Повернення "вагнерівців" у Росію: Чому Білорусь раптово так насолила Україні

Топ-новина
Топ-новина
Олександр Лукашенко Фото з відкритих джерел

Забувши власні обіцянки, Лукашенко швидко віддав "вагнерівців" своєму сусіду, яким виявилася не Україна

14 серпня Генеральна прокуратура Російської Федерації повідомила, що затриманих у Білорусі членів ПВК Вагнера повернули додому – тобто у Росію. Цей жест Олександра Лукашенка став без перебільшення несподіванкою для України – він-бо ще якийсь тиждень тому обіцяв екстрадувати їх до Києва.

Детальніше про повернення "вагнерівців" на батьківщину та рішення білоруського лідера, що потягне за собою зміну вектору міжнародних відносин з Україною та Росією, – у матеріалі далі.

Коли і як віддавали "вагнерівців" Росії

Аби розібратися з мотивами президента Білорусі стосовно видачі "вагнерівців" Росії, варто пригадати хронологію подій, що почали розгортатися ще три тижні тому.  

Затримання "вагнерівців". 29 липня правоохоронні органи Білорусі затримали 33-х чоловіків, яких називали членами російської приватної військової компанії Вагнера.

Затримання і так було резонансним, проте масла у вогонь вирішив підлити і сам Лукашенко. Він дав наказ оприлюднити інформацію про кожного затриманого поіменно. Здавалося б, він спантеличений та обурений зухвалістю Росії заслати своїх військовиків для "розхитування та дестабілізації ситуації у Білорусі" перед президентськими виборами.  

Затриманих одразу ж взяли під варту, а слідчі порушили проти них кримінальну справу про підготовку терактів. Детальніше про епопею із затриманням "вагнерівців" можна прочитати у нашому ексклюзивному матеріалі тут

ПВК Вагнера Фото з відкритих джерел

Переговори Білорусі з Україною. З’ясувалося, що серед 33-х "вагнерівців" дев’ятеро українців, до того ж багато хто із затриманих брав участь у воєнних діях на Донбасі проти України.

Саме це стало відправною точкою намагань України екстрадувати їх і судити тут, за українським законодавством. Одразу ж після затримання у Білорусі Офіс генпрокурора України оголосив підозри 28 "вагнерівцям" про участь у терористичній організації, а суд заочно відправив їх під варту.

Білорусь погодилася віддати їх Україні, не виказавши жодних невдоволень. Здавалося б, домовленості досягнуті – 5 серпня Олександр Лукашенко заявив, що готовий до співпраці з Україною з питань затриманих представників ПВК Вагнера.

Вже 6 серпня білоруський лідер доручив запросити до Мінська генеральних прокурорів Росії та України для з'ясування ситуації із затриманими бойовиками. Також Лукашенко заявив, що видасть бійців ПВК Вагнера після надання Україною доказів їх провини.  

До того ж 6 серпня генпрокурорка України Ірина Венедіктова провела телефонну розмову з генпрокурором Білорусі Олександром Конюком. Він заявив, що рішення про екстрадицію "вагнерівців" приймуть після отримання відповідних звернень правоохоронними органами Білорусі.

Минає два тижні, і 12 серпня Україна направляє Білорусі офіційний запит на екстрадицію. 

"Слідством встановлено, що ці особи брали активну участь в бойових діях на території Донецької та Луганської областей у складі терористичних організацій "ЛНР" та "ДНР", - писала Генпрокуратура білоруським слідчим. Логічно і закономірно просити сусідню державу віддати нам людей, котрі можуть бути винними у серйозних злочинах у нашій країні. Проте сталося не так, як гадалося.

Переговори Білорусі з Росією. Ще 29 липня, одразу після затримання "вагнерівців", Росія наполягала на їхньому поверненні, заявляючи про недоведеність їхньої вини

Олександр Лукашенко і Володимир Путін Фото з відкритих джерел

Російські президент та високопосадовці відкинули ймовірність засилки "вагнерівців" до Мінська для дестабілізації ситуації у Білорусі. Приміром, за словами першого заступника голови комітету Ради федерації з міжнародних справ Володимира Джабарова, для Росії немає сенсу наймати приватну військову компанію для дестабілізації обстановки в Білорусі, бо це — союзник Росії. А Голова комітету Державної Думи у справах СНД Леонід Калашников підкреслив, що Росія завжди підтримувала Олександра Лукашенка і ніколи не втручалася у такі "ігри".

Весь час з 29 липня до 13 серпня Росія клопотала про видачу їй всіх затриманих у Білорусі "вагнерівців". Російська Генпрокуратура робила акцент на тому, що вина росіян не доведена, а все, що пов’язано з їхнім затриманням, – "помилка".

"Відповідно до клопотання генерального прокурора Російської Федерації Ігоря Краснова від 05.08.2020 в порядку, передбаченому Мінською Конвенцію про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах від 22.01.1993, 32 громадянина Російської Федерації, які були раніше затримані на території Білорусі, перетнули державний кордон Російської Федерації і наразі перебувають на території Росії", - так у Білорусі розповіли про клопотання Росії.

Відтак, Білорусь передала у Росію тридцятьох двох чоловіків, відомих як "вагнерівці". Тридцять третій росіянин, який має і білоруське громадянство, залишився на території Білорусі. 

Новини за темою: Лукашенко заявив про гібридну війну проти Білорусі, серед підозрюваних - Україна

Коментар від України

В Офісі президента України гостро відреагували на крок Білорусі стосовно видачі "вагнерівців" Росії. Україна з прикрістю сприймає рішення Республіки Білорусь передати Росії раніше затриману групу осіб, які належать до приватної військової компанії "Вагнера". У Міністерстві закордонних справ України підкреслили – Київ все ж очікував, що Мінськ видасть найманців українській стороні.

"Ми обурені тим, що президент дружньої нам держави звинувачує українців у дестабілізації ситуації в Білорусі. Цьому немає жодних доказів. Тоді як докази участі у терористичній діяльності 28 найманців ПВК "Вагнера", затриманих у Білорусі, є. І вони були детально викладені у запитах про видачу, які українська сторона направила до Мінська, – щоб злочинці понесли справедливе покарання. Натомість "вагнерівці", з благословення білоруської влади, повертаються в РФ. Щоб і надалі здійснювати злочини на території суверенних держав", - прокоментували у МЗС.

Президент Володимир Зеленський заявив, що видача Росії затриманих у Білорусі членів ПВК "Вагнера" є дивним, некоректним і неприйнятним кроком у дружніх міждержавних відносинах.

"Бійців приватної військової компанії "Вагнер", які нещодавно були затримані на території Білорусі, таки відправили до Росії. Попри наявні домовленості про суто юридичний і суто об’єктивний підхід до оцінки цієї справи", - сказав Зеленський.

За словами секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олексія Данілова, повернення білоруською владою бойовиків до Росії не є дружнім кроком стосовно України та може негативно позначитися на відносинах двох держав.

"На жаль, влада Білорусі ухвалила не правове рішення, яке не відповідає духу двосторонніх взаємовідносин і є не дружнім кроком по відношенню до України […] Зі своєї сторони хочемо зазначити, що Україна знайде час і можливість, маючи доказову базу, притягувати всіх винних у скоєнні злочинів на нашій території до кримінальної відповідальності, в якій би далекій країні вони не переховувалися", - зазначив Данілов. 

Новини за темою: Лукашенко вдруге за два дні дзвонив Путіну

Що нового розповіли самі "вагнерівці"

Затримані раніше у Мінську найманці ПВК "Вагнер" дали кілька коментарів з приводу своєї роботи та мети, яку вони переслідували, приїхавши у Білорусь. Вони розповіли, що їхали в Лівію і Сирію на роботу, яку знайшли на сайті з розміщення оголошень "Авіто". А про те, що у Білорусі з дня на день мали відбутися президентські вибори, навіть не чули.

Один із затриманих у Білорусі чоловіків зазначив, що його товариш відгукнувся на оголошення на "Авіто", після чого йому зателефорнував з сирійського номера якийсь "Сергій Петрович", назвався куратором і запропонував роботу з охорони нафтових об'єктів в Сирії та Лівії. Спершу "Сергій Петрович" просив набрати для роботи 30 людей, потім 60, потім 90, і нарешті – 180 людей. Однією з вимог "куратора" був досвід участі у бойових діях на Донбасі та у Сирії. 

Транспортом та квитками з Москви до Сирії займалася "Лариса Самаріна", а безпосередньо перед приїздом у Білорусь виявилося, що "Сергій Петрович" загинув, а новим куратором став "Артур". Він нібито і сказав найманцям їхати "на охорону об’єктів "Роснафти" у Венесуелі.  

Тим часом, за словами "вагнерівців", за добу до літака "Лариса Самаріна" замовила їм квитки на 30 липня, бо не могла зістикувати рейси Мінськ — Стамбул — Гавана — Каракас так, щоб вони не знаходилися у транзитній зоні Туреччини. Квитки на 30-те число були отримані, а "Самаріна" запропонувала тимчасово пожити у білоруському санаторії, розказали найманці.

Новини за темою: Україна передасть Білорусі дані про злочини членів ПВК Вагнера, – Аваков

*************

Чому ж так сталося, що наперекір власним обіцянкам Олександр Лукашенко передав "вагнерівців" не Україні, а оперативно повернув їх у Росію, а всю епопею з їхнім затриманням "забув"?

Ймовірно, це певним чином пов’язано з президентськими виборами, що пройшли у Білорусі 9 серпня і викликали шалений шквал невдоволень серед білорусів.

Можливо, ситуація з "бойовиками", прогнозована Лукашенком майже один-в-один ще за тиждень до затримання "вагнерівців", була сфабрикована його політтехнологами. Таким чином білоруський лідер ніби хоче сказати, що президентські вибори не найголовніше у країні, дивіться, скільки загроз ми маємо ззовні, зараз найголовніше – це захистити незалежність держави. До того ж наглядно демонструється те, що лише Лукашенко здатен швидко впоратися із військовими загрозами, що змогли просочитися у країну, і тільки йому під силу викорінити небезпеку будь-якого масштабу.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...