Небезпечна школа: Як діяти у випадку булінгу дитини та куди звертатися

Топ-новина
Топ-новина
Булінг. Ілюстроване фото

За булінг передбачений штраф або виправні роботи

В одному зі столичних навчальних закладів трапився неприємний інцидент між викладачкою та 16-річним студентом. Поведінка педагога може підпадати під визначення булінгу. Тож виникає питання, як діяти в разі цькування дитини в навчальному закладі.

Розповідаємо про все детальніше.

Що трапилося?

Викладачка київського Коледжу інформаційних систем і технологій прилюдно принижувала 16-річного студента. Відео розмови в стінах закладу опублікувала в Facebook журналіст Наталя Прудка.

На оприлюдненому фрагменті запису зафіксовано як вчителька кричить на студента, змушуючи його припинити розмови.

За словами Прудкої, окрім цього діти скаржаться на викладачку. "Студенти кажуть, що вона ще й гроші вимагає. Директор уже пообіцяв батькам її звільнити", - зазначила автор публікації.

Пізніше куратор групи студентів Тетяна Кореліна, що зазнали атаки вчительки, допомогла учням написати скаргу та звернутися до директора.

Відомо, що у коледжі працює комісія, яка має дати оцінку діям вчительки фізкультури. Поки її відсторонили від роботи до 14 вересня.

Цей інцидент набув суспільного розголосу — захищали, як учнів, так і викладачку. Одні переконані, що поведінка працівника освітнього закладу неприпустима. Інші вважають, що учні зумисно розгнівали викладачку, щоб зірвати урок.

За словами юриста Івана Лібермана, що якщо у ході службового розслідування підтвердиться факт, що викладач висловлювався нецензурною лайкою в бік учня, то за це передбачена адміністративна відповідальність: штраф або до 15 діб арешту.

Новини за темою: Ти про це не забуваєш: Підлітки розповіли про кібербулінг

Як діяти, якщо дитину ображають в школі

Поведінку викладачки на відео можна розцінювати як булінг. Булінг – це агресивна поведінка щодо окремої особи чи групи осіб, з метою приниження, домінування, фізичного або психологічного самоствердження. Булінг застосовується переважно в колективах з метою особистого самоствердження "булера" за рахунок систематичного приниження "жертви". Існує фізичний, психологічний, економічний, сексуальний та кібербулінг.

При виявленні випадків або підозри щодо цькування дітей потрібно написати заяву.

У закладі освіти заяви приймає його керівник.

Заява про булінг має бути оформлена у письмовій формі, державною мовою, зі вказанням прізвища, ім’я, по батькові заявника, адресою проживання, контактним телефоном.

У заяві має бути:

- розгорнутий опис фактів булінгу (відокремлюйте їх від емоцій);
- статус: постраждалий, представник постраждалого чи свідок булінгу); 
- розгорнутий виклад фактів булінгу; 
- тривалість булінгу; 
- дата її подання;
- особистий підпис.

Варто написати заяву у двох екземплярах або зробити ксерокопію. Після її реєстрації у закладі, на одному примірнику працівник школи має поставити вхідний номер та дату заяви, і віддати її заявнику. Інший примірник залишається у закладі освіти.

Наявність зареєстрованої заяви — доказ звернення до керівника закладу освіти.

Новини за темою: Суди розглянули лише 200 справ про булінг, – адвокат

Який порядок розгляду заяви щодо булінгу в школі

Керівник повинен розглянути заяву про випадок булінгу, видати письмовий наказ про проведення розслідування, у якому визначити уповноважених осіб і створити комісію з розгляду випадку булінгу. До складу комісії можуть входити педагогічні працівники, психолог та соціальний працівник, батьки потерпілого та батьки булера, керівник закладу освіти, інші зацікавлені особи.

Комісія проводить розслідування, з'ясовує, чи це є інцидент разовим випадком, чи це дійсно регулярне цькування, тобто — булінг. Якщо комісія визнала факт булінгу, то керівник закладу освіти зобов'язаний повідомити про це уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей.

Якщо дитина зазнала булінгу з боку педагогічного працівника, необхідно подавати заяву до місцевого управління освіти щодо перевірки методів виховання з боку педагогічного працівника та обов’язково подати заяву до органів Національної поліції та Служби у справах дітей.

Всі звернення, які подаються, розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця (30 днів) від дня їх надходження.

Новини за темою: Помста за булінг: За романом Кінга знімуть міні-серіал

Покарання за булінг

В українському законодавстві приписані варіанти покарання за доведені факти булінгу в залежності від заподіяної шкоди.

Булінг, внаслідок якого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого, тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (у 2019 році 850 – 1700 гривень) або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

У разі доведення булінгу кривдник муситиме сплатити штраф від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн) або громадські роботи протягом 20-40 годин.

Якщо ж булінг вчиняється групою осіб або повторно протягом року, то кривдник чи кривдники сплачуватимуть від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 грн) або мають виконувати громадські роботи протягом 40-60 годин.

Якщо булінг вчиняє неповнолітня (до 18 років) або малолітня (до 14 років) особа, то за неї платитимуть штраф і виконуватимуть громадські роботи батьки або особи, які їх замінюють згідно чинного законодавства.

Крім того, якщо керівник навчального закладу не повідомить поліції про випадки цькування, муситиме заплатити штраф від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн) або ж має виконувати виправні роботи строком до одного місяця з відрахуванням до 20% заробітку.

У тих випадках, коли булінг має фізичний характер і було завдано шкоди здоров’ю людини, окрім Адміністративного кодексу до кривдника застосовується Кримінальний кодекс України — статті 121, 122.

Новини за темою: В Instagram додали функцію, що дозволяє перешкоджати булінгу

Відповідно до ст. 121 ККУ спричинення умисного тяжкого тілесного ушкодження карається позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років. Якщо злочин вчинила група осіб, або потерпілий помер, передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від семи до десяти років.

Відповідно до ст. 122 ККУ спричинення умисного середньої тяжкості тілесного ушкодження карається виправними роботами на строк до двох років або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до трьох років.

Ті самі дії, вчинені з метою залякування потерпілого або його родичів, чи примусу до певних дій, або з мотивів расової, національної чи релігійної нетерпимості, – караються позбавленням волі від трьох до п’яти років.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...