Обшуки, арешти, переслідування: Традиційні дрібнички президентської передвиборчої кампанії у Білорусі

Топ-новина
Топ-новина
Олександр Лукашенко Фото з відкритих джерел

У Білорусі опозиціонери не можуть порозумітися з Лукашенком – як, втім, і завжди

У Білорусі скоро пройдуть ще одні вибори президента, котрі у Європі вже звикли називати диктаторськими. Настрої опозиції зрозумілі – мітинги та збори підписів на підтримку потенційних кандидатів у президенти, не пов'язаних із Лукашенком. Здавалося б, ну збираються мирні мітинги, люди протестують з плакатами та висловлюють свою позицію – нічого страшного для чинної влади це не несе і може навіть залишитися непоміченим. Але ні – у Білорусі так не можна. Там діє правило: "всі, хто не з нами, – проти нас". Тож опозицію переслідують – активно, ґрунтовно та результативно.

Далі у матеріалі розповідаємо, як потенційних опонентів Лукашенка активно запроторюють за ґрати та чому прийдешні вибори будуть передбачуваними.

Передвиборна кампанія у Білорусі: картина маслом

І лише цього разу мітинги дійсно привернули увагу поза Білоруссю. Можливо, саме через це чинна влада і вирішила міцно взятися за невдоволених, змусивши їх визнати, що вони неправі.

Опозиційні білоруські політики активно збирають підписи за своє висунення і щиро сподіваються, що зможуть перервати президентський термін Лукашенка, що відверто затягнувся. У зв'язку з цим десятки активістів та політиків зазнали утисків та арешту. 

Серед конкурентів Лукашенка (правда, навряд чи їх можна назвати його реальними суперниками) можна назвати Олега Гайдукевича (депутат Палати представників VII скликання, голова Ліберально-демократичної партії); Сергія Череченя (голова партії "Білоруська соціал-демократична Грамада"); Валерія Цепкала (дипломат і управлінець, ініціатор і творець Білоруського парку високих технологій); Миколу Статкевича (лідер незареєстрованої Білоруської соціал-демократичної партії "Народна Громада"); Віктора Бабарико (голова правління ВАТ "Білгазпромбанку"); Сергія Тіхановського (білоруський блогер, автор Youtube-каналу "Країна для життя").

Цікава річ – відповідно до білоруської Конституції, стати кандидатом у президенти може той, хто збере мінімум 100 тис. підписів. Цього разу зробити це необхідно до 19 червня.

Дехто з кандидатів розпочав процес збору підписів. Приміром, команда відеоблогера, автора ютуб-каналу "Країна для життя" Сергія Тіхановського організовує масові пікети для збирання підписів у Мінську, Гомелі, Гродно, Могильові, Бресті, Вітебську. Після того, як його кандидатуру відхилили, його дружина Світлана Тіхановська спробувала зареєструватися кандидаткою, зібравши 100 000 підписів.

Але днями вона розповіла, що на її адресу надходять погрози через намір стати кандидаткою у президенти. Буцімто невідомі особи у телефонній розмові погрожували їй та її дітям розправою, якщо вона не припинить свою кампанію.

Сам блогер Тіхановський каже, що мітинги зі збору підписів необхідні для того, щоб продемонструвати владі, як багато білорусів не хочуть старого президента, а прагнуть до кардинальних змін для країни. До речі, він дав своєму протесту красномовну назву: "Стоп тарган", порівнюючи Лукашенка з тарганом, якого потрібно розчавити капцем.

До ще одного мітингу долучився і опозиціонер Микола Статкевич. 1 червня він прямував до пікету зі збору підписів. Проте того ж дня його затримали за "порушення правил проведення мітингів" та заарештували на 15 діб.

Новини за темою: Подарунок у відповідь: Лукашенко передав Зеленському білоруські вишиванки

Арешти білоруських опозиціонерів

Загалом по всій Білорусі на передвиборних пікетах на підтримку опозиційних політиків затримали як мінімум 20 таких потенційних кандидатів. Цікаво, що для проведення подібних мирних акцій протесту у Білорусі не вимагається жодних спеціальних узгоджень.

Відеоблогера Сергія Тіхановського затримали достатньо давно – 6 травня, коли він їхав на зустріч з виборцями. Причина арешту – "участь у несанкціонованому масовому заході". Арешт став відправною точкою для акцій протесту по всій країні, внаслідок чого арештували ще майже сотню білорусів. Блогера звільнили з-під арешту 20 травня, але зрозуміло, що кандидатом у президенти йому вже не бути. Наразі такі спроби робить його дружина Світлана. Йому ж у майбутньому може загрожувати до трьох років ув’язнення за організацію мітингу.

Сергій Тіхановський Фото з відкритих джерел

15 червня було арештовано ще одного білоруського опозиціонера Миколу Статкевича та засуджено на 15 діб ув'язнення. Відомо, що судили його дистанційно і без присутності адвоката. До речі, Статкевич уже був засуджений раніше, 1 червня, також на 15 діб, за участь у "несанкціонованому" опозиційному заході у Мінську.

Микола Статкевич не вперше виступає проти Олександра Лукашенка та його президентських амбіцій. На виборах у 2010 році після того, як Статкевич публічно заявив про фальсифікації, йому було заборонено балотуватися на виборах-2020. Офіційно відмовили через непогашену судимість за організацію протестів проти фальсифікації виборів. У 2011 році його ув’язнили на шість років, а у 2015-му звільнили.

15 червня по 15 діб ув’язнення отримали опозиційні блогери Едуард Пальчис, Володимир Тиханович та Микола Масловський.

До того ж 18 червня стало відомо, що правоохоронці затримали бізнесмена Віктора Бабарико та його сина Едуарда і доставили на допит до Комітету державного контролю. Бабарико-старший є потенційним суперником Лукашенка.

Віктор Бабарико Фото з відкритих джерел

До бізнесмена не пускають адвокатів, допитуючи його разом з сином в рамках справи щодо несплати податків у "Білгазпромбанку". Бабарико керував цією фінустановою протягом 20-ти років. 

Новини за темою: Лукашенко відвідає Парад Перемоги в Москві

Як коментують арешти сам Лукашенко і його соратники

Білоруський лідер Олександр Лукашенко зробив звичкою грубо критикувати усіх своїх опонентів без розбору. Приміром, він звинуватив одного з потенційних кандидатів у президенти у брехні та шахрайстві. До того ж Лукашенко підкреслив, що "не допустить у Білорусі Майдану", як це сталося в Україні.

"Ми не повинні допустити, щоб різного роду зграї та банди кримінальників швендяли по країні зі засуканими рукавами: люди, не дай, Боже, подумають, що гестапо повернулося, війна почалася. Й я цього не дозволю. Я вже військовим казав: сам буду проти них боротися, якщо треба. Хоча у нас вистачає людей у погонах, які здатні захистити свою країну", - сказав Лукашенко. Ну що ж, ця заява цілком у його стилі. 

У свою чергу заступник міністра внутрішніх справ Білорусі Геннадій Казакевич заявив, що акції з порушення громадського порядку та виборчого законодавства є спланованими та мають на меті дестабілізувати ситуацію у країні та зірвати вибори.

Новини за темою: "Приведемо всіх до тями": Лукашенко заявив, що не допустить перевороту в Білорусі

*************

Нагадуємо найголовніше про президентські вибори у Білорусі та, власне, президентство Олександра Лукашенка.

  • 9 серпня 2020 року пройдуть шості в історії незалежної Республіки Білорусь вибори президента. 
  • Олександр Лукашенко є президентом Білорусі протягом 26-ти років безперервно.
  • Цікаво, що жодні, окрім перших, президентські вибори не були визнані на міжнародному рівні незалежними та справедливими.
  • Нещодавно під час боротьби з інакомисленням перед виборами було засуджено на 15 діб ув'язнення кілька блогерів.  

Детальніше про президентські вибори у Білорусі можна прочитати у матеріалі за цим посиланням.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...