Посада для Саакашвілі: Чи вистачить голосів для призначення одіозного політика віцепрем'єром з реформ та чим він відомий

Призначення Саакашвілі на посаду віцепрем'єра з реформ під питанням — може не вистачити голосів

Топ-новина
Топ-новина
Міхеїл Саакашвілі. Фото: GettyImages/Global Images Ukraine

Колишній президент Грузії Міхеіл Саакашвілі — добре відома особа не тільки в рідній країні, а й далеко за її межами. Він встиг відзначитися і в українському політикумі, а також попрацювати на посаді голови Одеської ОДА. Наразі його знову кличуть у владні кола, пропонуючи посаду віцепрем'єра з реформ.

Розповідаємо детальніше все, що відомо про вірогідність його призначення.

Посада для Саакашвілі

Напередодні стало відомо про можливе призначення експрезидента Грузії Міхеіла Саакашвілі на посаду віцепрем'єра з питань реформ.

Спочатку таку інформацію оприлюднили ЗМІ з посиланням на власні джерела у владі. Зазначалося, що така ініціатива була подана від Офісу президента. Документи на призначення Саакашвілі станом на 22 квітня в парламент не надійшли, проте повідомлялося, що вони готуються.

Трохи згодом інформацію про таку пропозицію підтвердив сам Саакашвілі. Він зазначив, що посаду віцепрем'єра з питань реформ запропонував Володимир Зеленський.

Майбутній кандидат розповів, що вже зустрівся з прем'єр-міністром Денисом Шмигалем і вони детально обговорили всі питання, пов'язані з можливою роботою Саакашвілі в уряді.

Окрім цього, він розповів, що планує представити в Верховній Раді свої пропозиції щодо необхідних змін як частину урядової програми уряду Шмигаля з конкретними напрацюваннями, які з'явилися у нього як поза межами України, так і в період роботи в Україні.

Міхеїл Саакашвілі 

Фото з відкритих джерел

І як підсумок, згодом про ймовірне призначення розповів сам президент України. Володимир Зеленський переконаний, що експрезидент Грузії Міхеіл Саакашвілі має потенціал для підтримки уряду України, і запропонував йому поділитися ідеями з Верховною Радою та Кабміном.

Відомо, що до цього глава держави Володимир Зеленський зустрівся з експрезидентом Грузії і поспілкувався про його бачення можливої допомоги в розвитку України.

Тож питання за малим — чи підтримає парламент кандидатуру Міхеіла Саакашвилі на посаду віцепрем'єра з питань реформ. Проте це може бути надзвичайно складним.

Чи вистачить голосів для призначення Саакашвілі

Голоси для ухвалення рішення по експрезиденту Грузії шукають насамперед у фракції "Слуга народу", проте не всі депутати готові підтримати кандидатуру Саакашвілі. Як повідомляють ЗМІ з посиланням на джерело у фракції, зустріч кандидата з нардепами має відбутися у п'ятницю 24 квітня. Якщо 70% представників монобільшості погодяться призначити Саакашвілі, то це питання винесуть на голосування в зал парламенту. Проте при наявності менше 70% підтримки обіцяють не "ламати нардепів".

Хоча деякі народні обранці уже висловили підтримку Саакашвілі. Приміром, Олександр Дубінський зазначив, що Саакашвілі, можливо, претендуватиме на посаду прем'єр-міністра, а його призначення віцепрем'єром з реформ необхідне, щоб показати певну "спадковість" влади. І зазначив, що повністю підтримує призначення експрезидента Грузії на посаду.

Загалом нардепи монобільшості готові обговорювати кандидатуру Саакашвілі. "Будемо обговорювати його призначення, задавати питання", - повідомив народний депутат фракції "Слуга народу" Олександр Качура.

Ймовірно, голосів може й не вистачити і доведеться шукати підтримки в інших фракціях. Проте в інших фракціях поки не обговорюють кандидатуру Саакашвілі та зберігають інтригу.

Що відомо про Саакашвілі

Міхеіл Саакашвілі — відомий високопоставлений чиновник у всьому світі, колишній президент Грузії, лідер "революції троянд". Він народився 21 грудня 1967 року в Тбілісі в родині грузинської інтелігенції. Закінчив факультет міжнародного права Київського інституту міжнародних відносин. Згодом отримав ступінь магістра права в Колумбійському університеті.

Далі працював у Норвезькому інституті прав людини в Осло, в нью-йоркській юридичній фірмі Patterson, компаніях Belknap, Webb & Tyler.
У 1995 році обраний депутатом від партії "Союз громадян Грузії". У серпні 1998 року очолив цю партію.

З січня 2000 року призначений представником Грузії в ПАРЄ. У жовтні того ж року призначений міністром юстиції Грузії.

На виборах 4 січня 2004 року обраний президентом Грузії. За Саакашвілі віддали голоси 96,27% виборців. На позачергових виборах 1 січня 2008 року повторно став главою держави.

13 лютого 2015 року президент України Петро Порошенко призначив Саакашвілі своїм позаштатним радником.

26 травня 2015 року отримав паспорт громадянина України, а 30 травня Порошенко призначив його главою Одеської обласної державної адміністрації.

Через рік Саакашвілі подав у відставку з посади керівника Одеської ОДА, а Порошенко звільнив його з посади свого радника.

26 липня 2017 року його позбавили громадянства України, а Саакашвілі перебував у Польщі. Він повернувся в Україну у грудні 2017 року, проте в лютому 2018-го його депортували до Варшави та заборонили в'їзд до України на три роки.

Однак в 2019 році Саакашвілі знову повернувся в Україну.
28 травня 2019 року Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство.

На позачергових парламентських виборах 2019 року очолив виборчий список партії "Рух нових сил". Однак партія не подолала прохідний бар'єр в 5%.

Згідно з декларацією за 2018 рік, у Саакашвілі є житлові будинки в Грузії і Нідерландах, а також по одній квартирі в цих країнах. З наявних коштів має 28 тис. дол. У той же час дружина задекларувала 32 тис. дол. і ще 45 тис. дол. - син.

*****

Наразі невідомо, які саме функції виконуватиме Саакашвілі та якими повноваженнями його наділять.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...