Путін поза часом: Як росіяни голосували за внесення поправок до Конституції РФ

В Росії завершилось голосування за внесення поправок до Основного закону країни, і отриманий результат цілком очікуваний

Топ-новина
Топ-новина
Всеросійський референдум - 2020 ТАСС

Голосування за зміни Конституції Росії тривало тиждень, подекуди відбувалось онлайн-голосування. Причиною тривалого волевиявлення стали заходи щодо стримання розповсюдження коронавірусу.

Результат голосування росіян виявився цілком очікуваним — поправки до Основного закону підтримала більшість громадян.

Розповідаємо детальніше про хід голосування, а також реакцію громадськості та міжнародної спільноти на всеросійське волевиявлення.

Що вирішили росіяни

ЦВК Російської Федерації закінчила підрахунок голосів на всеросійському голосуванні. За результатами референдуму 77,92% виборців підтримали поправки до Конституції.

Проти поправок висловились 21,27% виборців. За останніми даними Центральної виборчої комісії, явка по всій країні становить близько 65%. Найбільша підтримка поправок зареєстрована в Чечні (97,92%), Туві (96,79%), анексованому Криму (90,07%).

Єдиний округ, де не підтримали внесення змін до Конституції, це Ненецький автономний округ. Там проти проголосувало 55,25% виборців, за — 43,78%.

Новини за темою: Заляканим суспільством легше керувати, – Головко про заяви щодо загрози вторгнення РФ

А ось за кордоном більшість росіян були проти поправок — в Лондоні голоси "за" віддали 19,33% виборців, "проти" - 80,49%. В Німеччині проти змін проголосували 52,2% виборців, в Австрії — 60%.

При цьому в ЦВК зазначили, голосування визнано таким, що відбулося - комісії не відомо про випадки, які можуть вплинути на результат. При цьому, кількість звернень до ЦВК РФ 28 червня з приводу примусу до голосування по внесенню поправок до Конституції Росії збільшилася до 113.

Які поправки внесли в Конституцію РФ

Підготовка до зміни Основного закону Росії тривала з минулого року. До другого читання документу в парламенті було внесено низку пропозицій, які були схвалені та додані до документу.

Так серед іншого росіяни схвалили обнулення президентських термінів, що дозволить чинному президенту Володимиру Путіну залишатися на посаді до 2036 року. На думку прессекретаря очільника країни Дмитра Пєскова, результати волевиявлення це "де-факто тріумфальний референдум про довіру президенту Путіну".

Путіну обнулили президентські терміни РБК

Також в Конституції РФ закріпили поправку про віру в Бога, інститут шлюбу між чоловіком та жінкою (держава візьме на себе обов'язки з його захисту). Також документом заборонили "применшувати значення подвигу народу при захисті Вітчизни". Ці поправки до свого ж законопроєкту вніс сам Путін в останній день, коли це було можливо за законом.

Крім того, російській мові присвоять статус "мови державотворчого народу", а дітей будуть вважати "найважливішим пріоритетом державної політики Росії".

Новини за темою: США посилили правила експорту в РФ

Держдума отримає право затверджувати міністрів і віцепрем'єрів, президент своєю чергою отримає право розпускати її, якщо узгодження не пройдуть більше третини його кандидатур. Крім того, колишні президенти отримають право довічно займати пост сенатора, а прем'єр-міністр буде нести "персональну відповідальність" перед главою держави.

Проте лишилися і такі, хто не згоден з запропонованими та вже затвердженими змінами до Конституції РФ.

Так, 1 липня у центрі Москви відбулася демонстрація, на акцію протесту зібралося кілька сотень людей. Депутат Московської міської думи від партії "Яблуко" Сергій Мітрохін, заявив, що голосування означає "кінець верховенства права в Росії".

Голосування в Криму та на Донбасі

На тимчасово окупованій території Донбасу референдум не проводився, проте представники НЗФ забезпечили організовані поїздки містян, хто має паспорти РФ, на голосування в Ростовську область.

А ось в анексованому Криму референдум організували. До того ж в ЦВК Росії зазначили, що явка виборців була понад 80%, а зміни підтримали понад 90% виборців.

При цьому в Меджлісі кримськотатарського народу назвали всеросійський референдум "ще одним злочином, що вчинюється Російською Федерацією в порушення основних принципів та загальновизнаних норм міжнародного права".

Новини за темою: Проведення в Криму голосування щодо змін в Конституцію РФ матиме наслідки для Росії, - МЗС

Меджліс кримськотатарського народу закликав ООН, Європейський Союз, Рада Європи, ОБСЄ, парламенти й уряди держав до посилення міжнародного політичного, дипломатичного, економічного тиску з метою відновлення суверенітету і територіальної цілісності України в межах міжнародно-визнаних кордонів, включаючи Автономну Республіку Крим та місто Севастополь.

Україна також закликала країни-члени ООН засудити проведення Росією голосування щодо поправок до конституції в анексованому нею Криму, а також залучення до цього процесу жителів Донбасу.

В офіційному листі постійного представника України при ООН Сергія Кислиці на адресу генерального секретаря ООН зазначалося, що участь громадян України в такому "референдумі" з використанням примусово виданих Росією паспортів на тимчасово окупованих українських територіях спотворює результати всеросійського голосування.

Реакція міжнародної спільноти на референдум в Криму

Європейський Cоюз категорично висловився щодо всеросійського референдуму. Представник ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки Петер Стано заявив, що не визнає незаконну анексію Криму Росією і проведення РФ на території півострова референдуму про внесення поправок в російську Конституцію.

"ЄС не визнає незаконну анексію Кримського півострова Росією, що є порушенням міжнародного права. Тому ЄС не визнає проведення голосування Росією на території півострова, який є частиною України", - заявив він.

Новини за темою: У ЦВК РФ масово надходять скарги про примус до голосування

Крім того, Стано констатував, що "аналогічним чином власники російських паспортів, виданих в районах, які зараз не перебувають під контролем українського уряду, всупереч Мінським угодам, не повинні брати участь у виборах, організованих Російською Федерацією".

"Європейський Союз залишається незмінним у своїй підтримці територіальної цілісності та суверенітету України", - додав дипломат.Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...