Незаконна агітація на Закарпатті: Чому між Україною та Угорщиною виник черговий дипломатичний конфлікт

В МЗС Угорщини не вбачають порушення українського законодавства в діях своїх чиновників

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Відносини між Україною та Угорщиною досить непрості – повсякчас виникають питання, у яких країнам складно дійти компромісу. Однак останнім часом сторони заявили про намір покращити відносини та вирішити найбільш гострі питання.

Однак, дії Угорщини в день волевиявлення українців знову викликали дипконфлікт.

Про все детальніше розповідаємо далі.

Що сталося

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто у день виборів в Україні, 25 жовтня, закликав угорців Закарпаття підтримати на місцевих виборах політичну силу КМКС "Партія угорців України". Таке звернення він розмістив у своєму Facebook.

"Єдина угорська партія, КМКС, балотується на вступ до Закарпатської обласної ради, і було б погано, якби угорці залишились без представництва на рівні області", — зазначив Сіярто.

Петер Сіярто Фото з відкритих джерел

Зокрема, він закликав підтримати на виборах мера Берегового чинного міського голову Золтана Бабяка.

"Не випадково багато поглядів прикуто до Берегового, оскільки мер Золтан Бабяк зробив чудову роботу, було б добре, якби він міг продовжувати", - написав міністр.

Також Сіярто повідомив, що жителі Закарпаття, які перебувають на території Угорщини, можуть перетнути кордон для голосування і повернутися назад без зобов'язання проходити 14-денний карантин.

Однак, відповідно до українського законодавства, у "день тиші" та під час волевиявлення громадян агітація забороняється.

Новини за темою: У Єврокомісії прокоментували дипломатичну суперечку України та Угорщини

Реакція української сторони

Міністерство закордонних справ України відразу відреагувало на дії угорського високопосадовця. Зокрема, там повідомили, що офіційний Будапешт "нахабно підтвердив своє пряме втручання у внутрішні справи України" через агітацію чиновників на місцевих виборах.

В заяві відомства зазначено, що в день голосування на місцевих виборах Угорщина вдалася до прямої агітації за партію угорців і таким чином завдала "підступного удару послідовним зусиллям України конструктивно вирішити наявні в українсько-угорських відносинах проблеми".

В українському МЗС повідомили: Київ неодноразово закликав угорську сторону припинити нехтувати принципами верховенства права і добросусідських відносин та з повагою поставитися до законів України.

"Неприйнятні підказки виборцям з Будапешта порушують законодавство України і не залишають українській стороні іншого вибору, як жорстко реагувати на такі кроки відповідно до усталеної міжнародної практики та законодавства України. Нагнітання угорською стороною емоцій та провокування громадян України не поважати Конституцію України та її закони приречені на провал", – йдеться в повідомленні.

Водночас у міністерстві заявили, що громадяни України угорського походження є важливою і невід’ємною частиною українського суспільства та мають усі необхідні права та можливості для вільного обрання своїх представників до органів місцевого самоврядування.

Заборона на в’їзд угорським високопосадовцям

Згодом в українському дипломатичному відомстві вдалися і до практичних кроків - Україна заборонила в'їзд двом високопоставленим особам з Угорщини через агітацію в Закарпатській області під час місцевих виборів 25 жовтня.

"Уже заборонено в'їзд в Україну двом угорським високопоставленим особам, які під час цієї виборчої кампанії вдавалися до прямої агітації в Закарпатській області. Один із них - це державний секретар канцелярії прем'єр-міністра Угорщини", - розповів міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

Глава МЗС України Дмитро Кулеба Фото з відкритих джерел

Також ініційовано впровадження заборони на в'їзд в Україну ще декільком угорцям, які активно втручалися у внутрішні справи України під час виборчої кампанії. Міністр наголосив, що найближчим часом будуть детально поінформовані партнери України про факт втручання у вибори з боку Угорщини. Наразі така інформація надана наглядовій місії ОБСЄ.

За словами Кулеби, трактувати цю ситуацію можна тільки так: було конкретне втручання у внутрішні справи України.

"Не треба все зводити виключно до одного повідомлення у Facebook мого колеги (глави МЗС Угорщини, - ред.) Петера Сіярто. Йдеться про угорську політику загалом. Наша позиція дуже проста, ми вчора дали оцінку цим діям. Те, як поводилася угорська влада напередодні виборів і в день голосування, є втручанням у внутрішні справи України", - пояснив міністр.

Кулеба наголосив, що Україна налаштована на конструктив у відносинах з Угорщиною, однак робитиме жорсткі й чіткі кроки, якщо Будапешт нехтуватиме інтересами та законодавством України.

Також МЗС України вручило послу Угорщини Іштвану Ійдярто ноту протесту через політичну агітацію угорських офіційних осіб на користь однієї з політичних партій на місцевих виборах України 25 жовтня 2020 року.

Новини за темою: В Закарпатській області до підрахунку голосів долучилася одна із кандидатів

Ймовірний вплив Угорщини на політику в Україні

Втручання в українську політику з боку угорських чиновників непоодинокі. Так, за декілька днів до дати голосування українців Міністерство закордонних справ України заявило про неодноразове виявлення ознак політичної агітації державними службовцями Угорщини, які відвідують Закарпаття. З цього приводу відомство звернулося до правоохоронних органів для надання оцінки таким діям.

"На кожен такий факт МЗС реагує в межах повноважень, дипломатичним шляхом застерігаючи угорську сторону від порушення виборчого законодавства України і спроб втручання у внутрішні справи нашої держави", - повідомили у відомстві.

До того ж у МЗС зауважили, що нехтування офіційними закликами української сторони лише доводить "наявність прихованої мети в угорської сторони, яка є неприйнятною у міждержавних відносинах".

У зв'язку з цим МЗС звернулося до відповідних правоохоронних структур - надати оцінку діям угорських посадовців.

Реакція Угорщини на позицію України

Глава МЗС Угорщини Петер Сіярто назвав "жалюгідною і безглуздою" заборону Києвом в'їзду в Україну двом угорським високопосадовцям.

Він зазначив, що Будапешт поки не отримав офіційного повідомлення про цю заборону, однак, за його словами, Україна зробила "недружні кроки" щодо Угорщини, викликавши її посла і вирішивши заборонити в'їзд ще двом угорським високопосадовцям.

"Цим Україна надсилає меседж, що вона відмовилася від підтримки Угорщиною своїх зусиль щодо євроатлантичної інтеграції", - зазначив Сіярто.
Також він привітав з перемогою угорських кандидатів на місцевих виборах в Україні.

Раніше Міністерство закордонних справ Угорщини відкинуло звинувачення про втручання країни в українські вибори через заяви свого держсекретаря, які були виголошені ще до дня волевиявлення в Україні.

Там зазначили, що в Угорщині не бачать порушень у заявах свого посадовця, які лунали під час його візиту на Закарпаття. "МЗС України надіслало офіційного листа у зв'язку з візитом держсекретаря Яноша Арпада Потапі. Ми не погоджуємося з українською оцінкою цього візиту, висловленою у ньому", – написали в угорському дипвідомстві.

Зокрема, в Будапешті заявили, що їхні чиновники діяли в рамках забезпечення прав угорських громад. "Відповідно до нашого основного закону, Угорщина відповідає за долю угорців, які живуть за її межами, сприяє виживанню та розвитку їхніх громад, підтримує їхні зусилля щодо збереження, забезпечення їхніх прав… створення свого самоврядування та процвітання на своїй батьківщині. Це обов’язково для всіх нас", - зазначили в повідомленні.

Також в Угорщині переконували, що візит угорського чиновника не пов'язаний із майбутніми виборами в Україні. "Державний секретар відвідав Закарпаття не заради виборів, а в рамках своїх регулярних візитів. Уряд Угорщини підтримує економічний розвиток, розвиток шкіл та культурно-оздоровчі програми на Закарпатті, результати яких приносять користь не лише угорській громаді, а й усім жителям Закарпаття, незалежно від національності", – додали в угорському МЗС.

Новини за темою: У Хустському районі Закарпатської області жорстоко побили кандидата в депутати місцевої ОТГ

*****

Що ж, дипломатичні відносини України та Угорщини хиткі через низку протиріч. Агітація в день голосування навряд чи покращить стосунки.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...