live

Пішов сьомий рік: Які санкції проти Росії і чому продовжила Європа

Топ-новина
Топ-новина
Санкції проти Росії з боку західного світу не припиняються Фото з відкритих джерел

Росія вже, здається, забула, як жила колись без санкцій з усіх боків

Європейський Союз продовжив санкції проти Росії ще на пів року. Насправді, з боку Ради ЄС пролонгація вже існуючих обмежень є звичайною процедурою.

Далі розповідаємо, що значить для Росії чергове продовження санкцій з боку європейців, з якими обмеженнями вона стикнеться у найближчі пів року та з якими живе вже багато років поспіль.  

Санкції проти Росії через Мінські домовленості

29 червня Рада Європейського Союзу ухвалила рішення продовжити економічні санкції щодо кількох секторів економіки Росії ще на шість місяців. Це значить, що існуючі обмеження діятимуть до 31 січня 2021 року. 

Вказані санкції обмежують доступ державних фінансових установ Росії на фінансові ринки Євросоюзу, накладають ембарго на торгівлю зброєю та заборону на експорт товарів подвійного призначення, тобто виробів і матеріалів, спеціально не призначених для військового використання, які, проте, крім цивільного призначення, можуть бути використані у військових або терористичних цілях. Росія також не має доступу до високотехнологічних товарів, зокрема, у секторі нафтовидобутку.  

Основна причина продовження санкцій – невиконання Росією Мінських домовленостей. Саме це було озвучено у Раді ЄС як привід продовжити санкції.

"Це рішення слідувало після останньої оцінки стану виконання Мінських угод… на відеоконференції членів Європейської ради 19 червня 2020 року. З огляду на те, що повна реалізація ще не досягнута, лідери ЄС ухвалили політичне рішення про продовження економічних санкцій проти Росії", - пояснили у Раді ЄС. 

Прийняттю такого рішення сприяла доповідь президента Франції Еманюеля Макрона та канцлера Німеччини Ангели Меркель про відсутність жодного прогресу у реалізації домовленостей щодо Донбасу.

Економічні санкції проти Росії були введені Європою у 2014 році через дестабілізуючі дії Росії проти України. Такі обмеження спрямовані на фінансовий, енергетичний і оборонний сектори Росії та на сферу товарів подвійного призначення.  

Термін дії санкцій відкритий, бо "прив’язаний" до повного виконання Росією Мінських домовленостей.

Звісно, з боку провладних російських посадовців це рішення викликає обурення і нерозуміння. Приміром, депутат Державної думи від Криму Руслан Бальбек, зазначив, що режим обмежень збережено, незважаючи на глобальну економічну кризу.

"Ми вже звикли до того, що політика Вашингтону диктує умови всій західній спільноті, незважаючи ані на реалії, ані на економічну кризу, що виникла під час пандемії коронавірусу... Для нас це вже звично, а от для європейських фермерів і промисловців, які, можливо, сподівалися на покращення економічних зв’язків з Росією, це достатньо неприємно", — підкреслив Бальбек.

При цьому офіційний представник Єврокомісії Пітер Стано зазначив, що санкції ніяк не впливають на боротьбу Росії з коронавірусом. 

Новини за темою: Росія загострює ситуацію на Донбасі у спробах зняти санкції, - МЗС

Які ще санкції діють проти Росії

Напередодні – 18 червня – Рада Євросоюзу продовжила ще один блок санкцій проти Росії – через анексію Криму. Ці обмеження діятимуть ще рік – до червня 2021 року.

Заборона на в’їзд та заморозка активів. У березні 2014 року, одразу після анексії Росією Криму, США та Євросоюз ввели санкції проти російських чиновників і депутатів Держдуми. Їм заборонили в’їзд до США та європейських країн, а їхні рахунки у Європі були заморожені.

Секторальні санкції через події на Донбасі. 16 липня 2014 року США ввели санкції проти компаній "Роснефть", "Новатек" (не можуть отримувати у США боргове фінансування довше, ніж на 90 днів), "Газпромбанк", ВЕБ, Банк Москви, ВТБ, "Россельхозбанк" та Об’єднана суднобудівна корпорація (з ними заборонено проводити транзакції).

Європа також ввела санкції проти "Роснафти", "Транснафти", "Газпром нафти", "Сбербанку", ВТБ, "Газпромбанку", "Россельхозбанку" та ВЕБ, обмеживши їм доступ до ринків капіталу ЄС.   

Санкції у нафтовій галузі. Обмеження стосовно російської нафтової промисловості у 2014 році ввели і США, і ЄС, що обмежили роботу своїх компаній в Арктиці. А Європа заборонила поставки у Росію обладнання для нафтової галузі. Також існують санкції проти 11-ти виробників електроніки, яка може бути використана для потреб військової промисловості.

*************

Наразі під санкціями Євросоюзу знаходяться 175 осіб та 44 російські організації. Тим часом за даними західних експертів, втрати російської економіки від санкцій ЄС складають дванадцятизначну суму, тобто сотні мільярдів євро. Незважаючи на це, Росія власноруч погіршила свої економічні прогнози, ввівши у 2014 році контрсанкції — заборону на імпорт деяких продуктів (м’яса, фруктів, овочів, молочної продукції) з європейських країн.  

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...