Новий очільник "Укроборонпрому": Що відомо про Юрія Гусєва і чому керівники надовго не затримуються в оборонному підприємстві

Топ-новина
Топ-новина

Укроборонпром

5 Канал

Керівники оборонного підприємства останнім часом змінюються дуже швидко

Вранці 3 грудня стало відомо, що президент Володимир Зеленський своїм указом призначив генеральним директором державного концерну "Укроборонпром" Юрія Гусєва. Він замінив на цій посаді тимчасового виконувача обов’язків очільника Ігоря Фоменка.

Далі розповідаємо, що відомо про нового голову "Укроборонпрому" та, власне, структуру і цілі концерну, про який останнім часом говорять багато різного.

Хто такий Юрій Гусєв

Новому керівникові держконцерну "Укроборонпром" Юрію Гусєву 41 рік, він народився на Житомирщині. 

Юрій Гусєв

Фото з відкритих джерел

З 1999 року він працював радником голови Херсонської обласної державної адміністрації з питань молодіжної політики. У 2002 році балотувався до Верховної Ради за списками "Команди Озимого Покоління" ексглави СБУ Валерія Хорошковського.

У 2002-2009 роках Гусєв очолював комерційні структури і займався підприємництвом. Далі працював у Міністерстві економіки, займаючись політикою розвитку експорту й інвестиційною та інноваційною політикою.

У 2011-2014 роках працював директором департаменту національних проектів Держінвестпроєкту. Також Юрій Гусєв був учасником програми "президентського кадрового резерву", спрямованого на залучення фахівців на державну службу, під назвою "Нова еліта нації" при адміністрації Віктора Януковича. 

З того часу працював у політиці. Так, у УІ скликанні Верховної Ради Гусєв був помічником нардепа від "Наша Україна – Народна самооборона" Юрія Стеця на громадських засадах. А з 2014 по 2016 роки працював заступником тодішнього міністра оборони Степана Полторака.

У 2019 році Гусєв збирався балотуватись до Верховної Ради за списком "Слуги народу", але чомусь не став цього робити. 

Юрій Гусєв був членом громадського об'єднання "Земляцтво Херсонщини". До цієї організації входять голова Херсонської обласної ради Владислав Мангер, ексголова Херсонської ОДА Андрій Гордєєв і його заступник Євген Рищук. Цих чиновників активісти пов'язують з убивством Катерини Гандзюк. До речі, після того, як цей факт став відомий громадськості, 17 червня Гусєв вирішив вийти з об'єднання, причиною назвав можливе призначення очільником Херсонщини. Так і сталося – його призначили головою Херсонської ОДА.

Відомо, що у 2018 році Юрій Гусєв заробив 2,6 мільйона гривень. Також він разом з дружиною володіє кількома квартирами, у тому числі квартирою вартістю 6 880 085 гривень, земельною ділянкою і садовим будинком у Херсоні. Також подружжя має близько 327,5 тисяч гривень і 70 тисяч доларів.

Перша гучна заява Гусєва на новій посаді 

Новопризначений директор "Укроборонпрому" Юрій Гусєв заявив, що державний концерн припинить своє існування у 2021 році. Натомість будуть створені нові холдингові компанії. 

"Планується, що в наступному році "Укроборонпром" припинить своє існування. Будуть створені нові холдингові компанії, які будуть працювати за принципами корпоративного управління, прозорості, щоб забезпечити уникнення будь-яких корупційних чи інших ризиків", – заявив Юрій Гусєв.

До нового холдингу ймовірно увійдуть компанії, які займатимуться авіаремонтом, бронетехнікою, високоточним озброєнням, боєприпасами, радарними та морськими системами. Крім того, заплановане створення холдингу, котрий спеціалізуватиметься на авіабудуванні, аерокосмічних компонентах і космічних системах.

Що передувало призначенню Гусєва

5 жовтня цього року президент Володимир Зеленський звільнив з посади генерального директора "Укроборонпрому" Айвараса Абромавичуса і призначив на його місце Ігоря Фоменка виконувачем обов’язків директора.

Минає два місяці – і от 2 грудня Кабінет міністрів погоджує проєкт указу президента про звільнення Юрія Гусєва з посади голови Херсонської ОДА, а наступного дня його призначили головою концерну.  

Народна депутатка України від "Слуги народу" Ірина Верещук заявила, що керівники державного концерну "Укроборонпром" так часто змінюються, бо реформа підприємства ще не завершена. 

Ірина Верещук Facebook/Ірина Верещук

"Ми не завершили реформу. Йдеться про законопроєкт про корпоратизацію "Укроборонпрому", який лише напрацьований командою, яка працює, наприклад, Мустафа Найєм та інші люди, які напрацювали законопроєкт і ми на комітеті його розглянули. Але, на жаль, поки що не проголосували в залі", – зазначила Ірина Верещук.

З її слів, "Укроборонпром", який був створений командою Віктора Януковича, не міг реорганізувати, реформувати та зробити ефективною сферою оборонних закупівель, бо був корупційною годівницею для відмивання державних коштів. 

Дійсно, керівники концерну дуже часто змінюються, працюючи від кількох місяців до року. Виключенням став лише Роман Романов, котрий протримався на посаді майже чотири роки.

Держконцерном "Укробонопром" у свій час керували такі люди:

 • Дмитро Саламатін – січень 2011 – лютий 2012;
 • Дмитро Перегудов – лютий – липень 2012;
 • Сергій Громов – липень 2012 – березень 2014;
 • Валентина Дрозд – березень 2014 (тимчасовий виконувач обов’язків);
 • Сергій Аверченко – березень 2014 (виконувач обовязків);
 • Юрій Терещенко – березень – липень 2014 (виконувач обов’язків);
 • Роман Романов – липень 2014 – лютий 2018;
 • Павло Букін – лютий 2018 – серпень 2019;
 • Айварас Абромавічус – серпень 2019 – жовтень 2020;
 • Ігор Фоменко – жовтень – грудень 2020 року (виконувач обов’язків).

Новини за темою: В Україні не залишилося боєприпасної галузі, треба створювати з початку, - "Укроборонпром"

Трохи про "Укроборонпром"

Державний концерн "Укроборонпром" є об'єднанням багатопрофільних підприємств різних галузей оборонної промисловості України. До його складу входять підприємства, які розробляють, виготовляють, реалізують, ремонтують, модернізують та утилізують озброєння, військову та спеціальну техніку, а також боєприпаси. Управляє концерном Кабінет Міністрів України.

Укроборонпром

"Укроборонопром" створили у 2010 році у результаті адміністративної реформи відповідно до указів президента Віктора Януковича. До складу Концерну входять підприємства таких оборонних галузей промисловості: авіаційної, суднобудівної, оборонної, радіоелектронної промисловості, галузей приладобудування і засобів зв'язку, боєприпасної галузі та галузі спеціальної хімії.

До складу "Укроборонпрому" входить 134 підприємства військово-промислового комплексу України. З 2013 року підприємства-учасники держконцерну групуються за п'ятьма основними напрямками діяльності: авіабудування та авіаремонту; високоточних озброєнь та боєприпасів; виробництва бронетанкової, автомобільної, інженерної та спецтехніки; суднобудування та морської техніки; радіолокації, радіозв'язку та систем ППО.

Укроборонпром

Цілями концерну можна назвати такі:

 • задоволення потреб Збройних Сил України у новітніх зразках озброєння, модернізація, ремонт та утилізація;
 • зміцнення міжнародного авторитету України за рахунок розширення ринків збуту конкурентоздатної продукції ОПК;
 • підвищення ролі українського оборонно-промислового комплексу в економічному розвитку країни: збільшення обсягу продаж, виробництва та ВВП;
 • централізоване регулювання, контроль і координація діяльності учасників концерну;
 • залучення інвестицій в оборонно-промисловий комплекс для створення конкурентоспроможних зразків високотехнологічної промислової продукції;
 • освоєння міжнародних ринків озброєння, військової та спеціальної техніки.

*************

Зараз можемо лише здогадуватися, як проявить себе на новій посаді Юрій Гусєв – людина, для якої політика – це звичайна справа, а адміністративна та організаційна діяльність були головними протягом останніх років кар’єри. Чи вдасться йому перервати нещасливе коло попередників у сенсі нетривалого перебування у кріслі очільника концерну? Покаже лише час. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...