Повернення Саакашвілі 3.0: Як він очолюватиме Виконавчий комітет реформ і чому Грузія категорично проти

Топ-новина
Топ-новина
Міхеїл Саакашвілі flickr.com

Саакашвілі вже встиг відсвяткувати призначення келихом вина, розповівши про це у Facebook, а тим часом Грузія відкликала з України свого посла

Виявляється, можна двічі і навіть тричі увійти в одну річку – з Міхеілом Саакашвілі сталося щось подібне. 7 травня його було призначено на державну посаду в Україні – вже втретє у політичній кар’єрі грузина. Відтепер він керуватиме Виконавчим комітетом реформ.

Для пересічного українця назва цього дорадчого при президенті органу мало що говорить. Тому ми розповімо про мету і завдання Виконкому реформ і спробуємо розібратися, які саме функції лягли на плечі Саакашвілі – давно не новачка українського політикуму. 

Чим займається Нацрада і Виконавчий комітет реформ

Шість років в Україні функціонує Національна рада реформ при президентові України. Аби краще зрозуміти суть діяльності цього органу, звернемося до законодавства.

Нацраду реформ було створено у 2014 році при п’ятому президенті України Петрі Порошенку. Відповідно до документу, Національна рада реформ є спеціальним консультативно-дорадчим органом при президентові з питань стратегічного планування, узгодження позицій щодо впровадження в Україні єдиної державної політики реформ та їх реалізації.

Інакше кажучи, Рада консультує президента при реформуванні тієї чи іншої галузі у країні. Це означає, що у складі Ради мають бути компетентні фахівці та радники, котрі можуть всебічно розглянути та проаналізувати те чи інше питання стосовно реформ.

Мета діяльності Національної ради реформ:

  • забезпечення впровадження єдиної, узгодженої державної політики реформ в Україні;
  • налагодження ефективного механізму взаємодії державних органів та інститутів громадянського суспільства в процесі реформування із залученням до співпраці міжнародної спільноти.

Завданнями Національної ради реформ є:

  • визначення напрямів реформ, спрямованих на впровадження Стратегії сталого розвитку України, реалізацію національних інтересів та захист прав і свобод громадян, вироблення узгодженої державної політики, напрацювання стратегії та механізмів впровадження реформ;
  • забезпечення досягнення консенсусу у питаннях впровадження реформ між Президентом України, органами державної влади та суспільством;
  • сприяння скоординованій реалізації реформ, забезпеченню перевірки ефективності їх реалізації.

За великим рахунком, основне завдання Нацради реформ, а разом з нею і Виконавчого комітету реформ – стратегічне планування, узгодження та перевірка реалізації реформ по країні.

До складу Нацради реформ входить Виконавчий комітет реформ, який є допоміжним органом при президенті України. Донині комітет утворювався у складі співголів, призначених президентом, і раніше посад голови та його заступника не існувало. Проте в указі про призначення Саакашвілі головою Комітету йдеться і про нововведення в організації роботи самого комітету. Так, відтепер комітет утворюється у складі голови та його заступника, яких призначає президент. А засідання комітету мають проходити за необхідності, але не рідше одного разу на місяць.

Комітет є складовою частиною Національної ради реформ, головою якої є президент України. Згідно зі змінами, внесеними президентським указом від 7 травня, до складу Нацради реформ входять: голова Верховної Ради (за згодою), прем'єр-міністр, перший віцепрем'єр-міністр, віцепрем'єр-міністри та інші члени Кабінету міністрів, які очолюють міністерства, – за погодженням із прем'єр-міністром, секретар Ради національної безпеки і оборони, керівник Офісу президента, голова Виконавчого комітету реформ та його заступник, а також за згодою: голова Національного банку України, голови комітетів Верховної Ради, чотири представники від громадських об'єднань.

До речі, разом з призначенням Саакашвілі головою Комітет отримав і заступника голови. Ним став Олександр Ольшанський – український підприємець і громадський діяч у галузі інформаційних технологій, президент холдингу Internet Invest Group.

Сам Саакашвілі вже встиг прокоментувати своє призначення та окреслити кроки, необхідні для допомоги українській економіці під час коронавірусної кризи. 

За його словами, спочатку потрібно звільнити український бізнес від адміністративного тиску, скасувати регуляції у податковій та митній службах та повністю змінити систему неефективної медичної реформи. 

"На першому етапі потрібно просто звільняти, скасовувати абсолютно безглузді регуляції, які душать у всіх сферах. На митниці, у податковій, у тому числі, як заповнюються всі ці накладні, жоден податківець або податкова не може пояснити, чому людей зобов'язують заповнювати. Це все, що стосується свободи ведення бізнесу", – сказав Саакашвілі.

Ставлення Грузії до призначення Саакашвілі

Очевидно, сам Саакашвілі задоволений своєю новою посадою. Він красномовно розповів про це у своєму Facebook. Зрозуміло, що напередодні українська влада активно вела переговори з грузином, обговорюючи можливість призначення, його обов’язки та вектори роботи. Можливо, навіть йшлося про кілька посад, запропонованих Саакашвілі на вибір. Скоріш за все призначити його на державну посаду у Зеленського планували заздалегідь. Так, 28 травня 2019 року, перебуваючи всього тиждень на посаді президента Володимир Зеленський повернув Міхеілу Саакашвілі українське громадянство. 

Також відомо, що 22 квітня цього року Зеленський пропонував Саакашвілі керувати реформами на посаді віцепрем’єра.

Правда, після цього послідував різкий осуд грузинською владою такого рішення України. Мовляв, грузинського посла відкличуть з Києва у випадку призначення Саакашвілі на будь-яку посаду в Україні, - заявили у Тбілісі. Минає тиждень – і 28 квітня український уряд відмовляється від Саакашвілі-віцепрем’єра. Настає 7 травня, указ на посаду голови Виконкому реформ підписано – і Грузія відкликає свого посла з України.

Грузія відкликала посла Теймураза Шарашенідзе з Києва, вказавши причиною призначення стратегічним партнером на посаду засудженої людини, яка розшукується в Грузії. Але про розірвання дипломатичних відносин між Україною та Грузією поки не йдеться.

Напередодні президент Грузії Саломе Зурабішвілі висловила стурбованість подальшою долею відносин Тбілісі-Київ через призначення Міхеіла Саакашвілі в український Кабмін.

Вона вважає "неприйнятним і незрозумілим" призначення Саакашвілі в Кабінет міністрів України і шкодує, що це призвело до відсутності довіри між Україною і Грузією.

"Грузія і Україна є тісними стратегічними партнерами. Наша співпраця заснована на віковічній дружбі між народами і повазі наших спільних інтересів і прагнень. Незважаючи на це, наша країна-партнер розглядає на високу політичну посаду кандидатуру, яка визнана винною усіма трьома судовими інстанціями у Грузії", - заявила Зурабішвілі.

Насправді у Грузії давно ставляться до Саакашвілі з пересторогою, звинувачуючи його у низці злочинів. Приміром, у червні 2018 року у Грузії його заочно засудили до шести років позбавлення волі через побиття грузинського депутата Валерія Гелашвілі у 2005 році. Його визнали винним за звинуваченням в умисному нанесенні тяжкої шкоди здоров'ю і в зловживанні владою із застосуванням насильства. Правда, сам Саакашвілі назвав вирок незаконним.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...