Новий ринок газу: Як змінити постачальника та які це матиме наслідки і загрози

Топ-новина
Топ-новина
Ринок газу зміниться докорінно Фото з відкритих джерел

Держава припиняє регулювати газову сферу

З 1 серпня в Україні запрацював ринок газу, тому домогосподарства можуть обирати компанію, яка постачатиме їм газ.

Ця процедура непроста через низку нюансів, про які варто пам’ятати під час переходу від одного постачальника до іншого. Саме про них ми і розповімо далі. А також пояснимо, як можна змінити газопостачальника і чим це загрожує споживачеві.  

Як було з газом раніше – традиційне постачання

До серпня 2020 року вартість газу для населення регулював Кабінет міністрів України. Ціну на блакитне паливо за спеціальною формулою розраховував НАК "Нафтогаз" і щомісяця оприлюднював її 22 числа.

На ринку природного газу діяла система, яка забезпечувала кожного споживача газом. Весь український газ викуповувався оптовим постачальником і передавався регіональним газзбутам по всій Україні.

При цьому ціна формувалася відповідно до зобов'язань "Нафтогазу" та "Укргазвидобування" продавати газ українцям за пільговим тарифом – тобто не дорожче, ніж середній рівень фактичних цін на нідерландському газовому хабі TTF і витрати на доставку. Фактично ціна для українців залежала від ціни на газових хабах Європи. 

Новини за темою: У "Нафтогазі" розповіли, скільки "Газпром" заплатить Україні за 2020 рік

Як тепер із газом в Україні

З 1 серпня вартість газу в Україні перестала регулюватися державою. Через це ціни поступово ростимуть і зрештою будуть прирівняні до європейських.  

Тепер на українському газовому ринку з’явилося майже 700 (!) компаній-постачальників газу. Експерти прогнозують, що надалі їх ставатиме більше. Для постачальників діє загальне правило: нові тарифи оголошуються за 5 днів до початку місяця – так домогосподарства оберуть найвигіднішу для себе пропозицію. Звісно, ціна залежатиме від конкуренції на ринку – що більше постачальників, то нижча ціна.

Відповідно до Правил постачання природного газу, перед переходом до іншого постачальника кожен споживач має повністю розрахуватися за спожитий газ із попереднім постачальником. А далі – все по-новому.

Як змінити постачальника газу

Насправді, ніхто нікому ніколи не забороняв змінювати постачальника газу. Це можна зробити ще з 2015 року з прийняттям ЗУ "Про ринок природного газу".

Правда, до 2020 року це було невигідно для споживачів, бо ціна на газ від уряду була нижчою за ринкову вартість блакитного палива. Тепер же кожен з 700 постачальників може сам регулювати ціни на роздрібному ринку.

Як змінити постачальника газу ZIK

Перед тим як змінити постачальника, котрий підходить вам і локально, і за ціною на газ, перевірте, чи має він чинну ліцензію НКРЕКП. Зайдіть на офіційний сайт Нацкомісії з регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг і віднайдіть того чи іншого постачальника. Це означатиме, що компанії, зазначені у реєстрі ліцензіатів НКРЕКП на ринку природного газу, мають право постачати газ побутовим споживачам.

Майте на увазі, що лише 39 постачальників газу з тих, що мають ліцензії НКРЕКП, працюють з роздрібними клієнтами.

Після вибору газопостачальної компанії  здійсніть такі кроки. Заповніть та підпишіть заяву-приєднання. Після цього ви маєте дочекатися, щоб потенційний постачальник (таке рішення займає до трьох днів) підтвердив, що продаватиме вам газ. Нарешті ви можете подавати постачальнику такі документи: 

  • документи, якими визначено право власності чи користування на житло;
  • документ, що посвідчує особу споживача (для громадян України – паспорт громадянина України, у тому числі ID-карта, або тимчасове посвідчення громадянина України; для іноземців та осіб без громадянства – національний паспорт або документ, що його замінює),
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків;
  • належним чином оформлену довіреність на представника побутового споживача, уповноваженого представляти його інтереси під час процедури укладання договору на постачання природного газу (за необхідності).

До речі, постачальник може додатково запросити у вас інформацію, щодо вашого споживання газу.

Коли всі маніпуляції зроблено, постачання газу починається протягом 3 тижнів із дня реєстрації заявки. До цього часу споживач отримує газ від колишнього постачальника.

Новини за темою: Аварія біля Чабанів: Транзит газу до Європи забезпечений у штатному режимі, – Міненерго

Як споживати газ по-новому

Чи платити за доставку газу? При новому постачальнику збережеться опція оплати за транспортування газу. Так само, як було до серпня 2020 року – споживач платив облгазу за доставку блакитного палива безпосередньо до квартири. Послуга доставки газу надається споживачеві незалежно від того, хто в нього постачальник.

Як платити за газ? На сайті 104.ua споживачі можуть платити за постачання газу тільки тим компаніям, з якими співпрацює цей онлайн-сервіс.

Можна користуватися і чат-ботами у Viber або Telegram, але й там – лише платити за доставку газу і передавати показання лічильників.

Коли передавати показання? Щомісяця з 1 по 5 число необхідно передавати показання лічильника газу в особистому кабінеті, додатку, чат-боті у Viber та Telegram.

*************

Денаціоналізація системи газопостачання населенню матиме масштабні наслідки. Взяти хоча б формування культури спілкування з клієнтами та ринкову боротьбу за кожного споживача. Так, новим учасникам ринку доведеться розбудовувати систему обслуговування клієнтів, відкривати контакт-центри і налагоджувати у них роботу, доставляти рахунки, розвивати мережу точок контакту. Звісно ж, ці всі витрати закладуть у кінцеву суму за кубометр газу для споживача. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...