live

План для України, шанс для Росії та промова Зеленського: Що у підсумку Мюнхенської конференції з безпеки

Мюнхенська конференція показала зменшення уваги світових лідерів до України та намагання відновити стосунки з Росією

Топ-новина
Топ-новина
Володимир Зеленський у ході безпекової конференції в Мюнхені Фото: Офіс президента

З 14 по 16 лютого у Мюнхені проходила конференція з питань безпеки. Для України це був гарний привід не тільки нагадати про виклики, які стоять перед країною, а й заручитися допомогою у вирішенні конфлікту на Донбасі та у питанні повернення Криму. Проте вагомих результатів безпекова конференція не принесла.

Розповідаємо детальніше про результати участі України в Мюнхенській конференції з безпеки.

План для України та шанс для Росії

У перший день конференції погодили резолюцію, що передбачає 12 кроків для досягнення миру на сході України.

Її підписали, зокрема, голова Мюнхенської конференції з безпеки Вольфганг Ішингер, колишній міністр закордонних справ РФ Ігор Іванов, колишній заступник голови Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг, українські дипломати та ексчиновники МЗС Олександр Чалий, Василь Філіпчук, радник секретаря Ради національної безпеки та оборони України Олексій Семеній.

Як зазначалося, ці кроки допоможуть вирішити різні аспекти конфлікту в Україні, зокрема безпекові, гуманітарні, політичні, економічні питання:

 • Відновлення Спільного центру з контролю і координації (СЦКК).
 • Розширити теми переговорів "нормандської четвірки" з включенням проблеми припинення боїв.
 • Збільшення кількості пунктів пропуску на Донбасі.
 • Розшук зниклих безвісти.
 • Розмінування на Донбасі.
 • Відновлення інфраструктури за участю Євросоюзу, західних компаній і Російської Федерації.
 • Створення на Донбасі зони вільної торгівлі з особливим оподаткуванням.
 • Поетапне зняття санкцій проти Росії за результатами виконання Мінських угод.
 • Усунення радіаційної небезпеки на Донбасі.
 • Новий діалог між євроатлантичними структурами про побудову взаємної безпеки.
 • Підтримка і визначення сфер взаємодії між ЄС і Росією.
 • Запуск нового національного діалогу щодо проблем ідентичності.

Згодом документ зник з сайту конференції, а потім його знову розмістили для загального доступу.

Проте влада України не погодилась із запропонованими кроками – в МЗС України повідомили, що не вважають документ офіціальною пропозицією для розгляду. У відомстві також повідомили, що після критики 12 кроків керівництво конференції знизило статус цього плану і не визнає його офіційним.

Недоцільним запропонований план вважають і ексдипломати США, чиновники та експерти. На їхнє переконання, потрібно вирішити головну проблему – агресію Росії в Україні.

Тим часом про поступки Росії заявили і на офіційному рівні – від керівника Мюнхенської безпекової конференції, колишнього німецького дипломата Вольфганга Ішингера.

На його переконання, Захід має залучати Російську Федерацію до співпраці попри всі порушення міжнародного права з боку Кремля. Він наголосив, що нинішній стан глобальної відсутності безпеки є абсолютно неприйнятним. Для подолання проблем він запропонував посилити діалог та співпрацю з Росією попри дії російської влади в Сирії, Грузії та Україні.

Про співпрацю з РФ заявив і президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр. На його переконання, Європейський Союз та Росія мають змінити відносини і покращити ставлення одне до одного. Проте це не має відбутися за рахунок інших держав і народів Центральної Європи.

Президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр AFP

Не виключено, що Європа розвертається у бік Росії, і Україні або доведеться протистояти усьому світові, або домовлятися і намагатися уже не виграти, а хоча б частково зберегти свої позиції.

Про що говорив Зеленський

Президент України Володимир Зеленський під час Мюнхенської конференції нагадав про складну ситуацію в Україні, анексію Криму Росією, конфлікт на Донбасі. Він розповів про готовність влади вести діалог з мирним населенням ОРДЛО та провести місцеві вибори на Донбасі, які будуть визнані світом. Президент наголосив, що проведення виборів на Донбасі неможливе без дотримання елементарних безпекових і політичних умов, Конституції України та міжнародних стандартів демократичних виборів.

Володимир Зеленський у ході безпекової конференції в Мюнхені Фото: Офіс президента

Розповів Зеленський і про необхідність провести черговий обмін утримуваними особами, адже понад 200 осіб утримується на Донбасі, а ще 100 – в Криму та в РФ.

Президент України повідомив про новий підхід до розведення сил на Донбасі. Пропонується запровадити "секторний принцип". Перехід від одного сектора до наступного може відбутися лише після того, як Спеціальна моніторингова місія доведе, що у секторі відсутні будь-які незаконні збройні формування, озброєння та військова техніка.

Також Зеленський заявив, що Україну вже не можна назвати корумпованою країною. За його словами, боротьба з корупцією ведеться постійно і будь-які звинувачення стосовно хабарництва та обкрадання – неправдиві.

Крім виступу, президент України в рамках робочої поїздки до Німеччини зустрівся з директором-розпорядником Міжнародного валютного фонду Крісталіною Георгієвою, генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом та прем’єр-міністром Баварії Маркусом Зьодером.

Зустрічі та заяви Вадима Пристайка

На Мюнхенській конференції був присутнім і глава Міністерства закордонних справ Вадим Пристайко. Він заявив, що анонсований Зеленським обмін утримуваними може відбутися до квітня, коли запланована зустріч лідерів країн у "нормандському форматі".

При цьому очільник відомства повідомив, що згадана зустріч може відбутися не в квітні, а пізніше. До того ж зустріч міністрів у "нормандському форматі" в Німеччині в ході конференції також не відбулася. Проте Пристайко зустрівся з німецьким колегою Гайко Маасом.

Також міністр закордонних справ узяв участь у роботі Міжнародної групи з координації допомоги жертвам катастрофи літака рейсу PS752. Україна, Канада, Швеція, Афганістан та Велика Британія як учасники групи на полях Мюнхенської безпекової конференції провели другу зустріч з метою забезпечення прогресу в роботі щодо реалізації рамкових умов співробітництва з Іраном.

Результати конференції

Перед початком Мюнхенської конференції українська влада не заявляла про свої очікування, тож складно говорити, наскільки вони справдились. Анонсована зустріч міністрів закордонних справ країн "нормандського формату" так і не відбулась, хоча їм є що обговорити.

Також можна зазначити, що риторика Європи дещо змінилась і європейці налаштовані хоч і на поганий, але мир з Росією. Про це свідчить і річний безпековий звіт, оприлюднений перед початком конференції, і рекомендації Україні щодо вирішення конфлікту на Донбасі, і заяви керівника конференції про шанс для Росії.

Тож Україна стоїть перед непростим вибором.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...