Опитування від Зеленського: Курйози з волонтерами, зникнення скриньок та перші результати

Топ-новина
Топ-новина
"Всеукраїнське опитування" провели 25 жовтня біля виборчих дільниць УП

Опитування від Зеленського викликало чимало пересудів у суспільстві

Президент Володимир Зеленський два тижні тому у відеозверненні анонсував, що у день місцевих виборів – 25 жовтня – українцям запропонують відповісти на п’ять запитань всеукраїнського опитування. Тож вчора виборцям, які приходили на дільниці проголосувати, вручали анкети із запитаннями з опитувальника Зеленського.

Як пройшло опитування та які перші результати маємо – розповідаємо далі у матеріалі.

Як оцінюють якість "опитування Зеленського"

Речник кампанії "5 питань президента" Артем Гагарін заявив, що опитування в цілому пройшло успішно і законно, а підрахунок роблять максимально чесно.

"Всі звинувачення у можливих порушеннях закону виявилися безпідставними […] Інтерв'юери перебували поза межами дільниць, у них не було ніякої агітації, вони проводили опитування одразу після того як людина виходила з виборчої дільниці.

Опитування відбулося на високому рівні на більшості дільниць і викликало жвавий інтерес і реакцію українців. Люди активно брали участь у опитуванні. Я їздив по різних дільницях... В цілому люди дуже круто сприйняли це опитування – самі підходили, відповідали. Були якісь винятки, але це винятки", - так схарактеризував процес опитування українців Артем Гагарін. 

Правда, голова правління громадянської мережі "Опора" Ольга Айвазовська заявила, що результатам опитування Володимира Зеленського довіряти не можна.

Вона зазначила, що покриття опитування по всій країні складає 55% і це абсолютно нерелевантні дані. Їх не можна буде звести у кінцеві цифри, які дозволять стверджувати, що це результат репрезентативного опитування. До того ж Айвазовська підкреслила, що є люди, які голосували по 7-10 разів.

Новини за темою: На місцеві вибори прийшли 10,5 млн українців: Явка склала 36,88%

Хто з політиків брав участь в опитуванні, а хто – ні

Голова Верховної Ради Дмитро Разумков не відповідав на питання всеукраїнського опитування, бо не знайшов волонтерів на виборчій дільниці.

"Ні, не відповідав на п’ять питань. Як би я відповів? Думаю, це ж теоретично закрите опитування, але буде практика – будемо про це розмовляти", - сказав Разумков журналістам під час брифінгу на виборчій дільниці № 800982, що по вулиці Тургенєвській, 71, у Києві.

Спікер парламенту Дмитро Разумков на виборчій дільниці Ukrinform

На запитання, чи планує він шукати волонтерів, щоб взяти участь в опитуванні, спікер відповів: "На жаль, ні. Мені є чим зайнятись. Я ще попрацюю сьогодні".

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль прокоментував всеукраїнське опитування від Володимира Зеленського. Він вважає його репрезентативним: "Президент хоче почути людей: це один з елементів спілкування президента з людьми".

Депутатка від партії "Слуга народу" Євгенія Кравчук також взяла участь в опитуванні від президента.

Президент Володимир Зеленський разом з дружиною також голосували і відповідали на питання анкети. Так само, як і батьки Зеленського – вони голосували у Кривому Розі. Олександр Зеленський заявив, що вони із дружиною хочуть відповісти на всі питання "так".

Володимир Зеленський Офіс президента України

Натомість народний депутат від фракції "Європейська солідарність" Петро Порошенко заявив, що ініційоване президентом Володимиром Зеленським опитування є найбільшою фальсифікацією виборчого процесу за всю історію незалежної України. Порошенко порівняв "опитування Зеленського" з фальсифікацією Януковича у 2004 році та подякував виборцям, які проігнорували це опитування.

Новини за темою: Перші підсумки: Хто перемагає за даними екзит-полів на виборах мерів та до міськрад Києва, Харкова, Одеси та інших міст

Як українці відповіли на запитання президента

Нагадаємо, в "опитувальнику президента" були такі запитання:

  • Чи підтримуєте ви право України на використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом?
  • Чи підтримуєте ви легалізацію канабісу в медичних цілях для полегшення болю важкохворих?
  • Чи підтримуєте ви ідею довічного ув’язнення за корупцію в особливо великих розмірах?
  • Чи підтримуєте ви ідею скорочення кількості народних депутатів до 300?
  • Чи підтримуєте ви ідею створення вільної економічної зони на території Донецької і Луганської областей?

До того ж президент підкреслював, що жодної юридичної сили опитування не матиме. Воно покликане лише проілюструвати настрої та бажання українців і аж ніяк не є референдумом.

Давати відповіді на питання не було обов’язковим для всіх українців (як, власне, і голосування) і не було поєднано безпосередньо з голосуванням. Біля виборчих дільниць стояли імпровізовані урни (коробки), куди всі охочі могли кинути заповнену анкету з п’яти питань. До речі, соціологи цікавилися думкою стосовно опитувальника у тих, хто відповідав на питання. Так з’явилися результати так званих екзит-полів по опитувальнику, паралельно з екзит-полами по голосуванню за місцеву владу.

Отож, відповідно до результатів електорального дослідження соціологічної групи "Рейтинг", переважна більшість українців, які взяли участь у всеукраїнському опитуванні, підтримала чотири з п’яти питань анкети. А щодо одного думки громадян розділилися майже порівну.  

На президентські запитання українці відповіли так: 

Право України на використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом, підтримують 78% тих, хто брав участь у виборах і в опитуванні, 10% – не підтримують, 12% – не змогли відповісти. 

Легалізацію канабісу в медичних цілях для полегшення болю важкохворих підтримують 70% тих, хто брав участь у виборах і в опитуванні, 24% – не підтримують. 

Ідею довічного ув’язнення за корупцію в особливо великих розмірах підтримують 81% тих, хто брав участь у виборах і в опитуванні, 16% – не підтримують. 

Ідею скорочення кількості народних депутатів до 300 підтримують 95% тих, хто брав участь у виборах і в опитуванні, 4% – не підтримують. 

А ідею створення вільної економічної зони у Донецькій і Луганській областях підтримують 45% тих, хто брав участь у виборах і в опитуванні, 43% – не підтримують, 12% – не визначилися. 

Соціологічна група "Рейтинг" провела опитування серед українців віком від 18 років в усіх областях, крім тимчасово окупованого Криму і Донбасу. Вибіркова сукупність склала 9947 респондентів.

Серед виборчих дільниць, охоплених дослідженням "Рейтингу", на 69% проводилося всеукраїнське опитування. Цікаво, що на дільницях, де опитування не проводилося, більшість людей (67%) заявили, що взяли б участь у ньому, якби воно проводилося.  

Новини за темою: Підкуп виборців, "каруселі" та мінування виборчих дільниць: Головні порушення виборчого процесу 25 жовтня

Курйози у регіонах

Речник кампанії "5 питань від президента" Артем Гагарін зізнався, що в опитування все ж були недоліки, але вони не вплинуть на загальний результат. Гагарін повідомив, що "деякі політики влаштували "травлю інтерв'юерів", "чинили моральний тиск і залякували", доходило навіть до фізичного насилля.

Приміром, у Вінниці напали на інтерв’юера і пошкодили його одяг. Були випадки псування скриньок. Окрім цього, було зафіксовано, що деякі інтерв'юери не вийшли на роботу за станом здоров'я, бо підвищилася температура. Але такі випадки були поодинокими і не завадять підбити підсумки, певен Артем Гагарін.

Багаторазовість відповідей. Проте відомо і про серйозніші порушення під час опитування. Наприклад, на Хмельниччині одна людина аж сім разів відповідала на питання в анкетах від президента.

Тим часом на Херсонщині респонденти заповнювали анкету стільки разів, скільки хотіли. До того ж повідомляється, що на окремих дільницях волонтери пропонували надати відповіді лише тим, хто виходить з виборчих дільниць, а на інших заповнювати анкети могли всі бажаючі. Також ніхто не перешкоджав респондентам брати анкети і відповідати на питання на різних виборчих дільницях.

Курйоз з неповнолітніми. Під час проведення опитування було зафіксовано ситуації, коли батьки, які мали працювати інтерв'юерами, залишили на дільницях своїх дітей замість себе. Про кілька таких випадків в Івано-Франківську заявив народний депутат Володимир В'ятрович (від партії "Європейська солідарність"). Пізніше стало відомо, що аналогічні випадки трапилися у Хмельницькій, Рівненській області, у Києві і в Одесі. За це на батьків складуть адміністративний протокол.

У зв’язку з цим уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова прокоментувала ситуацію. Вона заявила, що участь неповнолітніх дітей у волонтерстві правомірна, якщо згода на неї дана батьками або іншими законними представниками дитини, а сама волонтерська допомога є добровільною та безоплатною.

Зниклі скриньки. У Нижніх Сірогозах, що на Херсонщині,  результати опитування від президента зникли. Відомо, що о 09:45 до районного відділення поліції звернувся громадянин, який працював волонтером під час президентського інтерв’ю. Він заявив, що скриньку, де містилися анкети з відповідями респондентів, вкрали. Особу чоловіка, який виніс опитувальну коробку, поліція встановила. Йому загрожує адміністративний протокол.

Відсутність волонтерів. Громадянська мережа "Опора" дослідила, що станом на 16:00 25 жовтня волонтери були присутні біля 55% дільниць, на решті – їх не було. Найбільша кількість дільниць на півдні – 78,65%, найменша на заході – 37,81%, в центрі і сході приблизно однаково.

Плутанина з волонтерами. У Черкасах всеукраїнське опитування проводили члени дільничної виборчої комісії №711040 самостійно прямо на дільниці. За словами члена ДВК, її про це попросили волонтери. А у місті Виноградів на Закарпатті опитування так і не відбулося – волонтери не з'явилися ні на одній виборчій дільниці. Ба більше – на багатьох виборчих дільницях у Києві ніхто не проводив опитування, а подекуди волонтери працювали без столів. Тим часом у Харкові опитувачі отримали по 1000 гривень за день, а на Чернігівщині заявили, що працюють безкоштовно.

*************

Підрахунок усіх анкет з відповідями українців триватиме по Україні до вечора 26 жовтня. Одразу після цього партія "Слуга народу" оголосить результати і пояснить, як використає їх.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...