Новини » Світ Читать эту новость на русском

"Оскар" за права людини: Чому нові критерії оцінювання фільмів викликали осуд

Топ-новина
Топ-новина
Оскар Фото з відкритих джерел

Громадськість була обурена до "оскарівських" нововведень, залишається обуреною і зараз

У кіносвіті – важлива новина. Днями Американська кіноакадемія здійснила повну "реновацію" правил, за якими здійснювався відбір кінострічок, які претендують на статуетку у номінації "Найкращий фільм". Кіноакадеміки вже представили нові вимоги, котрі негайно спровокували дискусію як серед кінопрофесіоналів, так і серед глядачів.

Що передбачають нові правила, котрі фактично стануть обмеженнями, і коли вони набудуть чинності – далі у матеріалі.

Як змінили правила відбору стрічок на Оскар

Заповітну для всіх кіномитців світу золоту статуетку "Оскар" тепер вручатимуть за новими правилами. І вони доволі суперечливі, хоча і відображають сучасні віяння у суспільстві, культурі та навіть політиці.

Відтепер, аби побачити свою роботу у переліку номінантів на "Оскар" у номінації "Найкращий фільм", режисерам та продюсерам доведеться врахувати певні "квоти". Фільми повинні відповідати критеріям, що стосуються раси, гендеру та відкритості. А це значить, що боротися за головний "Оскар" зможуть лише кінострічки, які відповідають щонайменше двом з чотирьох стандартів, описаних у нових правилах. Правда, оновлені правила стануть обов’язковими не з наступного року, а з 2024-го, тобто з 96-ї церемонії. До того ж для інших номінацій колишні правила залишаються.

На сайті Американської академії кінематографічних мистецтв і наук повідомили, що нові правила розроблені, аби заохотити розмаїття і справедливе представництво як на екрані, так і за його межами. Буцімто, це краще відображатиме різноманітність аудиторії, що йде в кінотеатри.

Новини за темою: В Україні оголосили учасників нацвідбору на "Оскар"

Ось ці чотири критерії:  

Критерій А, потрібно виконати одну з умов:

  • один з акторів першого або другого плану має належати до недостатньо представленої расової або етнічної групи. Це значить, що він має бути темношкірим, азіатом, латиноамериканцем, жителем Близького Сходу або представником іншої етнічної групи;
  • щонайменше 30% акторського складу на другорядних ролях повинні бути від щонайменше двох недостатньо представлених груп: жінок, етнічних представників чи представників раси (окрім європеоїдної), ЛГБТ-спільноти або людей з інвалідністю;
  • основна тема чи сюжетна лінія картини повинна стосуватися недостатньо представлених груп, описаних вище.

Критерій B, потрібно виконати одну з умов:

  • на керівних та інших посадах під час виробництва фільму мають бути щонайменше двоє представників недостатньо представлених груп (жінки, представники небілого населення, ЛГБТК+ чи особи з особливостями фізичного або ментального розвитку);
  • щонайменше шість технічних позицій у знімальній групі займають представники інших етнічних груп;
  • щонайменше 30% знімальної групи повинні належати до груп: жінки, етнічна група, ЛГБТК+, люди з інвалідністю.

Критерій C, потрібно виконати всі умови:

  • Студії мають надавати оплачувані стажування/виробничі практики жінкам, людям з інших етнічних груп, представникам ЛГБТК+, людям з інвалідністю.
  • Аналогічні вимоги і до компаній, які співпрацюють зі студіями (фінанси, дистрибуція, продакшн).

Критерій D:

  • У командах маркетологів, фахівців зі зв'язків з громадськістю та прокатників повинні бути люди з вищезазначених груп.

Це означає, що до виробництва кінокартини на всіх етапах – від зйомок до дистрибуції мають бути залучені жінки, люди інших рас, окрім європеоїдної, члени ЛГБТ-спільноти люди або люди з інвалідністю.

Новини за темою: Стать, гендер, раса: Організатори "Оскара" ввели нові критерії відбору фільмів

Хто ще оновив критерії оцінювання мистецтва

У серпні стало відомо, що на Берлінському кінофестивалі вже з 2021 року припинять ділити  нагороди за гендерною приналежністю. Відтепер буде один "загальний" Срібний ведмідь – за головну роль і один – за роль другого плану.

На думку ініціаторів таких нововведень, відсутність поділу акторських премій за статевою ознакою стане сигналом до підвищення гендерної обізнаності в кіноіндустрії. 

Цікаво, що австралійська акторка Кейт Бланшетт виступила проти гендерних нагород на Венеціанському кінофестивалі. Вона заявила, що воліє, аби її називали актором, а не акторкою. Мовляв, слово "акторка" має певний зневажливий відтінок.

Критика рішення Оскарівського комітету

Останнім часом усе, що стосується раси, гендеру і сексуальної орієнтації і стає об’єктом обговорення, можуть назвати пропагандою. Навіть окремі факти у боротьбі за права людей з інвалідністю, представників ЛГБТ-спільноти тощо прирівнюються до пропаганди цих самих понять і явищ.

Протягом останніх кількох років у центрі уваги на "Оскарі" була інклюзивність та сюжети з життя людей з так званих недостатньо представлених груп. Проте громадськість, журналісти та актори часто звинувачували фільми-номінанти і навіть переможців у відсутності різноманіття акторського і режисерського складу. Так, Академія складається з білих чоловіків та, як кажуть у американських ЗМІ, ігнорує проблеми жінок, геїв і темношкірих.

Парадокс, але навіть після затвердження та публікації вказаних чотирьох правил, котрі фактично розширюють акторське і режисерське різноманіття, кіноакадеміків передбачувано звинуватили. Цього разу у цензурі і пропаганді. 

Ті, хто називає нові критерії відбору стрічок у номінації "Найкращий фільм" цензурою, певні – це серйозно нашкодить якості кіно та знизить шанси на визнання багатьох по-справжньому хороших фільмів. Критики нових правил вважають, що відтепер творці кіно стежитимуть не за якістю продукту, який роблять, а за "технічною" відповідністю новим встановленим рамкам.

Тож виходить, що культура, зокрема кіномистецтво, стає інструментом пропаганди моралі конкретної доби, і припиняє слугувати передачі краси. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...