Опалювальний сезон - 2020/21: В яких містах уже подали тепло, а хто може залишитися без опалення

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Опалювальний сезон в Україні стартував, однак в деяких містах існують проблеми з теплопостачанням

Уже промайнула половина календарної осені - температура повітря поступово знижується, тож саме час поговорити про опалення. Звичайно до опалювального сезону Україна готувалася заздалегідь - провели випробування тепломереж, підлатали аварійні місця, закупили достатню кількість палива. Однак все ж з початком опалювального сезону виникли проблеми. 

В яких містах уже дали тепло в оселі, а де - ще ні та чому розповідаємо детальніше.

Старт опалювального сезону - де вже тепло

Календарний старт опалювального сезону припадає на 15 жовтня. Однак через погодні умови міська влада може змінювати дату початку подачі теплоносія в об'єкти соціального та житлового фонду. Цього року тепла осінь дозволила відтермінувати початок опалювального сезону та принагідно вирішити проблеми, які заважали розпочати безперебійну подачу тепла.

Так, в Києві опалювальний сезон розпочали з 16 жовтня. Однак, за словами Віталія Кличка, на повний запуск централізованої системи опалення - протяжністю в 2,7 тисяч кілометрів до майже 12 тисяч будинків - місту потрібен приблизно тиждень.

Місто ухвалило таке рішення з огляду на середньодобову температуру - так в 20-х числах жовтня синоптики прогнозували зниження температури вночі до 3-5 градусів тепла. 

Підключення лікарень, шкіл, садочків та інших закладів соціальної сфери відбувалося за окремими заявками їх керівників.

Кличко нагадав, що контролювати стабільне та надійне теплопостачання буде спеціально створена в місті житлово-комунальна інспекція.

16 жовтня стартував опалювальний сезон і у Львові. Мер міста Андрій Садовий зазначив, що тепло готові були подавати і раніше, однак містяни були проти - адже кожен день опалення це додаткові витрати. Однак, через прогнозоване похолодання опалювальний сезон вирішили розпочати.

Відповідно до повідомлення сайті Харківської міської ради, в місті опалювальний сезон 2020-2021 рр. розпочався 15 жовтня. Відповідне розпорядження підписав секретар Харківської міської ради Олександр Новак. 

Однак в деяких обласних центрах вирішили чекати значного зниження температури. Приміром, у Чернівцях почали опалювальний сезон 22 жовтня. В першу чергу опалення планували подати до закладів охорони здоров’я та дошкільних закладів освіти, а з початком навчального процесу і до шкіл.

 В Черкаській міській раді вирішили розпочати опалювальний сезон у дитсадочках з 20 жовтня. А у медичних закладах Черкас вмикати тепло почали з 19 жовтня. А ось в житловий фонд вирішили подавати тепло з 30 жовтня.

Новини за темою: Порівняно з 2013 роком українці платять за опалення у п’ять з половиною разів більше, – експерт

Чого чекати від опалювального сезону

В Міненерго повідомили, що Україна входить в опалювальний сезон 2020/2021 з рекордними запасами палива.

Зокрема, станом на 1 жовтня запаси палива становили:

  • вугілля на складах – 2,9 млн тонн, що на 1,6 млн тонн більше проти відповідного періоду минулого року (219,8 %);
  • мазуту – 48,1 тис. тонн, що на 16,6 тис. тонн більше, ніж мали минулого року (152,8 %);
  • газу у підземних сховищах – 27,8 млрд куб. метрів, що становить 136,5 % проти відповідного періоду минулого року.

А за словами президента України Володимира Зеленського, запаси природного газу в українських підземних сховищах з 10 по 17 жовтня збільшилися на 0,5% - до 28,4 мільярда кубометрів.

Тож, енергоносіїв має вистачити для забезпечення тепла. Однак українців може чекати неприємний сюрприз - чергове подорожчання теплопостачання. Аналітик Єгор Комов зазначив, що вже в грудні на ринку вартість газу може скласти 7 грн (зараз близько 5,4 грн). Це значно менше, ніж торішня ціна, але при цьому більше, ніж українці платять зараз. З огляду на структуру тарифу на тепло, при такому подорожчанні газу тарифи на опалення можуть зрости приблизно на 15-16%.

Однак вартість комунальної послуги може і знизитися. В Харківській міськраді зазначили, що тарифи на гарячу воду  та опалення в нинішньому опалювальному сезоні знизиться на 4%. Місцева влада зазначила, що протягом 2020 року підприємство "Харківські теплові мережі" вело роботу по оптимізації структури тарифів на теплову енергію. У підсумку вони були переглянуті, і рішенням Національної комісії з регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг були затверджені нові тарифи, які при виконанні певної умови повинні почати діяти з 1 листопада.

"Умова проста. Зараз підготовлений законопроєкт, який вносить зміни в закон про житлово-комунальному господарстві. За інформацією Прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, зміни будуть прийняті до кінця жовтня, і це дозволить застосувати нові тарифи", - зазначив гендиректор підприємства Сергій Андрєєв. 

Новини за темою: Україна готова до опалювального сезону вже більш ніж на 95%, - Шмигаль

Які проблеми виникли з постачанням тепла

В уряді відзвітували, що УКраїна готова до опалювального сезону - провели перевірку тепломереж, заготовили достатню кількість палива. Однак знову виникла, уже щорічна, проблема - заборгованість за газ теплопостачальних підприємств.

В середині жовтня в "Нафтогазі" нагадали про заборгованість 63 підприємств теплоенергетики за газ. В компанії наголосили, що відновити постачання газу для відповідних підприємств без розв'язання проблеми критичних боргів немає юридичної можливості — це заборонено українським законодавством. Так, під загрозою зриву початку опалювального сезону опинилися 45 населених пунктів.

Щоб вирішити проблему з боргами, Кабінет міністрів вніс зміни до Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу. Постанова розділяє борги ТЕЦ перед "Нафтогазом" за спожитий газ для виробництва тепла та електроенергії. Відповідне рішення було ухвалене на засіданні уряду 21 жовтня 2020 року. 

Документ прийняли з доопрацюванням у дводенний термін.

Однак, не всі міністри згодні нормами, прописаними в постанові. Так, за словами міністра фінансів Сергія Марченка, "це призведе до зниження рівня розрахунків за природний газ для виробництва електроенергії і стане причиною звернень НАК "Нафтогаз України" за компенсацією витрат за рахунок державного бюджету".

Згідно з постановою, показники розрахунків ТЕЦ за газ для виробництва тепла та електроенергії з НАК "Нафтогаз України" будуть розраховуватися окремо.

Через борги ТЕЦ за газ, як зазначено в пояснювальній записці, без тепла можуть лишитися 60 тисяч населення Білої Церкви залишаться без тепла на зиму. 

Згідно з постановою, "Нафтогаз" має право постачати газ у разі досягнення станом на 23 число місяця, що передує місяцю, рівня розрахунків виробника теплової енергії, що використовується для виробництва теплової енергії не нижче 90%, а для виробника теплової енергії, управління майном якого здійснює Фонд державного майна і який використовує природний газ для виробництва теплової та електричної енергії, не нижче 60%.

Також проблеми можуть виникнути безпосередньо при подачі тепла. Так, в Івано-Франківській міській раді пояснили, що після запуску котелень в мережі має відбутись технологічний цикл – випуск повітря та заповнювання гарячою водою. Цього часто не витримують давно зношені комунікації, трапляються аварії. Однак запевнили, що містянам тепло дадуть. 

Пориви тепломереж трапляються загалом майже у всіх містах. Причиною тому - застарілі труби. Цю проблему також намагаються вирішувати - десь проводить ремонти та профілактики мережі, а десь - повністю змінюють застаріле обладнання.

Новини за темою: Готуємо гаманці: Як зміняться тарифи на комунальні послуги в Україні в опалювальний сезон 2020/21

*****

Незважаючи на досить комфортну погоду, опалювальний сезон в Україні стартував. Маємо сподівання, що питання з боргами буде вирішено і всі українці зустрічатимуть зиму в теплих оселях.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...