши його у неправдивому повідомленні про злочин.

Максим Нефьодов та Державна митна служба

Максим Нефьодов — економіст, у 2015 – 2019 роках працював першим заступником міністра  економічного розвитку і торгівлі України Айвараса Абромавичуса, а пізніше Степана Кубіва, був ідеологом створення системи ProZorro.

Максим Нефьодов Фото з відкритих джерел

Свого часу працював аналітиком у компанії Golden Gate Business, був віце-президентом в інвестиційної компанії Dragon Capital та керуючим директором українського офісу фонду прямих інвестицій Icon Private Equity.

Максим Нефьодов став головою Державної митної служби України 5 липня 2019 року і мав очолити реформаторський напрям її діяльності. В рамках реформування мало бути удосконалено процедури адміністративного оскарження; розвинуто використання інформаційних технологій; введено антикорупційні заходи, заходи з погашення податкового боргу та протидії розмиванню податкової бази.

Митна служба, як і податкова, перетерпіла багатоетапне "перезавантаження" протягом кількох місяців після офіційної дати початку її роботи.

Напередодні запуску оновленої митниці уряд Олексія Гончарука поставив перед  нею чимало завдань: боротьба з корупцією шляхом прийому на керівні посади не менше 50 % нових людей; електронізація процесів; єдина автоматизована інформаційна система; запровадження оцінювання ефективності митного контролю.

З іменем Максима Нефьодова за час його роботи на посаді керівника Митної служби пов’язано кілька скандалів. Зокрема, 9 лютого Вищий антикорупційний суд України зобов'язав Національне антикорупційне бюро відкрити справу проти Нефьодова щодо можливого отримання ним хабарів у період, коли він був заступником міністра економічного розвитку.

Також на початку лютого низка депутатів зажадала звільнення Нефьодова з посади голови Митної служби після публікації відео, де він розважався на еротичному шоу в одному з найдорожчих клубів Києва.

Пізніше Максим Нефьодов призначив собі і своїм заступникам надбавки в розмірі 600% окладу. 16 січня він попросив у Мінфіну узгодити премії по 300% окладу "за інтенсивність праці" і ще по 300% окладу за виконання особливо важливої роботи" собі і своїм заступникам: Роберту Зелді, Сергію Петухову і Денису Шендрику. Мінфін погодив ці нарахування. А зовсім нещодавно Нефьодов отримав за березень 194 210 гривень – у 6,5 разів більше базової ставки.

Днями він розповів, що звільнили його і всіх його заступників з невідомої причини, а він сам дізнався про це засіданні Кабміну. Нефьодов, як і Верланов, заявляє, що не знає причин свого звільнення.

Вірогідні кандидати на посади голів податкової і митниці

Одразу після звільнення Верланова та Нефьодова прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що на їхні посади призначать ефективних працівників.

Тим часом у медіа з’явилася інформація про те, що їхні посади можуть очолити "старі обличчя": Василь Цушко та Олексій Любченко відповідно.

57-річний Василь Цушко був народним депутатом України II-V скликань, губернатором Одеської області, міністром внутрішніх справ часів прем’єрства Віктора Януковича, міністром економіки та головою Антимонопольного комітету (за президентства Януковича).

Василь Цушко. Фото: slovoidilo.ua

Олексій Любченко свого часу був першим заступником голови податкової адміністрації у Кіровоградській області, очільником податкової адміністрації Черкаської області. Також він працював помічником народного депутата від Черкаської області Віктора Тимошенка.

Олексій Любченко Фото з відкритих джерел

*************

За великим рахунком, майже річний етап початку реформування податкової служби зі звільненням Верланова зійшов нанівець. Це значить, що катавасія з "реформою" продовжиться вже з новим очільником, який гарантовано перебудує всю систему під себе – знову звільнятиме частину співробітників, когось братиме на роботу, а комусь підвищуватиме кваліфікацію. Тоді як основна глобальна робота з реального реформування корумпованої системи стоятиме на місці – як це, власне, і відбувалося, від одного уряду до іншого. Україна добре знає, як кожен новообраний уряд мав за честь перетрушувати роботу фіскальної служби.

Поки невідомо, як працюватиме Податкова і Митна служби, очолювані іншими людьми, проте вже скоро їм доведеться втілювати заплановану урядом податкову реформу.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...