Перша у світі вакцина від COVID-19: Що відомо про російську розробку та що з нею не так

Топ-новина
Топ-новина

Перша російська вакцина від коронавірусу Гам-КОВІД-Вак

МОЗ Російської Федерації

Іноземні експерти переконані, що вакцину не можна використовувати без проведення третьої фази випробувань

Фахівці у різних куточках світу працюють над створенням вакцини від коронавірусу, адже інакше побороти цю хворобу неможливо. А поки в інших країнах проходять перевірки ліків, в Росії уже зареєстрували свою вакцину. І навіть повідомили про щеплення молодшої доньки президента РФ Володимира Путіна.

Розповідаємо, що відомо про вакцину та що з нею не так.

Реєстрація першої у світі вакцини від COVID-19

Напередодні президент Росії Володимир Путін заявив, що в Росії зареєстрували першу в світі вакцину від коронавірусу. За його словами, це відбулося у вівторок 11 серпня. "Я знаю, що вона працює досить ефективно, формує імунітет стійкий і, повторюю, пройшла всі необхідні перевірки", – заявив президент РФ.

На думку очільника Росії, масовий випуск вакцини потрібно почати найближчим часом. "Сподіваюся, що ми зможемо скоро почати масовий випуск - ось що важливо", – висловився Путін. Він додав, що необхідно забезпечити масову вакцинацію населення від COVID-19, проте вона має бути добровільною.

Крім того, Путін заявив, що сподівається на появу інших вакцин від коронавірусу в світі невдовзі.

Президент РФ Володимир Путін Фото з відкритих джерел

Путін зізнався, що одна з його доньок зробила щеплення вакциною, виготовленою в РФ. "Я знаю, що ця вакцина, як ви сказали, була зроблена на базі аденовірусних векторів, але перевага, на мій погляд, полягає в тому, що це на базі аденовірусних векторів людини саме зроблено, і вона працює більш точно, формує стійкий антитільний і клітинний імунітет, я це теж добре дуже знаю, оскільки одна з моїх дочок зробила собі таке щеплення. Думаю, в цьому сенсі вона взяла участь в експерименті", - сказав Путін.

Новини за темою: ВООЗ має намір перевірити російську вакцину від COVID-19

Також він розповів, що після першого уколу у його дочки піднялася температура до 38 градусів, а на наступний - до 37 з гаком.

"І все. Після другого уколу, другого щеплення, теж температура трохи піднялася, але все потім зійшло нанівець, відчуває себе добре, і титри (антитіл до коронавірусу, - ред.) високі", - додав президент РФ.
За словами Путіна, у багатьох людей, які зробили щеплення від коронавірусу, немає ніяких зовнішніх проявів, зокрема температури, "все проходить так, ніби нічого й не робили".

Глава Російського фонду прямих інвестицій (РФПІ) Кирило Дмитрієв 11 серпня заявив, що фонд отримав попередні замовлення від 20 країн на придбання мільярда доз вакцини.

Що відомо про препарат?

В МОЗ Росії повідомили, що гам-КОВІД-Вак - векторна двокомпонентна вакцина на основі аденовірусу людини. Вакцина пройшла всі необхідні випробування безпеки та ефективності на декількох видах тварин (гризуни і примати), пізніше вакцина була випробувана на двох групах добровольців (по 38 осіб у кожній).

Російська вакцина від COVID-19 Андрій Рудаков/Bloomberg

Вакцина не містить компонентів вірусу COVID-19. Дворазова схема введення дозволяє сформувати тривалий імунітет. Досвід застосування векторних вакцин (за дворазової схеми введення) показує, що імунітет зберігається до двох років.

Також повідомлялося, що вакцину розробив Національний дослідницький центр епідеміології та мікробіології імені Гамалії. Директор центру Олександр Гінзбург розповів, що вона має надійти в обіг у декількох російських регіонах одночасно із запуском третьої фази випробувань. Це заплановано на 1 січня 2021 року.

Варто зазначити, що до 10 серпня Асоціація організацій клінічних досліджень звернулася до Міністерства охорони здоров'я РФ з пропозицією відкласти реєстрацію російської вакцини від COVID-19 центру Гамалії, доки не завершена третя фаза клінічних випробувань.

У відповідь на це у Федеральній службі з нагляду у сфері охорони здоров'я РФ заявили, що фармкомпанії роблять висновки, "не знаючи жодних результатів".

Новини за темою: У Китаї коронавірус знайшли на упаковках заморожених морепродуктів

Що не так з вакциною?

Світові експерти негативно відреагували на реєстрацію російської вакцини, назвали такий крок занадто швидким. Вони висловлювали стурбованість через прискорені темпи випробувань, а також незначну кількість людей, які брали участь у випробуваннях. У Всесвітній організації охорони здоров'я (ВООЗ) переконані, що допуск вакцини до наявних результатів великих клінічних досліджень суперечить міжнародній практиці.

Керівник профільного в Німеччині Інституту імені Пауля Ерліха Клаус Чихутек зазначив, що допуск вакцини без масштабних даних третьої фази випробувань, в яких би брали участь кілька тисяч піддослідних, виглядає ризикованим. На цьому етапі, за його словами, можуть бути виявлені рідкісні побічні ефекти, а кількість піддослідних становить від кількох тисяч до десяти тисяч. У Німеччині допуск вакцини можливий лише по завершенні останньої фази.

Таку ж думку висловив і голова німецької Федеральної лікарської палати Клаус Райнгард. Він зазначив, "що схвалення вакцини без вирішальної, третьої, фази випробувань - це ризикований експеримент на людях".

Помічниця президента США Келліенн Конвей заявила, що розроблена у Росії вакцина проти коронавірусу не пройшла всіх необхідних випробувань, на відміну від того, як це відбувається у США.

"Ці стандарти визначаються Управлінням санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США, а у Росії, як я зрозуміла з російської заяви, справи йдуть зовсім не так", — сказала помічниця.

Новини за темою: Перша в світі вакцина від COVID-19: Російський "ящик Пандори" чи порятунок від епідемії?

За її словами, США мають шість потенційних вакцин на третій стадії розробки, а Росія, як додала Конвей, судячи з усього, "навіть не дійшла до цього".

У свою чергу Глава Російського фонду прямих інвестицій Кирило Дмитрієв заявив, що з моменту реєстрації вакцини починається третя фаза її випробувань. "Ми очікуємо, що десятки тисяч добровольців будуть щеплені протягом місяця. З жовтня препарат почнуть використовувати для масової вакцинації в Росії, знову-таки - на добровільних засадах", - запевнив Дмитрієв.

За його словами, третя фаза клінічних досліджень російської вакцини пройде і за кордоном - в ОАЕ, Саудівській Аравії та інших країнах. Дмитрієв повідомив, що міжнародна назва вакцини від коронавірусу буде Sputnik V.

******

У світі існує понад 170 проєктів, у яких дослідники розробляють вакцину від коронавірусу. Над розробкою працюють провідні фармацевтичні компанії та наукові інститути в Німеччині, Великобританії, Франції, США, Китаї та інших країнах.

Новини за темою: Вакцина від COVID-19 для всіх людей на Землі коштуватиме понад 100 мільярдів доларів, – ВООЗ

Відповідно до даних ВООЗ, Китай називали світовим лідером із створення вакцини від COVID-19. Там клінічні дослідження проводять вісім розробників. На другому місті – США, де п'ять розробників створюють вакцину на платформі ДНК, РНК і білкової субодиниці. На третьому – Британія, де створюють вакцину на платформі невідтворюваного вірусного вектора, білкової субодиниці та РНК.

Китайська приватна компанія з Пекіна у липні приступила до третьої, фінальної фази випробування вакцини. На фінальному етапі випробувань і дві вакцини в США.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...