Протест мільйону: Чого хочуть мітингувальники у Гонконгу і чому непокояться США

Топ-новина
Топ-новина
Протести у Гонконгу Фото з мережі Twitter

Протести у Гонконгу, що загострилися кілька днів тому, є лише вершиною айсбергу під назвою "китайська політика"

Днями Гонконг накрили масові протести, причина яких ховається у подіях минулого року. Приводом же стало нещодавнє рішення Китаю вплинути на Гонконг шляхом ухвалення суперечливого закону. Мешканцям Гонконгу це не сподобалося, і, обурені зухвалістю Китаю втручатися у не свої справи, вони почали масштабні протести. Мітинги справді виявилися масовими, бо на вулиці вийшов майже мільйон людей.  

Далі розповідаємо, що саме змусило Гонконг – автономний регіон Китаю – активізуватися та чому США вирішили вплинути на це?

Що і чому сталося у Гонконгу

21 травня на щорічній сесії Всекитайських зборів народних представників (китайський парламент чисельністю 3000 депутатів) було оголошено, що офіційний Пекін готує закони про заборону "підривної діяльності, сепаратизму і актів зовнішнього втручання" у Гонконгу. Проєкт закону "Про вдосконалення правової системи і правозастосовчого механізму Гонконгу" передбачає відповідальність за "заколот, сепаратизм і зраду". У випадку ухвалення закон дозволить Китаю регулярно задіювати у Гонконгу китайські силові структури, не рахуючись з місцевою владою. Також будуть заборонені заклики до незалежності, іноземне втручання та будь-які дії, спрямовані на повалення центральної влади. Нібито це необхідно для безпеки країни, але фактично розв'язує Пекіну руки для втручання у справи регіону.

Новина про цей закон спричинила масові акції непокори у Гонконгу. 24 травня мешканці регіону вийшли на протест проти прийняття вказаного документу.

Протестувальники у Гонконзі Vox

Поліція не залишилася осторонь і перед мітингом оперативно розмістила по місту водомети та бронетранспортери. А за півгодини після початку розігнала протести у районах Хеннессі-роуд, Ваньчай та Козуей-Бей, використавши кілька залпів сльозогінного газу. Протестувальники виявилися рішучими і почали кидати у поліцейських камені та все, що було під рукою.

Протести у центрі Гонконгу REUTERS

Такі протести стали незаконними одразу за двома пунктами – по-перше, політичні мітинги не можуть схвалюватися владою, а по-друге, у Гонконгу досі діє обмеження через коронавірус, а це значить, що збиратися групами більше восьми осіб заборонено. 

Новини за темою: Готуйтеся до нової гонки озброєнь: Китай нарощує арсенал ядерної зброї

Передумови протестів у Гонконгу

Гонконг є окремим адміністративним районом Китаю, який з 1997 року дотримується політики "одна країна, дві системи" (після того, як Велика Британія перетворила Гонконг зі своєї колонії на частину Китаю). Неймовірно, але такий політичний устрій гарантує мешканцям Гонконгу свободи, що не діють у материковому Китаї. Однак китайський уряд не бажає миритися з цим, прагнучи останнім часом якомога сильніше обмежити гарантовані основні права регіону, як-от свободу думки та преси.

Якраз таке обмеження та фактичне придушення автономії з боку Пекіну побачили мешканці Гонконгу у заяві китайського уряду від 21 травня. І саме проти нього виступили мітингувальники 24 травня.

Правда, це не перші мітинги у Гонконгу. Протести тут тривають з квітня 2019 року, коли мешканці регіону вперше активно виступили проти ухвалення закону про екстрадицію злочинців до материкового Китаю на запит китайської влади. З огляду на масовий резонанс закон відкликали, але демонстрації не вщухали, ставши з часом масштабним протестом проти міської влади та її політичних представників у Пекіні. Такі мільйонні акції протесту переростали навіть у силове протистояння з поліцією, і у жовтні поліцейські вперше використали вогнепальну зброю, застреливши одного з протестувальників.

Вірогідно, беручи до уваги похмурі настрої мешканців Гонконгу, їхню радикальну налаштованість і минулорічні протести, Китай вирішив прийняти такі закони. Минулого року Гонконг протестував не просто так. Тоді Пекін вже намагався впливати на політичне керівництво Гонконгу, що і змусило автономний регіон висловити своє незадоволення.

Тепер же Китай вирішив фактично приборкати Гонконг шляхом законодавчо закріплених заборон. Так Пекіну вдасться контролювати поведінку мешканців Гонконгу та мати важелі впливу на регіон.  

Новини за темою: Китай має компенсувати трильйонів через пандемію, - Помпео

До чого тут США

Одразу після загострення протестного руху у Гонконгу Канада, Велика Британія та Австралія у найкращих традиціях дипломатичних відносин висловили глибоку занепокоєність намірами Китаю розповсюдити на Гонконг закони проти заколотів.

Не залишилися осторонь і США. У Вашингтоні певні, що прийняття такого закону спровокує напруження у відносинах між Китаєм і Штатами. Державний секретар США Майк Помпео ще 17 травня заявив, що американська влада має намір відповісти на рішення Китаю, що порушують автономію і свободи Гонконгу.

У свою чергу президент США Дональд Трамп у властивій йому манері повідомив, що скоро розповість про заходи, якими США хочуть натиснути на Китай через його дії у Гонконгу.

"Ми робимо дещо прямо зараз. Думаю, ви вважаєте це дуже цікавим, але я не буду говорити про це зараз, я скажу про це через декілька днів", - так відповів американський президент на питання про вірогідність введення санкції щодо Китаю.

Звісно, Китай не задоволений з такої реакції Штатів. В офіційній заяві МЗС Китаю від 21 травня китайський уряд висловлює протест проти звинувачень Майка Помпео. У документі стверджується, що слова американського політика не містять жодних раціональних доказів, але посилюють тиск на Китай та є втручанням у внутрішні справи КНР.

*************

Протести у Гонконгу – це лише вершина айсберга. Ситуація, що склалася, може суттєво підірвати репутацію Гонконгу як сильного фінансового центру та його автономію у порівнянні з материковим Китаєм.  

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...