"Об'єднані зусилля – 2020" vs "Кавказ-2020": У чому різниця між військовими навчаннями в Україні та Росії

Топ-новина
Топ-новина
Українські та російські навчання проходять практично день у день Фото з відкритих джерел

В Україні завершуються масштабні стратегічні командно-штабні навчання "Об'єднані зусилля – 2020"

Проведення українських навчань не випадково збіглося з аналогічними навчаннями у Росії "Кавказ-2020" і стало своєрідною відповіддю на них. Наскільки відрізнялися між собою українські та російські навчання, і чи можна вважати їх цілі досягнутими?

Місце зустрічі – Чорне море

Українські "Об'єднані зусилля – 2020" проходили на військових полігонах по всій Україні, але переважно на півдні. Морська частина навчань проводилася в акваторіях Чорного і Азовського морів.

Стратегічні командно-штабні навчання "Кавказ-2020" охопили внутрішні полігони Південного військового округу РФ (Південний і Північно-Кавказький федеральні округи країни), наземні авіаційні полігони, а також окуповану територію АР Крим. Маневри флоту здійснювалися також в Чорному і Каспійському морях.

Навчання в Україні проходять з 22 по 25 вересня. "Кавказ-2020" триває трохи довше – з 21 по 26 вересня. До слова, на місцях проведення навчань навіть після їх закінчення більшість підрозділів обох країн залишаться ще на деякий час – до відбуття у місця постійної дислокації.

Українські військові навчання стали по-справжньому масштабними

АрміяInform

Це і стривожило українську владу і наших партнерів з НАТО. Справа в тому, що саме так розвивалися події у 2008 році, коли Грузія стала "жертвою" навчань "Кавказ - 2008". Два посилені мотострілецькі підрозділи армії РФ залишилися на кордоні з Південною Осетією і спровокували грузинську армію до атаки на цей регіон. В результаті Росія використовувала це як привід для нападу на Грузію. У наступ пішли регулярні війська Північно-Кавказького військового округу і низка інших підрозділів, що тимчасово залишилися біля грузинських кордонів вже після завершення навчань.

Новини за темою: Як натовські літаки-розвідники влаштували пастку російським військам у Чорному морі

Дебют для України, плановість для Росії

Навчання "Об'єднані зусилля – 2020" унікальні для України, і проводяться вони у такому форматі вперше. Головна їх особливість – тісна взаємодія зі спецпідрозділами США і Великої Британії, а також натовська система управління військами, яка раніше в Україні не застосовувалася. 

У той же час навчання "Кавказ-2020" проводяться російським командуванням кожні 4 роки, починаючи з 2008-го. Особливою новизною навчання цього року не відрізняються, крім того, що вони наймасштабніші за кількістю задіяних військових і техніки. До слова, це не тільки в порівнянні з аналогічними попередніми СКШУ "Кавказ", але і з усіма іншими російськими навчаннями.

Сили 1:6 – різні масштаби навчань

За офіційними даними Міноборони України, в українських навчаннях беруть участь близько 12 тисяч військовослужбовців. До них приєдналися і 7 тисяч резервістів з підрозділів територіальної оборони – вони повинні відпрацьовувати взаємодію з силовими відомствами.

Україна задіяла 50 одиниць артилерійських систем, 80 танків, 450 бойових броньованих машин, 20 бойових кораблів, катерів і суден забезпечення, а також авіацію і БПЛА. "Родзинкою" українських навчань стали американські конвертоплани V-22 Osprey для десантування "крилатих піхотинців" і стратегічні бомбардувальники США B-52 в небі над Україною.

У навчаннях "Кавказ-2020", за даними командування РФ, задіяні близько 80 тисяч військовослужбовців, 200 одиниць артилерійських систем і РСЗВ, 250 танків, 450 бойових броньованих машин, 20 бойових кораблів, катерів і суден забезпечення, а також авіація і БПЛА.

Військова техніка на російських навчаннях

EPA

Як видно, сили РФ, які беруть участь у СКШУ, значно перевищують українські. При цьому українська розвідка переконана, що насправді Москва задіяла на навчаннях набагато більше людей і техніки. Йдеться про 100 тисяч військових, 3 тисячі одиниць бронетехніки, 500 літаків і вертольотів, а також про кораблі і підводні човни.

Україна впроваджує систему НАТО, Росія бореться з тероризмом

Головними цілями українських "Об'єднаних зусиль – 2020" стало виконання таких завдань:

  • практичне виконання бойових завдань за стандартами і процедурами НАТО;
  • підвищення рівня взаємосумісності українських військових підрозділів з колегами з країн-членів НАТО;
  • перевірка та відпрацювання на практиці переходу української армії на нову систему управління військами за сучасними стандартами НАТО (J-структура);
  • налагодження ефективної взаємодії з підрозділами країн-членів Альянсу;
  • відпрацювання взаємодії підрозділів тероборони з іншими військовими відомствами та службами.

Маневри на морі були частиною українських навчань

АрміяInform

Мета навчань "Кавказ-2020" більш узагальнена. Серед головних завдань російських військових такі:

  • оцінка здатності військ забезпечити безпеку на південному заході Росії;
  • відпрацювання питань управління військовими підрозділами у спільних операціях з локалізації та вирішення збройних конфліктів, пов'язаних з протидією тероризму.

Хоча окремі українські експерти переконані, що цілі Москви дуже навіть конкретні.

"Росіяни розглядають різні сценарії протистояння з країнами НАТО і вторгнення в Україну. Офіційно ж, у відкритій частині навчань йдеться про "боротьбу з міжнародним тероризмом", – вважає український воєначальник, командувач Військово-Морськими силами України в 2014-2016 роках Сергій Гайдук.

Новини за темою: Винищувачі НАТО вісім разів за тиждень перехоплювали військові літаки РФ над Балтикою

Схожість українських і російських навчань

Українські та російські навчання схожі участю в них представників країн-партнерів.

Для України – це військовослужбовці з США і Великої Британії, кількість яких не розкривалася, а також 200 представників Німеччини, Литви та Польщі в якості військових радників, інструкторів і спостерігачів.

Військова авіатехніка на українських навчаннях

Фото з відкритих джерел

У "Кавказі-2020" беруть участь 1000 військовослужбовців з Вірменії, Білорусі, Китаю, М'янми і Пакистану. А представники Азербайджану, Індонезії, Ірану, Казахстану, Таджикистану і Шрі-Ланки присутні в якості спостерігачів.

Хто відмовився взяти участь у навчаннях

Серед учасників "Об'єднаних зусиль – 2020" серед іноземних військовослужбовців жодних зривів не виникало. У той же час в Росії ситуація протилежна.

В останні місяці підготовки до СКШУ Індія, яка повинна була брати участь в російському "Кавказ-2020", скасувала свою участь. Офіційна причина – коронавірус. А Азербайджан погодився направити тільки спостерігачів.

В Україні – конфуз з Javelin, в РФ горить техніка

В ході українських навчань стався всього один конфуз. Під час контрнаступу на умовного противника українські військові повинні були застосувати протитанковий переносний ракетний комплекс Javelin. Але з невідомих поки причин він не вистрілив. Іронія в тому, що саме в цей момент на полігоні був присутній президент України Володимир Зеленський.

А ось "Кавказ-2020" відзначився більш серйозними подіями. Ще під час підготовки до навчань на полігоні під Астраханню був знищений танк Т-90А. Справа в тому, що російські військові помилково випустили по ньому керовану ракету ПТРК з БМП-3. Через кілька днів у мережі з'явилося відео палаючої бойової машини, яку російські військові намагаються витягнути з лісосмуги. За оцінками експертів, вогнем був знищений артилерійський тягач 63501АТ "Ведмідь" ЗС Росії.

Підсумки: демонстрація сили і геополітичних союзників

Міністерство оборони України не приховує, що "Об'єднані зусилля – 2020" – це відповідь на можливі агресивні плани Кремля. Українське командування побоюється, що Москва може використовувати навчання "Кавказ-2020" для підготовки до масштабного вторгнення і наступу на південь України. Причини побоювань не безпідставні. Саме такий сценарій РФ розіграла у 2008 році у Грузії.

Кремль розумів, що стягування численної армії до кордонів іншої країни – занадто відвертий шлях до ескалації і вторгнення на її територію. Тому був обраний більш простий і безпечний спосіб – провести масштабні військові навчання "Кавказ-2008" безпосередньо біля грузинського кордону. Подальші трагічні події історії добре відомі.

Однак і українські, і російські експерти сходяться на думці, що цього разу Росія не вдасться до старих сценаріїв. СКШУ обох країн цього року мають радше геополітичну вагу.

"З Росією в цих навчаннях співпрацює Іран, і була також інформація про китайську участь. Це можна сприймати як свого роду демонстрацію єдності і готовності до спільних дій тих країн, які знаходяться під американськими санкціями або відчувають тиск з боку США... цими навчаннями Москва ніби заявляє: мовляв, якщо США і далі будуть на нас тиснути, ми можемо все глибше інтегруватися у військовій політиці з Китаєм, з Іраном, з іншими недружніми для американців силами", – переконаний військово-політичний аналітик агентства "Росбалт" Михайло Магід.

Україна ж демонструє свій незаперечний прозахідний вектор, беручи участь в СКШУ разом з американцями і британцями, а також переводячи систему управління військами на сучасну натовську J-структуру. Самі ж представники НАТО таким чином показують свою підтримку Україні. Так Москва може зрозуміти, в чиїй геополітичній орбіті наша країна тепер знаходиться.

При всьому цьому згадується філософське питання про те, що було раніше – курка або яйце. Адже російські ЗМІ безперервно пишуть про те, що Захід і НАТО винні в ескалації ситуації у Чорноморському регіоні. Це, згідно з їхніми заявами, проявляється у підвищеній присутності там авіації і флоту Альянсу.

"Хоча, як ми знаємо, вся ця історія почалася з нападу Росії і захоплення Криму, які повністю змінили розстановку сил і, власне, створили попит на присутність в регіоні тих же США", – зазначає аналітик відділу військової політики Українського інституту стратегічних досліджень Микола Белесков.

*************

Хай там як, але зараз навчання обох країн добігають кінця і без інцидентів, незважаючи на суміжну територію проведення. Це дозволяє стиха говорити про те, що цього разу демонстрація сил як Києва, так і Москви, залишиться просто демонстрацією. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...