Професійна накопичувальна пенсія: Що пропонує уряд та чи є підводні камені в ініціативі

Професійні накопичувальні пенсії фінансуватимуть через сплату підвищеної ставки єдиного внеску

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Працівники, задіяні на шкідливих та важких роботах, ймовірно, зможуть отримувати підвищену пенсію. Якщо, звісно, народні депутати ухвалять законопроєкт, який напередодні на своєму засіданні погодив уряд. Кабмінівці пропонують таким працівникам відкрити окремий рахунок та відраховувати частину коштів з підвищеної ставки єдиного внеску.

Далі про цю ініціативу уряду детальніше.

Чому впроваджуватимуть професійну накопичувальну пенсію

Кабмін на засіданні 18 листопада схвалив для подання до Верховної Ради законопроєкт "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо накопичувальної професійної пенсійної системи". Документ розробили експерти в Мінсоцполітики за дорученням президента України Володимира Зеленського.

За словами міністра соціальної політики Марини Лазебної, зміна механізмів фінансування виплати пенсії за віком, що призначаються для людей, які працюють на шкідливих і важких роботах, – один із напрямів упорядкування системи пенсійного забезпечення.

Вона розповіла, що за 15 років дострокова пенсія оплачується за рахунок коштів держави, а роботодавцями вже майже не відшкодовується: з 10 підприємств 8 не відшкодовують, це 200 тисяч пенсіонерів. "Заборгованість по відшкодуванню Пенсійному фонду України витрат на виплату дострокової пенсії зросла з 1 млрд гривень у 2008 році до 15,3 млрд гривень станом на жовтень 2020 року", - повідомила міністерка.

За її словами, економічна ситуація, фінансовий стан підприємств не дають гарантій людині, яка була зайнята 8-10 років на шкідливих і важких роботах та можливості використати своє право на призначення заробленої дострокової пенсії.

Марина Лазебна наголосила, що запропонований механізм "по-перше, є компромісним та найбільш оптимальним рішенням, щоб вийти із цієї ситуації, по-друге, запроваджує соціальну відповідальність підприємства щодо формування бонусних програм додаткового накопичувального пенсійного забезпечення".

Новини за темою: Зарплата 900 доларів, пенсія - 300: Шмигаль обіцяє істотне зростання доходу до 2030 року

Що пропонується законопроєктом

У відповідному документі передбачено, що для працівників, які працювали або зараз працюють в шкідливих та важких умовах праці, не змінюються умови з призначення пільгової дострокової пенсії.

Замінюється механізм відшкодування пільгових пенсій на фінансування таких пенсій через сплату підвищеної ставки єдиного внеску (на 15% за працівників на роботах за Списком № 1 та на 7% - за Списком № 2 і деяких інших категорій осіб).

Фото з відкритих джерел

При цьому за рахунок цих коштів покриватимуться як видатки для виплати поточних пільгових пенсій, так і формуватиметься дострокова накопичувальна пенсія для майбутніх пенсіонерів, які зараз працюють в шкідливих умовах праці.

До того ж передбачається надати право участі в накопичувальній професійній пенсійній системі іншим працівникам, на умовах, визначених за результатами соціального діалогу в колективних договорах, угодах.

Також надається право підприємствам-боржникам розстрочити до 60 календарних місяців суми несплачених ПФУ фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій.

За інформацією прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, професійну накопичувальну систему пропонується запровадити для осіб молодше 35 років, які працюють в особливо важких та небезпечних умовах.

"Так люди отримають власні пенсійні рахунки, якими вони зможуть скористатися, коли вийдуть на пенсію. Ідеться про тисячі гривень, які людина зможе отримати як доплату до своєї пенсії", - зазначив Денис Шмигаль.

Приблизний обсяг коштів для такої накопичувальної системи становитиме 2-3 мільярди гривень на рік. Крім того, прем'єр-міністр запевнив, що запровадження такої системи чинитиме позитивний вплив на працівників, роботодавців та економіку країни в цілому.

Новини за темою: В Україні кількість тих, хто працює, значно менша, аніж пенсіонерів, платити пенсії щораз складніше, – Гавриш

Де взяти кошти на пенсії

Експерти скептично оцінили нову ініціативу Кабміну підвищити ставку єдиного внеску. Віцепрем’єр-міністр України у 2016-2019 роках Павло Розенко зазначив, що уряд запропонував абсолютно неправильну ідею додаткового податкового тиску під час запровадження накопичувальної пенсійної системи. Він переконаний, що накопичувальну систему треба робити на базі тих податків, які ми вже платимо.

Павло Розенко зазначив, що пропонував для цього взяти частину ПДФО, що сплачують українці.

"Ми сплачуємо 18% ПДФО, і цей ПДФО іде в якісь там бюджети місцеві, невідомо, куди воно витрачається. Так давайте краще цих 5% візьмемо із ПДФО і покладемо на кожен пенсійний рахунок. Так само 1,5% військового збору… От ми будемо мати 6,5% у межах нинішніх податків, не додаткових податків, які можемо вже запускати у накопичувальну систему. Це величезний ресурс", – сказав Павло Розенко.

Колишній член Кабміну визнав, що ризики під час запровадження накопичувальної системи є. Окрім того, зауважив він, уряд не запропонував глобальної стратегії щодо пенсійної системи в Україні.

Новини за темою: Дефіцит Пенсійного фонду в 2020 році склав понад 17 мільярдів гривень

Що буде з соціальними пенсіями

Кабінет міністрів також ухвалив рішення щодо виплат соцпенсій. Так, з 2021 року людям, які досягли 60 років і не мають трудового стажу, перестануть виплачувати соціальну пенсію.

На соцпенсію мають право ті, кому не вистачає стажу. Згідно з постановою Кабміну, для виходу на заслужений відпочинок в 60 років у 2020 році потрібно мати не менше 27 років стажу. Якщо є від 17 до 27 років стажу, доведеться працювати до 63 років, а від 15 до 17 років - 65 років.

Фото з відкритих джерел

Якщо ж є 15 років стажу, то можна претендувати тільки на соціальну пенсію. Однак її виплати припинять у січні 2021 року.

Прописано, що розмір соціальної пенсії повинен компенсувати різницю між тими доходами, які є, і прожитковим мінімумом для непрацездатних (на даний момент - 1 712 гривень). Таким чином, якщо бюджет сім'ї не покриває цю суму, тоді цим займеться держава. За відсутності заробітку як такого держава виплатить повний прожитковий мінімум.

У той же час, якщо людина має другий транспортний засіб і площа житла перевищує 21 квадрат на людину плюс 10,5 квадратів на сім'ю, гроші виплачувати не будуть.

Новини за темою: Що не так з накопичувальними пенсіями від уряду

*****

Про необхідність вирішення питання із забезпеченням громадян пенсіями у владі говорять вже давно. Одним із варіантів, які розглядає уряд, є впровадження накопичувальної пенсії, детальніше про таку ініціативу читайте тут.

До того ж Кабмін підтримав рішення про запровадження політики "єдиного звернення" у питанні призначення пенсій, коли необхідно буде звернутися до Пенсійного фонду, після чого органами соціального захисту буде відкрито відповідний рахунок у банку.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...