Повальна фіскалізація в Україні: Тиск на бізнес чи детінізація економіки

Топ-новина
Топ-новина
У податковій кажуть, що фіскалізація запущена за графіком - з 1 серпня Фото з відкритих джерел

Податкова зробила ведмежу послугу українському бізнесу

У серпні українські фінансові компанії можуть відключити свої платіжні термінали по всій країні. Всього таких терміналів налічується майже 40 тисяч одиниць.

Цікаво, що "корені" такого нерадісного прогнозу та побоювань простираються на два роки назад. Тоді по Україні розпочалася низка нововведень стосовно прозорості роботи торгових точок. 

Передісторія нововведень щодо платіжних терміналів

Ще у листопаді 2018 року стало відомо, що абсолютно всі українські торгові точки мають встановити платіжні термінали до серпня 2020 року. Тоді, два роки тому, здавалося, що часу ще достатньо, щоб переобладнати робочі місця, поставити платіжні термінали та звикнути до такої новації.

Відповідно до проєкту постанови Кабінету міністрів від 14 листопада 2018 року, було затверджено вимоги до суб’єктів господарювання щодо приймання електронних платіжних засобів в оплату за продані товари.

Нововведення з серпня цього року полягає у тому, що суб’єкт господарювання, який продає товари, має забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків за продані товари з використанням електронних платіжних засобів за допомогою платіжних пристроїв або через електронні платіжні сервіси.

До електронних платіжних сервісів було віднесено платіжні сервіси онлайн, мобільні додатки, системи інтернет-банкінгу і переказу на розрахунковий рахунок продавця, що забезпечують цілодобовий переказ коштів.  

Новини за темою: Підприємцям, які отримують гроші переказом між поточними рахунками, РРО не потрібне – голова ДПС дає роз’яснення

Що у законі про касові апарати

Паперовий чек, котрий видає продавець, формується пристроєм, який у народі називають звичайно – касовим апаратом. Його повна назва – реєстратор розрахункових операцій, або простіше – РРО.

У Законі №128-ІХ йдеться про початок реформування касових апаратів. "Новітні РРО" названі "програмними РРО", а головними їх користувачами стає бізнес, який раніше ними не користувався. Це – всі фінансові компанії, оператори мереж платіжних терміналів, логістичні компанії, продавці електроніки, ліків, ювелірних виробів та будь-які підприємці, що мають річний оборот понад мільйон гривень. Таким чином будь-який бізнес в Україні буде повністю "покритий" касовими апаратами.

Закон 128-ІХ ухвалили разом із Законом 129-ІХ, яким вводилась фіскалізація, тобто по суті – обов’язок застосовувати РРО.

Що передбачає обов’язкова фіскалізація

У вересні 2019 року парламент прийняв закон №128-IX, згідно з яким термінали фінансових компаній (і лише них) мали би бути обладнані касовими апаратами до 1 серпня 2020 року. Фактично 40 тисяч терміналів мали переобладнати на новий лад. Але з огляду на ситуацію у країні, зокрема, "коронавірусний" карантин, фінансові компанії заявили, що не встигають переобладнати свої платіжні системи до 1 серпня.

Тепер виходить, що фінкомпаніям потрібен перехідний період від Державної податкової служби, щоб не бути оштрафованими за прострочку переобладнання. Якщо цього не станеться, то платіжні термінали будуть відключені, їхні власники – оштрафовані, а клієнтам доведеться поповнювати свої рахунки виключно через банки.

До речі, новація щодо встановлення РРО не стосується банків. Вони працюватимуть, як раніше, і фіскалізація їм не загрожує.

Податкова служба запровадила фіскалізацію, щоб максимально контролювати розрахунки клієнтів. Суть новації не стільки у повсюдній видачі чеків при платежах, скільки у впровадженні автоматичного звіту у ДПС про кожен платіж, який робить особа. Це стосується не лише покупок та оплати послуг, а й сплати за комунальні послуги, перерахунку  коштів на картку. За усі ці операції податківці мають отримувати звіт.  

Схематично процедуру звітності перед ДПС можна окреслити так:

  1. Податкова створює фіскальний сервер.
  2. Сервер працює з новітніми РРО через спеціальний АПІ – збірник інструкцій по роботі з ними.
  3. Між фіскальним сервером і касою з РРО немає посередників – чеки потраплять безпосередньо до Податкової.
  4. Достовірність чека, особа касира або термінал, який відправив чек, — підтверджуються електронним підписом.
  5. Сервіс реєстрації чеків доступний після реєстрації програмного РРО в електронному кабінеті податкової.

Реалізація нововведень вимагає набагато більше часу, ніж це передбачено у ДПС. Тому здогадуючись наперед, що до 1 серпня не встигнуть, фінкомпанії намагалися домовитися з фіскалами про те, щоб кожна фінкомпанія отримала одну електронну печатку і звітувала про всі грошові перерахування разом. Проте у податковій заявили, що електронну печатку повинен мати кожен платіжний термінал. Звісно, це полегшить їм роботу – вони знатимуть, яка компанія скільки грошей перевела, з якої точки та з якого конкретно апарату.

Тож до 1 серпня фінансисти мали переобладнати свої платіжні термінали, впровадивши у них РРО. Виходить, що після 1 серпня кожен касовий апарат має надсилати до податкової дані про всі платежі. Однак фінансові компанії заявили, що не встигнуть зробити цього до визначеного терміну. Через це їм вигідніше відключити платіжні термінали, щоб у майбутньому не отримати штрафи від податкової.   

При цьому у податковій розповіли, що буцімто одразу не штрафуватимуть за перебої з передачею даних про платежі. Для того, аби виписати штраф, потрібно провести податкову перевірку фінансової компанії, а це заборонено на період карантину по всій Україні.

У свою чергу фінансові компанії не надто задоволені з цього. Вони стверджують: те, що прямо зараз перевірок і штрафів не буде, не значить, що їх взагалі не буде. Пізніше, можливо, наприкінці цього або на початку 2021 року, ДПС все ж запросить дані за звітний період і "заднім" числом оштрафує за прострочку у відвантаженні даних про платежі.

Новини за темою: Мінфіну дозволили реалізовувати "касові апарати в смартфоні"

Що відбулося з 1 серпня

У Державній податковій службі України повідомили, що з 1 серпня суб’єкти господарювання розпочали застосовувати програмні РРО під час здійснення розрахункових операцій. Зазначається, що у реєстрі програмних реєстраторів розрахункових операцій станом на 10:00 було зареєстровано 6,5 тисяч ПРРО.

Фіскальний сервер забезпечує фіскалізацію чеків в онлайн-режимі з програмними РРО. Відтак, для фіскалізації розрахункових операцій як альтернативу касовим апаратам можна застосовувати програмні реєстратори розрахункових операцій, що встановлені на гаджети.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...