Небезпечний вірус з Китаю: ВООЗ оголосила міжнародний надзвичайний стан

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

ВООЗ оголосила надзвичайний стан міжнародного рівня через поширення коронавірусу з Китаю

У Китаї Новий рік – і він є чи не найсумнішим за останні багато років. Разом з Китаєм тривожиться і боїться весь світ, стежачи за статистикою безпрецедентного поширення вірусу, який з легкістю перетинає міждержавні кордони і щодня з’являється у новій країні. А тим часом Всесвітня організації охорони здоров'я оголосила надзвичайний стан міжнародного рівня через поширення коронавірусу, який вже забрав життя 200 людей. У зв'язку з цим всіх турбує низка питань: чому саме зараз, чому у Китаї, як передається і як коронавірус може порушити звичний уклад життя планети. Про це далі.

Що передбачає надзвичайна ситуація через епідемію

Станом на 31 січня Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила міжнародний надзвичайний стан через розповсюдження коронавірусу.

До речі, 27 січня ВООЗ раптом змінила маркер небезпеки від коронавірусу з "помірного" на "високий". Це значить, що загроза коронавірусу є високою не лише у Китаї, а й у всьому світі. Натомість у самому Китаї оголошено дуже високий рівень загрози. Ще тиждень тому цей показник був "помірним", коли йшлося про 10-20 смертей. Але смертність сягнула сотні, вірус розповсюджується, а значить, і небезпека від початку епідемії зросла. Через це країни всього світу мають на меті евакуювати дипломатичний персонал та приватних осіб з районів Китаю, де зафіксовано зараження новим вірусом.

ВООЗ може оголосити надзвичайну ситуацію за таких умов: масове зараження людей і тварин, порушення нормальних умов життя людей через катастрофу, епідемія або стихійне лихо, які у свою чергу можуть призвести до людських і матеріальних втрат.

Надзвичайна ситуація у світовому масштабі значить, що епідемія є ситуацією міжнародного масштабу та загрожує людям незалежно від місця їхнього проживання.

Під час надзвичайної ситуації держави мають провадити заходи, які зможуть запобігти або зменшити ступінь ураження людей: своєчасно і безкоштовно лікувати постраждалих та надавати профілактичну допомогу здоровим. Зокрема, держави мають забезпечити роботу необхідної кількості лікувальних закладів; завчасно застосовувати профілактичні препарати; контролювати якість харчових продуктів, води, джерел водопостачання та повітря; створювати і готувати спеціальні медичні формування; накопичувати медичні засоби захисту та готувати медперсонал.

До речі, останній раз надзвичайна ситуація у світі була оголошена Всесвітньою організацією охорони здоров’я у липні 2019 року під час спалаху вірусу Еболи. Попередні випадки – це надзвичайний стан у 2009 році під час епідемії свинячого грипу, спалаху поліомієліту у 2014 та вірусу Зіка у 2016.

Що змінюється у світі через оголошення надзвичайного стану

Китай може бути ізольований від інших країн: скасують абсолютно всі авіарейси, потяги, автобуси, пороми, закриють кордони на в’їзд та виїзд для будь-кого.

Якщо до того часу буде знайдено вакцину, то екстрено вакциновано має бути не лише китайське населення, а й громадяни інших країн. Переміщення людей і товарів через кордони буде ретельніше перевірятися, аби уникнути поширенню захворювання.

В Україні навряд чи щось докорінно зміниться, але певні заходи будуть реалізовані. Приміром, можуть посилити санітарно-гігієнічні заходи, ввести карантини у державних установах та навчальних закладах. На кордонах можуть бути організовані пункти, що контролюватимуть в’їзд в Україну осіб з усіх напрямків – їх перевірятимуть перед перетинанням кордону, а українців в обов'язковому порядку вакцинуватимуть від вірусу.

Що у Китаї з коронавірусом

Як стверджують у ВООЗ, головною причиною оголошення надзвичайного стану є не статистика у Китаї, а ситуація, що склалася в інших країнах. ВООЗ занепокоєна тим, що вірус може проникнути в країни зі слабкою системою охорони здоров'я.

Також Організація закликає країни світу:

  • підтримувати країни зі слабкою системою охорони здоров'я;
  • прискорити розробку вакцини;
  • боротися з чутками й дезінформацією;
  • переглянути свої плани із запобігання поширенню хвороб;
  • обмінюватися даними з ВООЗ та іншими країнами.

При цьому фахівці у Китаї оцінюють ситуацію як екстрену, та все ж не поспішають називати її надзвичайною. Наукові групи інфекціоністів та еволюціоністів аналізують зразки геному вірусу – це допоможе з’ясувати, як вірус змінився за останні тижні в Ухані і як може мутувати у майбутньому. Такі дані необхідні для вироблення ефективної боротьби з вірусом 2019-nCoV.

Китайські епідеміологи, що посилено працюють останні тижні над дослідженням вірусу, з’ясували, що джерело коронавірусу – дикі тварини. Вперше його виявили у зразках з ринку морепродуктів міста Ухань, де, до речі, продавалися саме дикі тварини.

Наразі китайська влада призупинила всі авіарейси з міста Ухань і залізничне сполучення, а також обмежила в'їзд і виїзд з міста Хуанган. Зараз у Китаї працює комісія ВООЗ разом з головою Організації Тедросом Адханом Гебреєсусом. Фахівці вивчають ситуацію з поширенням коронавірусу.

Що таке коронавірус, який "спалює" легені

23 січня 2020 року генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я зібрав екстрену нараду Комітету з надзвичайних ситуацій через спалах нового коронавірусу 2019-nCoV, що спричиняє надважкий перебіг пневмонії.

Біологи з Академії наук Китайської народної республіки виявили, що специфічний китайський коронавірус вперше потрапив у людську популяцію 15-18 грудня 2019 року. За словами біологів Передового центру наук про життя і палеоекології Китайської академії наук Мея Ван та Чі Чжана, спалах хвороби, який виглядає, як кульмінація розповсюдження вірусу, насправді є лише першою стадією його поширення і надалі він ширитиметься швидше.

Симптоми коронавірусу досить звичні для людини і у перші дні хвороби не здаються нічим надприроднім: кашель, діарея, нудота, головний біль, лихоманка, як під час грипу, біль у грудях та кон’юнктивіт. Далі симптоми загострюються, а стан хворого погіршується. У легенях пече та болить, температура тіла сильно підвищується і хвороба переростає у важке запалення легень. Саме надгостра пневмонія і була причиною усіх зафіксованих летальних випадків.

Скільки померло, захворіло, вилікувалося: актуальні дані

Коронавірусу, що вперше з’явився у місті Ухань, лише місяць. І за цей час (станом на 31 січня) у Китаї померло понад 200 осіб, ще 10 тисяч чоловік захворіли. До речі, 28 січня було відомо про 106 померлих – виходить, що за дві останні доби кількість різко виросла – вдвічі.

Власне, якщо врахувати кількість населення у Китаї – 1,4 мільярда осіб, то 200 смертей від хвороби, спричиненої вірусом (будь-яким) – це не надто страхітлива статистика. Якщо відслідковувати та фіксувати щоденну смертність від інших хвороб, можливо, цифри, будуть набагато більшими. Проте мас-медіа акцентують увагу саме на коронавірусі, змальовуючи ситуацію як катастрофічну.

У Китаї б’ють на сполох і оголошують надзвичайний стан у містах. Так, у китайському місті Тяньцзинь з населенням у 15 мільйонів осіб ввели один з механізмів військового стану. Там розпочалося будівництво єдиного госпіталю, організовується 500 медичних взводів і воєнізованого управління. А тим часом зараження коронавірусом зафіксовано уже в одинадцяти країнах світу: Японії, Франції, Німеччині, США, Південній Кореї, Сінгапурі, Таїланді, Австралії, Непалі, Малайзії, Канаді.

Нарівні зі смертністю від вірусу, як повідомляють китайські лікарі, є і випадки одужання. За словами заступника голови департаменту Державного комітету з гігієни та охорони здоров’я КНР Цзяо Яхуей, між госпіталізацією та одужанням пацієнта має минути достатньо часу. Приміром, легка форма хвороби відступає через тиждень, важка – за понад два тижні.

Тим часом вчені працюють над розробкою вакцини проти смертельного вірусу. Традиційну вакцину розробляти занадто довго – це може зайняти півроку. Втім, науковці з Шанхаю гіпотетично можуть створити профілактичну мРНК-вакцину від вірусу 2019-nCoV протягом 40 днів. Але після цього знадобиться кілька тижнів на її тестування та схвалення.

При цьому у Всесвітній організації охорони здоров'я заявили, що носій уханьського вірусу у середньому може заразити 1,4–2,5 (за іншими даними, до 4) осіб. Фахівці пригадують - носій вірусу атипової пневмонії заражав від 2 до 5 осіб, а носій вірусу Еболи – 1,5–2,5 осіб. Рівень смертності від коронавірусу не перевищив 3%, тому поки не йдеться про глобальну надзвичайну ситуацію.

Україна і коронавірус

27 січня в Україні зафіксували перший випадок захворювання на коронавірус, проте він виявився не китайським смертельним. А вже 28 січня стало відомо, що український студент, котрий навчався у Китаї, і днями повернувся до Львова, відчув себе погано та звернувся до лікарів з підозрілими симптомами: кашлем, нежиттю та болем у горлі. Наразі його аналізи знаходяться на вивченні, а сам хлопець – у спеціальному боксі в інфекційній лікарні Львова. Випадок зараження не підтверджено.

Тим часом в Україні сформовано оперативний штаб з представниками Державної прикордонної служби, Міністерства внутрішніх справ України, Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів і Державної митної служби України. А в аеропорту "Бориспіль" санітарно-карантинний пункт переведено у цілодобовий режим роботи.

28 січня Україна повідомила, що з 3 лютого перевізник SkyUp припиняє єдине пряме авіасполучення України з Китаєм. За словами генерального директора Директорату громадського здоров’я МОЗ України Андрія Скіпальського, такі заходи запроваджуються доти, доки ситуація не зміниться.

Як коронавірус може гіпотетично розповсюджуватися

Поки вчені достеменно не знають, як саме поширюється коронавірус. Вони припускають, що, вірогідно, так само, як і звичайний вірус, приміром, вірус грипу. Тобто, це значить, що заразитися можна повітряно-крапельним шляхом від тісного прямого контакту з хворою людиною.

Однак, якщо вірус якось "вдерся" до популяції людини через контакт з дикими тваринами, значить, не виключено, що заразитися можна і через контакт з хворою твариною.

Інкубаційний період коронавірусу складає від 2 до 12 днів, одразу виявити його неможливо – заражена людина автоматично стає переносником вірусу, заражаючи оточуючих. Так, китайські студенти, дипломати та туристи, котрі гіпотетично вже можуть бути інфікованими, продовжують їздити та літати у різні країни, таким чином розповсюджуючи вірус.

До того ж, ніхто не знає, чи розповсюджується коронавірус через продукти харчування – це допустимо, приміром, через рибу, м'ясо птахів та рогатої худоби. Перелітні птахи, комахи теж можуть бути розповсюджувачами. Поки це не підтверджено, але і не спростовано фахівцями. З огляду на це, підвищений ризик поширення зараження може бути у країнах-сусідах Китаю: Казахстані, Південній Кореї, Росії, Таїланді, В’єтнамі, Непалі, Монголії, Киргизії, Пакистані.

Приміром, Росія вже вирішила закрити пункти пропуску на кордоні з Китаєм в Хабаровському краї та Єврейській автономної області - вони не працюватимуть до 7 лютого через ризики проникнення коронавірусу.

А тим часом американські дослідники розробили онлайн-сервіс, де в режимі реального часу відстежується поширення нового коронавірусу.

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...