live

Новий кредит від МВФ: Скільки очікувати коштів та чи надійдуть вони

Топ-новина
Топ-новина
Долари США. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Україна розраховує на 8 млрд дол. від МВФ та експерти переконані, що це не врятує гривню від девальвації

Україна очікує транш від МВФ — для його отримання Верховна Рада ухвалила необхідні закони. Та чи виділить фонд необхідні для України гроші?

Розповідаємо детальніше, який транш та коли очікує Україна від МВФ та чи допоможе він втримати курс гривні.

Очікування України

Перший транш Міжнародного валютного фонду в межах нової кредитної програми може надійти у розмірі 4 мільярдів доларів. Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів та податкової політики Данило Гетманцев повідомив, що Україна отримала "офіційний лист від МВФ про те, що є всі ці умови (ухвалення банківського та земельного законів — ред.), і якщо всі ці умови будуть виконані, то одразу ж кошти надійдуть в Україну, при чому — до державного бюджету. За нашими підрахунками, це повинно бути близько 4 мільярдів доларів”.

Держава зацікавлена в отриманні нового кредиту, адже відсоткова ставка за кредитом МВФ складає 2-3% річних. Гроші від фонду мають піти до стабілізаційного фонду держави: їх витратять на заходи щодо протидії коронавірусу.

Бути чи не бути кредиту

Консультації щодо співпраці з МВФ почалися в лютому цього року. Тоді делегація МВФ приїхала в Україну з метою технічних обговорень політики економічного зростання. Дія попередньої програми співпраці між Україною і МВФ в рамках механізму stand-by завершилася 17 лютого. В МВФ заявили про досягнення певних домовленостей.

Після цього почалися перемовини щодо умов отримання нового кредиту.

Про домовленості щодо збільшення потенційного фінансування та додаткової допомоги у боротьбі із пандемією коронавірусу від МВФ повідомили в Офісі президента.

Проте для отримання довгоочікуваного траншу МВФ висунув дві умови — народні депутати мали проголосувати за ринок землі та прийняти закон про неповернення банків колишнім власникам. Повідомлялося, що уряд узгоджував фінальну версію так званого "антиколомойського" закону з МВФ.

Президент України Володимир Зеленський наприкінці березня заявив, що Україна може розраховувати мінімум на 8 млрд дол. від МВФ. А після виконання умов близько 2 млрд дол. надійдуть протягом двох тижнів.

За словами глави Міжнародного валютного фонду Крісталіни Георгієвої, виконання вказаних умов дозволить Україні отримати понад 5,5 млрд дол.

Проте не все так просто, на думку віцепрем’єр-міністра України у 2016-2019 роках Павла Розенка, після ухвалення закону про відкриття ринку землі Міжнародний валютний фонд не дасть Україні грошей.

Розенко переконаний, що МВФ чекає ще щонайменше двох документів – це ухвалення у цілому закону про неповернення банків попереднім власникам і другий закон – МВФ дуже уважно слідкує за тим, які будуть зміни до державного бюджету України. "І вони будуть слідкувати за економічними показниками, які закладає уряд у державний бюджет України", – заявив Павло Розенко.

Транш від МВФ та гривня: що очікувати?

Отримання траншу від МВФ, звісно, вплине на курси валют в Україні, проте експерти припускають, що значного укріплення гривні не варто сподіватися.

Керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин переконаний, що при відсутності співпраці з МВФ гривня значно просяде. Причинами того він назвав необхідність фінансувати дефіцит бюджету за рахунок емісії гривні та спалювати резерви. "Також різко зростає навантаження на бюджет в зв'язку з плановими виплатами за зовнішнім боргом, які покрити неможливо в умовах нестабільності на глобальних ринках, при відсутності попиту або високих ставках при розміщенні. В результаті гривня з часом може піти нижче 30 грн за долар під впливом всіх цих факторів", - вважає Шевчишин.

Не радить сподіватися на серйозне укріплення національної валюти після отримання траншу МВФ інвестбанкір Сергій Фурса: "Девальвація буде в будь-якому разі - при наявності співпраці з МВФ чи без неї. Але кредит має дозволити її стримувати".

Тож, кредит від МВФ допоможе втримати економіку України "на плаву".

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...