Подих життя: Як використовують кисневий концентратор у лікуванні COVID-19 та яка ситуація з медичним киснем в Україні

Влада визнає, що в деяких регіонах бракує медичного кисню в лікарнях, і планує забезпечити ним 80% лікарняних ліжок для хворих на коронавірус

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Кількість хворих на коронавірус в Україні збільшується, а разом з тим все частіше пацієнтам з COVID-19 потрібна медична допомога та кисень, рівень якого при важкому перебігу хвороби зменшується. Однак ситуація з киснем складна. Влада запевняє, що труднощі є у декількох регіонах, а експерти стверджують, що все значно гірше.

Про ситуацію з медичним киснем в українських лікарнях розповідаємо детальніше.

Яка ситуація з киснем в українських лікарнях

В уряді визнали, що у деяких регіонах ситуація з киснем скрутна. Міністр охорони здоров'я України Максим Степанов зазначив, що в Україні загалом 53 445 ліжок, які відведені під лікування хворих на коронавірус COVID-19. З зазначеної кількості 25 996 ліжок забезпечені киснем "або децентралізовано, або кисневими концентратами", з них 12 162 вільні. Однак, в кількох регіонах немає достатньої кількості таких ліжок.

"Є регіони, де в нас напружена ситуація. Це Київ, Черкаська область, Харківська область, ми вважаємо, що там недостатня кількість. Але в нас є чітке розуміння в тому числі з місцевою владою щодо збільшення кількості ліжок із підведеним киснем", – додав Степанов.

Наприкінці жовтня прем'єр-міністр Денис Шмигаль доручив очільникам обласних державних адміністрацій забезпечити лікарняні ліжка киснем на 80% вже найближчим часом. До того ж, за його словами, на закупівлю кисню для лікарень було спрямовано 571 мільйон гривень. "Є гроші, і всі процедури для закупівель були спрощені", – сказав Шмигаль.

Прем’єр-міністр повідомив, що наприкінці жовтня забезпечення киснем у лікарнях Херсонської області становило 85%, у Кіровоградській, Закарпатській, Хмельницькій, Полтавській, Житомирській та Вінницькій областях – 50%.

Новини за темою: Система ШВЛ та кисневі концентратори: Благодійний фонд Вадима Столара передав чергову допомогу до Олександрівської клінічної лікарні Києва

Де кисень? Що говорять експерти

А тим часом ситуація з киснем в Україні значно гірша. У Житомирі з перебоями відбувається постачання медичного кисню до місцевих медзакладів, де лікують хворих на коронавірус. Лікарні Закарпаття забезпечені киснем на 30,6%.

А колишні пацієнти та волонтери розповідали, що ситуація з киснем в лікарнях критична.

Фото з відкритих джерел

Це підтвердив і президент Асоціації анестезіологів України, експерт Міністерства охорони здоров'я Сергій Дубров. "В Україні понад 4,6 тис. апаратів ШВЛ, із них для лікування пацієнтів використовують 13-15% (613 апаратів). Є деякі проблеми із забезпеченням киснем", - заявив Дубров.

Крім цього, Дубров наголосив, що у разі збільшення добового приросту хворих на СOVID-19 до 12 тисяч випадків, в Україні почнуться проблеми із кадровим ресурсом.

"В Україні для надання допомоги пацієнтам із COVID-19 задіяні 2,714 тис. лікарів-анестезіологів (кожен третій лікар-анестезіолог в Україні) та понад 15 тис. лікарів інших спеціальностей. Кадровий ресурс не безмежний", - додав експерт МОЗ.

Експерти також припустилися думки, що до кінця листопада закупити обіцяні міністром охорони здоров'я Максимом Степановим 22 тисячі кисневих концентраторів для забезпечення потреб в лікуванні коронавірусу практично неможливо.

Адже тільки на виробництво товару йде близько 30 днів, на морську доставку з Азії (Тайваню, Кореї, Китаю) – ще близько 45.

"Виходить 75 днів або 2,5 місяці. Навіть якщо вони вже є готові, в чому я сумніваюся, то все одно морем їх швидше, ніж за 1,5 місяці, не привезуть. Якби чиновники були розумнішими, вони могли б 8 місяців тому спокійно замовити обладнання в Китаї. Морем концентратори припливли сюди за ці 8 місяців, і тут би їх спокійно роздали", - зазначив власник мережі магазинів медичних товарів "Медтехніка" Олексій Давиденко.

Якщо ж замовити кисневі концентратори у вітчизняного виробника, то йому все одно знадобляться китайські комплектуючі, на доставляння яких необхідний час.

Наблизитися до встановлених термінів можна, якщо відмовитися від морського шляху і на державному рівні зафрахтувати вантажні або транспортні літаки. Але і при такому варіанті на забезпечення країни концентраторами знадобиться як мінімум 2-3 тижні. Тобто постачання відбудеться в кращому випадку в грудні.

При цьому, грошей, виділених на забезпечення країни киснем, на фрахтування літака вистачить. Для доставляння концентраторів потрібно буде зробити 6 "ходок", так що концентратори обійдуться приблизно в 616 мільйонів гривень. При цьому на забезпечення 80% ліжок киснем виділили близько 900 мільйонів гривень.

До того ж віцепрем'єр-міністр - міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олег Уруський 12 листопада провів зустріч з українськими виробниками, з якими обговорив питання розробки та виготовлення обладнання для забезпечення киснем COVID-ліжок.

Так, "Південний машинобудівний завод" у кооперації з ВКФ "Кріопром", використовуючи свій виробничий досвід, підтвердили можливість розробки та виготовлення в Україні лінійки вітчизняних газифікаторів об’ємом від 3 куб. м до 20 куб. м.

Новини за темою: У Бельгії створили кисневу маску, яка може замінити ШВЛ

Що таке кисневий концентратор

Кисневий концентратор – це спеціальний апарат, який виділяє кисень з атмосферного повітря, пропускаючи його через так зване молекулярне решето. Йдеться про цеолітні кульки, які можуть затримувати молекули азоту.

Кімнатне повітря проходить крізь мережу з цеолітних кульок. Вона міститься всередині циліндрів концентратора, тож затримує молекули азоту і пропускає молекули кисню.

Кисневі концентратори є важливою частиною лікування COVID-19 у складних випадках. І від їх наявності (відсутності) часто в прямому сенсі залежить життя хворого. Адже у повітрі, яким ми дихаємо, міститься всього 21% кисню. Хворого на COVID-19 лікують 95-97-відсотковим кисневим концентратом.

Вдихають кисень через носові канюлі або маску. У терапевтичних відділеннях та операційних встановлюють стаціонарні прилади продуктивністю від 5 до 10 л/хв.

Є декілька видів концентраторів:

  • Медичні – використовуються в медзакладах, потужність 5-10 л чистого кисню на хвилину;
  • Домашні – для застосування вдома, потужність 1-5 л/хв;
  • Універсальні - використовують у фітнес-клубах і салонах краси для сеансів киснетерапії, генерують зазвичай 3-5 л кисню на хвилину.

Однак, якщо людина має серйозні захворювання, як то важкий перебіг цукрового діабету, захворювання серцево-судинної системи, метаболічний синдром, який об'єднує ожиріння, гіпертонічну хворобу і цукровий діабет другого типу, не варто купувати кисневий концентратор для домашнього використання. Використовувати його варто лише під наглядом лікарів у стаціонарі.

До того ж кисневий концентратор використовують пацієнти з COVID-19, які після лікарні ще лишаються киснезалежними.

Лікарка Марина Корчинська розповіла, що додатковий кисень потрібен всім, хто має сатурацію 93% та нижче. А за новими критеріями наказу МОЗ від 17.09.2020 щодо госпіталізацій – 92% та нижче.

Нормальний показник сатурації здорової людини – це 97-99%.

Новини за темою: Активісти молодіжного крила "Опозиційної платформи - За життя" передали кисневий концентратор у Херсонську лікарню

Що далі?

В першу чергу МОЗ має намір забезпечити киснем 80% ліжок для пацієнтів з коронавірусною хворобою. Однак, за словами заступниці міністра охорони здоров'я Ірини Садов’як, це реально зробити не раніше середини грудня.

Кошти на забезпечення киснем були передані безпосередньо обласним адміністраціям. У відомстві переконані, що проводити закупівлю кисню централізовано – немає сенсу, а регіони мають самотужки визначитися з потребами.

На забезпечення лікарень киснем 9 жовтня з ковідного фонду Кабмін виділив на забезпечення ліжкового фонду киснем 571 млн гривень, а 11 листопада додали ще 895 млн гривень.

13 листопада заступниця міністра охорони здоров'я Світлана Шаталова повідомила, що за один місяць регіони витратили лише 5% субвенції та закликала приділити максимальну увагу використанню коштів та забезпеченню киснем.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...