live

Рада взялася за військових: Що хочуть змінити в українській армії

Топ-новина
Топ-новина
Ілюстративне зображення Фото з відкритих джерел

Парламентарям пропонують удосконалити військову сферу

У Верховній Раді України зареєстрували декілька проєктів законів, які направлені на внесення змін в військову сферу. Йдеться про заохочення українців до служби в армії за контрактом, легалізацію приватних військових компаній, допуск іноземців до навчань в Україні.

Розповідаємо детальніше про законодавчі ініціативи.

Легалізація приватних військових компаній

Законопроєкт №3005 "Про військово-консалтингову діяльність" від 04.02.2020 передбачає легалізацію в Україні приватних військових компаній (ПВК). Документ зареєструвала народна депутатка від фракції "Слуга народу" Ольга Василевська-Смаглюк.

В документі прописаний порядок створення та функціонування компаній-"суб’єктів", які надають послуги охоронного чи військового характеру. Компаніям надається дозвіл на співпрацю з фізичними особами та іншими державами. При цьому діяльність таких компаній передбачена тільки за межами України.

Документ містить ряд обмежень та дозволів. Так, ПВК забороняється:

- стріляти і застосовувати фізичну силу на території України (крім тренувань і навчальних стрільб);
- перевозити по території країни техніку і боєприпаси без спецдозволу;
- брати участь у військових акціях і операціях, спрямованих на захоплення влади та повалення конституційного ладу;
- захоплювати території інших держав;
- здійснювати військово-консалтингову діяльність на території "країни-агресора" (РФ).

ПВК пропонується надати дозвіл на:

- проведення навчання та консультаційну діяльність для армій інших держав,
- надання кадрової/ логістичної/ аналітичної підтримки;
- обслуговуванням, ремонтом, постачанням військової техніки та обладнання;
- організацію будівельних робіт військового призначення;
- проведення розмінування;
- надання медичних послуг, охорони об'єктів та консалтинг,
- забезпечення захисту життя;
- організацію своїх баз та полігонів в Україні, проведення тренувань тощо.

Згідно з проєктом закону компаніям дозволять зберігати в Україні зброю, військову продукцію, ввозити і експортувати її з країни.

Звітувати ПВК будуть перед Нацкомісією з держрегулювання в сфері військово-консалтингової діяльності.

До засновників компаній буде ряд вимог - підсудним (у тому числі тим, з кого зняли судимість), співробітникам правоохоронних органів та особам з кримінальним минулим заборонятиметься обіймати посади у ПВК, зокрема ті, які пов’язані з використанням зброї.

Допуск до навчань на території України іноземних військових

В нинішньому році заплановано декілька багатонаціональних військових навчань на території України. Відповідно до законопроєкту №3003 схвалюється рішення президента України про допуск підрозділів збройних сил інших держав на територію України у 2020 році для участі у цих навчаннях. Документ подав на розгляд Зеленський і визначив його як невідкладний.

Йдеться про наступні навчання:

- українсько-американське "Репід Трайдент – 2020";
- українсько-молдовське "Південь – 2020";
- українсько-американське "Сі Бриз – 2020";
- українсько-румунське "Ріверайн – 2020";
- українсько-британське "Воріер Вотчер – 2020".

Як зазначається, фінансування витрат на підготовку та проведення багатонаціональних навчань у 2020 році за участю ЗСУ на території України та поза межами держави заплановано виконати в межах асигнувань, які передбачені законом "Про державний бюджет України на 2020 рік" Міноборони України за бюджетною програмою "Забезпечення діяльності Збройних сил України, підготовка кадрів і військ, медичне забезпечення особового складу, ветеранів військової служби та членів їхніх сімей, ветеранів війни".

В документі також прописана кількість українських та допустима кількість іноземних військових та перелічена техніка.

Поліпшення соцзахисту військових та членів їх сімей

Ще один законопроєкт покликаний заохотити українців до служби за контрактом. Проєкт закону №3044 передбачає право військовослужбовців строкової військової служби укладати контракт про проходження військової служби на 1 рік, а також додаткові підстави дострокового припинення строкової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, у зв’язку з виникненням окремих сімейних обставин.

В документі передбачені положення, які визначають диференційований підхід до встановлення права на професійну адаптацію військових після звільнення зі служби залежно від безперервної вислуги років:

- до 10 років - отримання консультацій та сприяння у працевлаштуванні;
- від 10 до 25 років - проходження професійної перепідготовки (тривалістю до 500 годин) без стягнення платні за навчання та зі збереженням усіх видів забезпечення;
- від 25 років і більше - право на перепідготовку, спеціалізацію, підвищення кваліфікації за професіями та спеціальностями для пріоритетних видів економічної діяльності.

В законопроєкті прописана норма, за якою осіб, звільнених з військової служби (крім військовослужбовців строкової служби), служби в органах внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони і державної пожежної охорони, в Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, у Державній кримінально-виконавчій службі, які мають безперервну вислугу від 10 до 25 років у календарному обчисленні та позитивні службові характеристики можуть бути внесені до категорій громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню.

Проєктом пропонується поширити право на надання позачергово місцевими радами місць дітям резервістів, під час виконання ними обов’язків служби у військовому резерві,у дитячих закладах за місцем проживання.

*****

Наразі документи проходять перші етапи розгляду – обговорюються в комітетах та надані на ознайомлення нардепам. Коли запропоновані проєкти законів будуть розглядатися у сесійній залі та чи винесуть їх на розгляд – невідомо. Проте, зважаючи, що серед законодавчих ініціатив є законопроєкт від президента, його, ймовірніше, проголосують.Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...