live

Прогресивна шкала податків: Як може змінитися оподаткування доходів фізичних осіб у 2021 році

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Українців, які отримують мінімальну заробітну плату, обіцяють звільнити від сплати податків

У Верховній Раді України зареєстрували законопроєкт, яким передбачається зміна податкової ставки на доходи фізичних осіб. Автори документа пропонують переглянути розмір податку залежно від розміру доходу.

Розповідаємо детальніше все, що відомо про запропоновані зміни в системі оподаткування.

Що пропонують нардепи

У законопроєкті №3076 прописано декілька змін, серед них пропонують встановити:

- розмір мінімального неоподатковуваного доходу для фізичних осіб з невеликим і середнім розміром місячного доходу;
- прогресивну ставку податку на доходи фізичних осіб залежно від місячного або сукупного річного рівня доходів фізичних осіб у формі заробітної плати, винагород та інших виплат відповідно до умов цивільно-правового договору і доходів самозайнятих осіб.

Так, в документі значиться, що мінімальний неоподатковуваний дохід становить суму у розмірі одної мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного звітного (податкового) року, в якому відбувається нарахування (виплата, надання) такого доходу. З 1 січня 2020 року мінімальна зарплата становить 4723 грн.

Прогресивна шкала оподаткування виглядатиме так – розмір місячного доходу:

- до 5 мінімальних зарплат включно - 15%;
- від 5 до 15 мінімальних зарплат включно - 18%;
- від 15 до 50 мінімальних зарплат - 21%;
- від 50 до 200 мінімальних зарплат включно - 24%;
- понад 200 мінімалок - 27%.

Базою для застосування ставки податку в перших двох випадках буде оподатковуваний дохід за вирахуванням суми мінімального неоподатковуваного доходу, якщо застосовується; а в другому, третьому і четвертому варіантах відповідно - сума перевищення оподатковуваного доходу понад 15, 50 і 200 розмірів мінімальної заробітної плати (при цьому право на відрахування суми мінімального неоподатковуваного доходу відсутнє).

Передбачається, що в разі ухвалення законопроєкту зміни введуть з 1 січня 2021 року.

Необхідність впровадження змін в системі оподаткування

Автори законопроєкту, депутати від фракції "Слуга народу", переконані, що прийняття цього документу забезпечить принцип рівності усіх платників перед законом та дозволить уникнути будь-яких проявів податкової дискримінації.

В пояснювальній записці до документу вказано, що з точки зору принципу соціальної справедливості виглядає недоцільним оподатковувати мінімальну заробітну плату осіб з низьким чи середнім рівнем місячного доходу. "Наприклад, фізичній особі, яка заробляє 4723 гривень на місяць, доводиться сплачувати 921 гривню до бюджету в якості податків. Окрім того, юридична особа чи фізична особа-підприємець, яка є роботодавцем, додатково нараховує 22 відсотки єдиного соціального внеску з суми доходу, що не перевищує 70 845 гривень у 2020 році. Таким чином, для заробітної плати у 4723 гривні загальний розмір податкового навантаження складає 1960 гривень, тобто 41,5%", - пояснюється доцільність відміни певних податків.

Крім того, високе податкове навантаження призводить до виплати доходів у конвертах без жодної чи з частковою сплатою податків або до переведення працівників на формально неповний робочий день.

Тобто народні обранці пропонують вивести доходи українців із тіні, змінивши податкове навантаження.

Теорія і практика

Експерти в цілому схвально сприйняли пропозицію скасувати податок при мінімальній заробітній платні. Проте щодо інших ініціатив виникли питання. Так, за словами глави секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрія Забловського, після відміни податків можуть ввести повне декларування і податки потрібно буде сплачувати з усіх доходів. Можливо, фіскали будуть слідкувати за доходами через витрати – доведеться повідомити, з яких доходів були зроблені дорогі покупки.

Не виключено, що кількість громадян, які отримують мінімалку, збільшиться. Адже так можна суттєво зекономити на податках.

Щодо прогресивної шкали експерти зазначили, що людина може суміщати та отримувати декілька заробітних плат і розмір податку має розраховуватися з огляду на більшу суму. У такому випадку людина має сама звернутися з податкову та урегулювати це питання. Проте в Україні, на думку глави департаменту з питань економічного розвитку та ціноутворення Федерації профспілок Олега Пендзина, навряд чи буде це відбуватися.

Також експерти не впевнені, що такі зміни значно збільшать надходження в бюджет.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...