План Лукашенка: Чи вирішить конституційна реформа політичну кризу в Білорусі

Політологи переконані, що представлений план – це спосіб заспокоїти суспільство

Топ-новина
Топ-новина

Олександр Лукашенко

Фото з відкритих джерел

В Білорусі не вщухають протести опозиції, які розпочалися після президентських виборів. В таких умовах влада країни намагається напрацювати шляхи вирішення політичної кризи. Головний акцент зробили на конституційній реформі, після якої, ймовірно, проведуть загальні перевибори.
При цьому Лукашенко не поспішає залишати посаду президента.

Про ймовірні сценарії розвитку подій в Білорусі розповідаємо детальніше. 

Що передбачає план виходу з кризи

28 серпня в Відні відбулось спеціальне засідання постійної ради ОБСЄ, присвячене ситуації в Білорусі. За даними російських ЗМІ, на ньому представник Мінська Андрій Лозовик представив план, який передбачає, що конституційна реформа в країні буде проведена до 2022 року.

В Білорусі вважають, що це єдиний спосіб провести нові вибори до закінчення п'ятирічного терміну Лукашенка. До того ж, влада країни не збирається вступати в переговори з опозицією.

Конституційна реформа, за словами Лозовика, покликана "забезпечити лібералізацію політичної системи", частина повноважень президента має бути передана парламенту.

Також мають намір змінити партійну систему - роль партій підвищиться, будуть внесені зміни до виборчого законодавства. Всі зміни мають ухвалюватися на референдумі.

Наступним кроком після проведення конституційної реформи мають бути загальні перевибори.

Повідомлялося, що проєкт змін до Конституції вже готовий, його розробили судді Конституційного суду під керівництвом заступниці голови КС Наталії Карпович. Однак, за інформацією джерел росЗМІ, Лукашенко його ще не схвалив.

Тема дострокових виборів президента і парламенту до 2022 року обговорювалась і на переговорах глав МЗС Росії та Білорусі в Москві 3 вересня. На думку білоруської сторони, таким чином влада збирається вийти з політичної кризи в країні.

Новини за темою: Лукашенко передав главі ФСБ запис перехопленої розмови про Навального, яка "здивує суспільство"

Що приховується за планом виходу з кризи

Політичні та громадські діячі як Білорусі, так і Росії не вірять, що такий план допоможе вирішити проблему.

Російський політолог Гліб Павловський назвав план вивіскою. "План у нього один - залишитися. Залишитися на цей тиждень, на наступний місяць, на рік. А далі як вийде. Такі люди не заглядають надовго. Тому конституційна реформа - це просто алегорія того, що "я залишаюся", - вважає Гліб Павловський.

Російський політолог вважає, що таким чином влада намагається знизити протестну активність, але люди таким обіцянкам не повірять.

"Зауважте, конституційна реформа означає, що після конституційної реформи, яку я буду проводити, я буду організовувати, а потім я проводитиму по ній референдум, і я буду вважати, - після цього, можливо, щось зміниться. А до цього - нічого. Тому це навряд чи зацікавить зараз, принаймні сьогодні, білоруське суспільство", - переконаний політолог.

Мітинг у Мінську біля резиденції Олександра Лукашенка Onliner

Ексміністр культури, колишній директор театру імені Янки Купали і член президії Координаційної ради Павло Латушко переконаний, що не можна проводити вибори після конституційної реформи. "Це розтягування в часі. Це роки. А значить це роки стагнації, порушення прав людини", - зазначив він.

Латушко заявив, що вибори потрібно проводити негайно: "Вибори треба проводити вже завтра при розумінні того, що будуть звільнені всі політв'язні, припинено переслідування інакомислячих, створена здорова атмосфера в країні і відновлена законність. Це повинні бути прямі і чесні, відкриті вибори. Їх можна проводити одночасно з конституційною реформою, але ніяк не після", - передає слова Павла Латушко.

Новини за темою: Cоюз Росії та Білорусі: Лукашенко підтримав продовження інтеграції

А тим часом російський політолог Валерій Соловей зазначив, що російське керівництво вже затвердило план щодо стабілізації ситуації в Білорусі. Він передбачає підписання нового союзного договору і проведення дострокових президентських виборів через рік, але без участі Олександра Лукашенка. На дострокових президентських виборах Москва, за словами політолога, зробить ставку на ексглаву "Белгазпромбанка" Віктора Бабарико.

Чи може Лукашенко піти у відставку

Напередодні президент Білорусі Олександр Лукашенко дав велике інтерв'ю російським ЗМІ. Відповідаючи на запитання журналістів, очільник країни виголосив кілька цікавих заяв.

Лукашенко попередив президента РФ Володимира Путіна, якщо Білорусь "рухне", то наступною буде Росія.

"Все це глобалізовано і інтернаціоналізовано. Якщо ви думаєте, що багата Росія з цим впорається, помиляєтеся. Я розмовляв з багатьма президентами, зі своїм старшим другом (старшим братом я його називаю) Путіним, я його попередив: цьому протистояти не можна", - сказав Лукашенко.

Головною загрозою Лукашенко вбачає Telegram-канали. "Ви ж бачите, що там діється. І Telegram-канали там грають провідну роль. Але цю історію - це вони затіяли, вони це починали, і до того ж давно. [...] Прибрати інтернет та інше ... Навіть якщо інтернет сьогодні прибрати, Telegram-канали ці з Польщі працюватимуть. Тому ви не розслабляйтеся. У вас теж скоро певні політичні події, а можливо, і на рівному місці, - звернувся він до російських журналістам. - Знаєте, ми до чого прийшли разом з російським істеблішментом і керівництвом? Якщо сьогодні Білорусь впаде, наступною буде Росія".

Розповів очільник Білорусі, що міг би піти з посади, як експрезидент України Петро Порошенко, але за однієї вагомої умови.

"Якщо б в мене у кишені було кілька мільярдів, то я б вчинив як Порошенко. Навряд чи, але так іноді думаю собі. Але в мене цих мільярдів немає", - пожалкував Олександр Лукашенко.

Новини за темою: Польща заперечує правдивість "плівок Лукашенка" про отруєння Навального

Президент Білорусі переконаний, що якби зараз він пішов з влади, то "рухнула б вся система і покотилась Білорусь слідом".

"Колись я піду, але я їм не дозволю знищити те, що ми створювали з поколіннями людей", - додав очільник країни.

Олександр Лукашенко РІА Новини

Лукашенко припустив, що, можливо, "пересидів" на посаді, однак залишати президентський пост не має наміру.

"Так, можливо, я трохи пересидів. Можливо, мене показують не тільки з телевізора, але також з праски і чайника. Але тільки я зараз можу захистити Білорусь. Я просто так не піду. Я чверть століття облаштовував Білорусь. Просто так все це не кину. До того ж, якщо я піду, моїх прихильників будуть різати!" - заявив він російським журналістам.

Лукашенко розповів, що не змінив би свого рішення щодо видачі Україні "вагнерівців". Головний редактор радіостанції "Говорить Москва" Роман Бабаян, який брав участь в інтерв'ю з Лукашенком, запитав, як би вчинив очільник Білорусі, якщо б в країну прибув би український прокурор і привіз би папери про видачу "вагнерівців". "Я б все одно, незважаючи ні на що, запитав би цих людей, куди вони хочуть виїхати, і якщо б вони сказали, що хочуть виїхати в Росію, я б віддав розпорядження, щоб вони поїхали в Росію", - навів Бабаян слова Лукашенка.

Новини за темою: Протести у Мінську: Біля резиденції Лукашенка застосували сльозогінний газ

Коментуючи перші жорстокі затримання та побиття активістів на вулицях Мінська очільник Білорусі погодився, що певні "перебори" були, але вступився за силовиків.

За словами Євгена Рожкова, кореспондента ВГТРК, Лукашенко заявив, що не можна дорікати омонівцям, "тому що вони захистили країну від бліцкригу".

"З приводу побиття, звичайно, теж запитували, що це було, били в тому числі журналістів. Він сказав, що це були перші гарячі емоції того часу. Омонівцям тут не можна дорікати, за його словами, тому що вони захистили країну від бліцкригу. І дійсно, тоді відстояли країну, це його справжня думка. А перебори [із застосуванням сили] були, і він з усіма буде розбиратися, він нам це обіцяв. Особливо з випадками побиття журналістів, в тому числі російських", - сказав Рожков.

Щодо можливого діалогу з опозиціонерами Лукашенко зазначив, що не буде розмовляти з Координаційною радою, "тому що не знає, хто ці люди".

Коментуючи ситуацію, яка сталася з соратницею опозиційного кандидата в президенти Світлани Тихановської Марією Колесниковою, Лукашенко повідомив, що вона нібито намагалась втекти до України, де проживає її сестра.

"Наші прикордонники, природно, її затримали, як годиться, я як старий прикордонник це говорю, і відправили в загін прикордонний", - заявив очільник Білорусі.

Про ситуацію, яка склалася з білоруськими опозиціонерами, можна дізнатися за посиланням.

Новини за темою: Дружній візит: Яку підтримку від Росії намагається отримати Лукашенко

****

Тим часом у вівторок, 8 вересня, в Мінську співробітники правоохоронних органів Білорусі затримали понад 40 осіб, які брали участь в акції підтримки члена Координаційної ради Білорусі Марії Колесникової. Сьогодні затримали члена Координаційної ради опозиції Максима Знака, до лауреатки Нобелівської премії Світлани Алексієвич прийшли з обшуками.

Тож політичне протистояння в Білорусі загострюється. І наразі важко спрогнозувати, як розгортатимуться події та який сценарій обере влада і опозиціонери.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...