Пік зорепаду Оріоніди: Як та де можна спостерігати найвидовищніший метеорний потік

Оріоніди – це частинки "пилу" комети Галлея

Топ-новина
Топ-новина
Зорепад Оріоніди Фото з відкритих джерел

На 22 жовтня припадає пік зорепаду Оріоніди – це видовищний метеорний потік, який можна спостерігати неозброєним оком.

Що це за астрономічне явище та чим воно цікаве, розповідаємо детальніше.

Що відомо про зорепад Оріоніди

Метеорний потік Оріоніди традиційно спостерігається з 2 жовтня до 7 листопада, його пік припадає на 20-22 жовтня.
Метеорні потоки зазвичай називають на честь сузір'їв, де розташований радіант (так званий центр, з котрого, здається, вилітають метеори), - зорепад Оріоніди назвали на честь сузір'я Оріон, яке розташоване на небесному екваторі.

Сузір'я Оріон Фото з відкритих джерел

Зорепад Оріоніди - один з найдавніших і найвідоміших потоків, за ним спостерігають вже багато років. На його піку можна побачити до 25-ти метеорів за годину, але астрономи кажуть, що бувають винятки й інтенсивність зорепаду зростає до 50-ти метеорів за годину.

Джерелом цього зорепаду є комета Галлея - єдина короткоперіодична (з періодом обертання навколо Сонця менше 200 років) комета, яку добре видно з Землі навіть неозброєним оком. Вона з'являється на небі кожні 76 років. Минулого разу її можна було спостерігати в 1986 році. Наступного разу вона з'явиться в середині 2061 року.

Комета Галлея

Фото з відкритих джерел

Пролітаючи повз Сонце та рухаючись у напрямку до Землі, комета Галлея втрачає "пил" зі своєї орбіти. Швидкість, яку розвивають Оріоніди, складає до 70 кілометрів на секунду.

Новини за темою: Комета Neowise летить над Землею на найближчій відстані. Де і коли її можна побачити

Саме тому цей пил, влітаючи в атмосферу нашої планети, нагрівається до неймовірно високої температури і просто згоряє, утворюючи яскраві спалахи. Відтак виникає відчуття, що ми на Землі бачимо зоряний дощ – тоді як насправді це згорілі часточки комети. 

Першим зафіксував появу Оріонід Едвард Херрік у жовтні 1839 та 1840 років. А вирахувати наступне "прибуття" Оріонід зумів Александр Стюарт Гершель у жовтні 1864 року. Тоді він зафіксував аж 14 метеорів, що нібито вилітали із сузір'я Оріона – одного з найпомітніших сузір'їв із зорями, що разом утворюють обрис, схожий на статуру людини. Тож Гершель припустив, що це може бути чимось на кшталт метеорного потоку на небесному екваторі. Наступного року, теж у жовтні, дослідник зрозумів, що був правий – метеорний потік існує і повторюється щороку. Саме після цього відкриття вчені з усього світу почали цікавитися космічним явищем метеорного потоку і досліджувати його. 

Новини за темою: Телескоп Hubble зафіксував, як “помирає” комета Atlas. Фото

Як та де спостерігати за метеорами

Американське космічне агентство NASA назвало Оріоніди одним з найкрасивіших зорепадів, який видно як в Північній, так і в Південній півкулях після півночі.

Часточки метеорного пилу Оріонід мають різний колір: білий, червоний, синьо-зелений, жовтий, помаранчевий – та яскравість майже +2,5 m зіркової величини. А це значить, що саме завдяки своїй яскравості вони і нагадують зірки, котрі гаснуть і падають на Землю. 

Спостерігати зорепад Оріоніди на піку, в безхмарну погоду, можна з будь-якої точки Землі, але найбільш яскраве видовище побачать в країнах Північної півкулі, де Оріон краще помітно.

Новини за темою: Пік зорепаду Персеїди: Найкращі фото явища із усього світу

У NASA зазначають, що Оріоніди можна буде побачити неозброєним оком. Для цього потрібно знайти місце за містом, де немає ліхтарів, озброїтися спальним мішком або шезлонгом, розвернутися на південний схід і дивитися вгору. Через хвилин 30 очі адаптуються і стане видно метеори.

Радіант метеорного потоку Фото з відкритих джерел

Вчені зазначають, що найвиразніше зорепад буде видно, якщо розвернутися на південний схід. Дивитися радять не на сам радіант, звідки, як здається, вилітають метеори, а від цієї точки трохи вбік.

Оріоніди, на думку астрологів, сприятливо впливають на інтуїцію людей і інтелект.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...