Перший раз не підемо у клас: Чому навчання у школах з 1 вересня можуть скасувати

Топ-новина
Топ-новина
pixabay.com

Ніхто точно не знає, що буде у школах через сорок днів

Епідемія коронавірусу непрохано внесла корективи абсолютно у всі сфери суспільного життя. Змінилося все, а дещо – безповоротно. Приміром, такого ще не було, щоб школярі та студенти сиділи на карантині три місяці. Навчальний рік закінчився без державної підсумкової атестації та річних зрізів знань. Поки можна не тривожитися за новий навчальний рік, бо не виключено, що карантин до кінця літа все ж скасують і ситуація з коронавірусом нормалізується.

Проте і батькам, і вчителям, і самим учням, а найголовніше – Міністерству освіти все ж варто про це подумати. Як, приміром, діти ходитимуть до школи – вчитимуться очно чи дистанційно, п’ять днів на тиждень чи менше? Як їх оберігатимуть від інфікування, як перевірятимуть здоров’я, наскільки часто і ретельно?

Поки надворі липень і Міносвіти, МОЗ та уряд не дійшли конкретної думки стосовно того, як грамотно вибудувати 2020/2021 навчальний рік. Тим часом ми розповімо, як прогнозують організацію навчання у МОН, як бачать той самий процес у Міністерстві охорони здоров’я та на що сподівається президент Володимир Зеленський.

Як планує відновлювати навчання МОН

Станом на середину липня у Міністерстві освіти і науки України поки що немає чіткої програми, яку можна було б впровадити в українських школах і яка б повністю відповідала реаліям і виконувала б функцію збереження повноцінного освітнього процесу в умовах пандемії коронавірусу.

Існують поки певні припущення, прогнози та плани. Приміром, виконувач обов’язків міністра освіти Сергій Шкарлет певен, що найімовірніше з 1 вересня українські школярі навчатимуться за так званою змішаною системою. Проте він же зазначає, що для впровадження цієї без перебільшення революційної для України форми навчання необхідна відповідна техніка, на яку, звісно, потрібні кошти. Цікавий прогноз, враховуючи те, що в Україні ще понад 600 шкіл досі не мають підключення до інтернету.

Днями відбулося засідання Комітету освіти, науки та інновацій за участі т.в.о. міністра освіти Сергія Шкарлета і головного санітарного лікаря України Віктора Ляшка, де бодай щось трохи прояснилося.

Зокрема, стало відомо, що уряд має три приблизні сценарії, які регулюватимуть початок навчального року:

  • Низький рівень захворюваності – заклади освіти відкриті як у докарантинні часи;
  • Середній рівень захворюваності – освітній процес проходить "змішано" – дистанційно та в закладах освіти, з відповідним дистанціюванням та заходами гігієни; 
  • Високий рівень захворюваності – навчання проходить повністю дистанційно.

Той чи інший "рівень" залежить від кількості хворих на коронавірус на 100 тисяч населення, швидкості інфікування, кількості нових випадків інфікування та одужання.

Поки найвірогіднішим в урядових колах вважають сценарій відповідно до "середнього рівня" захворюваності. У такому разі, рекомендації щодо організації освітнього процесу будуть такими – діти вчитимуться частково у закладах, а частково – дистанційно. Це означає, що певна частина учнів відвідує урок у класі, а решта – дивиться той самий урок онлайн. Наступного дня учні міняються. Також можливе навчання у різні зміни, асинхронні перерви, скасування масових заходів.

До того ж при змішаній системі навчання діятимуть такі правила:

  • у пріоритеті – дотримання соціальної дистанції та використання засобів індивідуального захисту;
  • запобігання скупчення великої кількості людей, скасування масових заходів і екскурсій та проведення окремих видів занять на свіжому повітрі;
  • розмежування потоків школярів залежно від їхнього віку;
  • на карантин навчальні заклади закриватимуть на 14 або 7 днів;
  • проведення зборів педколективів у дистанційній формі;
  • іноземні студенти зможуть приїхати в Україну та навчатися.

При цьому особам із групи ризику (з хронічними, легеневими, розладами імунної системи, захворюванням на цукровий діабет тощо) пропонують обрати форму освіти, що відповідатиме потребам їхнього захисту – екстернатну форму або дистанційне навчання. 

Проте в одному питанні у МОН все ж одноголосні – повністю дистанційного навчання для учнів початкових класів не буде. Причина одна і вона прозора – гіперактивність молодших школяриків. Дітей віком від 7 до 11 років важко втримати біля телевізора чи комп’ютера упродовж кількох годин, навіть з перервами.

Новини за темою: З 1 вересня в українських школах можуть запровадити змішане навчання, - МОЗ

Що радить школам МОЗ

Міністерство охорони здоров’я, як і МОН, не має точних вказівок та чітких планів і рекомендацій.

Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко розповів, що карантин з серпня працюватиме в Україні за новою методикою, зокрема, і стосовно шкіл.

"Карантинні заходи, які були введені в березні, вони довели свою ефективність. 31 липня, коли закінчується цей етап карантину, ми переходимо на зовсім інший рівень – буде 4 зони – зелена, жовта, помаранчева і червона. Червона зона – це жорсткий карантин, який був наприкінці березня та на початку квітня. Три інші зони – там буде обмежено певну діяльність, але буде працювати сфера економіки, дотримуючись карантинних норм. На спеціальній карті буде видно, чи посилюється індикатор за районами або областями упродовж останніх 5 днів", - зазначив Ляшко. 

Новини за темою: Ми розглядаємо всі варіанти навчання в школах, зокрема у дві зміни, - Степанов

Що вирішили уряд і президент

Нічого. Уряд поки не вирішив нічого. Правда, прем'єр-міністр Денис Шмигаль нещодавно заявляв, що діти підуть до школи 1 вересня у разі помірного розвитку епідемії коронавірусу. Також, за його словами, класичний освітній процес поки у пріоритеті і його ніхто не скасовував. 

"Ми над цим працюємо, і в умовах помірного розвитку епідемії в Україні освітній процес буде розпочато з дотриманням елементів захисту дітей і вчителів. Це масковий режим, дистанція та дезінфекція", - заявив прем'єр-міністр.

Тим часом міністр охорони здоров'я Максим Степанов повідомив, що в уряді розробляють положення, що регулюють роботу шкіл з дотриманням карантинних вимог. Він підкреслив, що початок навчального процесу все ж відрізнятиметься від того, що було минулого року, а певні обмеження стосуватимуться як учнів, так і вчителів.

"Будуть розроблені правила з урахуванням соціальної дистанції, кількості дітей, які будуть знаходитися у класі. Будуть термоскринінги, коли діти або працівники приходять в школу. Це базові речі, які будуть дотримані", - резюмував Максим Степанов.

Президент Володимир Зеленський зазначив, що вірить, що Україні вдасться уникнути другої хвилі коронавірусу, а тому школи зможуть відновити традиційне навчання з 1 вересня.  

Правда, і глава держави зазначає, що говорити про це зі 100%-вою впевненістю рано, бо "контролювати коронавірус по всьому світу дуже складно". До того ж Зеленський визнає, що Україна технічно не готова до дистанційного навчання, бо гарного інтернету по всій країні немає.  

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...