Опалювальний сезон під загрозою зриву: В яких містах і чому можуть вчасно не дати тепло

Через борги за газ тепло в оселі українців можуть подати з запізненням

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Незабаром має стартувати опалювальний сезон. І незважаючи на підготовку, цього року знову можливі збої в постачанні тепла. В уряді звітують про виконання необхідних робіт, а в "Нафтогазі" попереджають про проблеми через заборгованість за газ.

Що очікувати від наступного опалювального сезону, розповідаємо детальніше.

Коли очікувати старту опалювального сезону

До початку опалювального сезону залишилося близько місяця – загалом до тепла починають підключати об’єкти соціального та житлового фонду в середині жовтня. Однак місцева влада може розпочинати подачу тепла раніше чи пізніше, залежно від погоди. Якщо середньодобова температура повітря не перевищує 8°С протягом трьох діб, то опалювальний сезон можна розпочинати раніше.

Чи готова Україна до опалюваного сезону

Підготовчі роботи до наступного опалювального сезону розпочинаються майже одразу після завершення попереднього і тривають все літо та частину осені.

В вересні місцева влада звітує про готовність до подачі теплоносія в багатоквартирні будинки, школи, дитячі садочки та інші об’єкти соціальної інфраструктури.

В Мінрегіоні повідомили, що загалом станом на 1 вересня комплексно до зими підготовлено 129 912 будинки, що складає 82,6% від плану. Готовність житлового фонду, який обслуговується управителями, становить 82,8%, ОСББ, ЖБК або самостійно жителями – 81,9%, відомчого житлового фонду – 81,6%.На виконання робіт з ремонту та підготови житлового фонду до осінньо-зимового періоду залучено 1 566,7 млн грн, що складає 80,4% від запланованого.

Також вже підготовлено 36 136 об’єктів (89,2%), у тому числі: дошкільних навчальних закладів – 11 764 (90,3%), закладів освіти – 14 412 (91,1%) та 9 960 закладів охорони здоров’я (85,4%).

Підготовка до опалювального сезону 2020-2021 рр. Мінрегіон

У відомстві розповіли, що створено запаси вугілля в кількості 219,67 тис. тонн, або 79,6% від запланованого та 22,9 тис. тонн рідкого палива (мазуту), або 28,9% від запланованого.

За рахунок всіх джерел фінансування на виконання підготовчих та ремонтних робіт об’єктів теплопостачання використано 1 396,33 млн грн, що складає 68,37% від запланованого.

Столична влада запевнила, що до зими готові всі підприємства та служби Києва. Однак комунальне підприємство "Київтеплоенерго" ще продовжує роботи з реконструкції на запланованих ділянках тепломереж.

На підготовку шкіл до осінньо-зимового періоду з бюджету Києва виділили понад 443 мільйони гривень. Ці кошти пішли на капітальний ремонт фасадів, покрівель, заміну вікон, ремонт теплопунктів. Станом на 9 вересня виконано понад 70% усіх робіт.

Новини за темою: Підготовка до опалювального сезону може бути провалена через велетенські борги, – Скаршевський

Що загрожує вчасному старту опалювального сезону

Цьогоріч подати тепло в оселі зможуть вчасно не всі комунальні компанії. В "Нафтогазі" попередили, що через борги підприємств теплоенергетики початок опалювального сезону опинився під загрозою зриву.

Заборгованість перед держкомпанією мають 98 компаній із 60 міст країни. Зокрема, серед боржників підприємства - Київ, Одеса, Харків, Дніпро та інші. 

Список підприємств, які опинилися під загрозою зриву вчасного старту опалювального сезону:

Нафтогаз України

Нафтогаз України

Нафтогаз України

У "Нафтогазі" наголосили, що для того, щоб уникнути перебоїв з постачанням газу, підприємства мають сплатити не менше 90 відсотків від отриманого газу. 

До слова, станом на 1 вересня 2020 року борг підприємств теплоенерго перед "Нафтогазом" становив 67,4 млрд грн.

Скільки коштуватиме опалення

Щодо вартості послуги з теплопостачання експерти дають невтішний прогноз. Ймовірно українці кожного місяця сплачуватимуть за тепло за різними тарифами. В пік сезону можливе здорожчання тепла для населення на 15%.

Така ситуація спричинена тим, що вартість газу (а це 80% в структурі тарифу на тепло) встановлюється не на весь опалювальний сезон, а щомісяця.

Разом з тим, ще в минулому році Кабмін прийняв постанову, яка дозволяє змінювати тарифи на тепло без довгої процедури узгодження. Якщо раніше, щоб підвищити тариф на комунальну послугу, потрібно було витратити від двох до чотирьох місяців, то зараз зробити це можна в тому ж місяці.

За словами представника Асоціації постачальників енергоресурсів Артема Компана, якщо в жовтні, ймовірно, різниця буде незначною, то в розпал сезону, в грудні-лютому, газ може підскочити в ціні від 5,8 до 7 грн за кубометр.

З огляду на структуру тарифу на тепло, при такому подорожчанні газу тарифи на опалення можуть зрости приблизно на 15-16%. Наприклад, якщо в жовтні за опалення однокімнатної квартири доведеться віддавати близько 1,1 тис. грн, то вже в грудні за ту ж квартиру прийде платіжка в 1,2-1,3 тис. грн.

Нововведення, згідно з яким тариф на тепло можна переглядати кілька разів за опалювальний сезон, прописаний і в останньому меморандумі з МВФ. Там практично дослівно йдеться, що в Україні вводиться законодавча вимога, згідно з якою з 1 жовтня 2020 року компанії-постачальники тепла зможуть кілька разів за рік переглядати тарифи з урахуванням ринкових цін на газ.

Новини за темою: Президент провів нараду з питань тарифів на теплопостачання

Як отримати субсидію на оплату ЖКП

Зменшити суму до сплати за спожиті житлово-комунальні послуги можна, оформивши субсидію. І якщо вартість ЖКП в неопалювальний сезон невелика, то після подачі в будинки тепла, вона значно зростає.
Щоб оформити компенсацію потрібно подати:

- заяву про призначення житлової субсидії
– декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидіїє,
– договір найму (оренди) житла (за наявності),
– довідки про доходи (у разі зазначення у декларації доходів, інформація про які відсутня в ДФС, ПФУ).

Заява і декларація можуть бути надіслані поштою або в електронному вигляді з використанням інформаційних систем.

Субсидія призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується на неопалювальний сезон (з 1 травня по 30 вересня) та опалювальний сезон (з 1 жовтня по 30 квітня).

Для домогосподарств з індивідуальним опаленням субсидія розраховується на опалювальний сезон з 16 жовтня по 15 квітня включно.

Отримувачі субсидії зобов’язані повідомляти протягом місяця органи соціального захисту населення про наступні зміни:

- склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, їх соціального статусу;
- перелік отримуваних послуг;
- зміну виконавця послуг;
- про здійснення одноразової покупки, придбання або набуття права власності на майно, вартість якого перевищує 50 тисяч гривень.

Новини за темою: АМКУ вимагає від теплопостачальних компаній знизити тарифи

Чи вистачить коштів на субсидії

З огляду на підвищення вартості газу кількість охочих отримати компенсацію може зрости. Та чи вистачить грошей на нарахування субсидій всім, хто цього потребує?

Парламент вирішив скоротити видатки Міністерства соцполітики на фінансування субсидій на оплату житлово-комунальних послуг на 2 млрд 159 млн грн.

Відповідний законопроєкт ухвалили нардепи в першому читанні під час засідання 3 вересня.

Водночас проєкт закону пропонує збільшити витрати на Міністерство внутрішніх справ, Міністерство енергетики, Державне агентство автомобільних доріг, Міністерство юстиції, Державне бюро розслідування, обласні держадміністрації. Також в пояснювальній записці до документа зазначається, що парламентарі хочуть збільшити дохідну і видаткову частину держбюджету на 750 млн грн — до 978,925 млрд грн і до 1,269 трлн грн відповідно.

*****

Тож наразі складно спрогнозувати, чи вчасно стартуватиме опалювальний сезон та чи вистачить в українців та в Держбюджеті коштів урегулювати питання оплати спожитих комунальних послуг.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...