Навчання в умовах локдауну: Як працюватимуть школи, дитсадки та заклади профтехосвіти в січні

У січні школярі або відпочиватимуть на канікулах, або навчатимуться дистанційно

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

В Україні наразі діє посилений карантин, за умовами якого навчання в школах, закладах професійно-технічної освіти та університетах заборонено. Альтернативою може бути або продовження канікул, або дистанційна форма навчання.

Як потрібно організувати навчальний процес в період дії посиленого карантину та як правильно підготувати дитину до навчання, розповідаємо далі.

Як працюють школи та садочки в локдаун

З 8 січня в Україні набув чинності посилений карантин, відповідно до якого заборонено відвідування закладів освіти будь-якої форми власності, крім дитячих садочків. Обмеження діятиме до 24 січня.

Фото з відкритих джерел

Початок посилених заходів збігся з зимовими канікулами у школярів, однак після 11 січня учні мали почати навчання. В МОН рекомендували продовжити канікули до 24 січня. "Міністерство рекомендує розглянути можливість, за потреби, оголосити на цей час канікули із врахуванням положень частин 3 та 4 статті 10 закону "Про повну загальну середню освіту", - йшлося в заяві відомства.

Так, у Києві навчальні заклади на період жорсткого карантину у січні працюватимуть у дистанційному режимі. "З 25 грудня у столичних школярів почалися зимові канікули. Триватимуть вони до 11 січня. А після цього, під час локдауну, навчальні заклади працюватимуть у дистанційному форматі", – запевнив очільник Києва Віталій Кличко.

Водночас він зазначив, що канікули в закладах професійно-технічної освіти триватимуть з 31 грудня по 15 січня. Другий семестр вони також почнуть з дистанційного навчання.

А ось у Львові дозволили школам самостійно вирішувати питання організації процесу навчання в період дії посиленого карантину. "Єдиного рішення по школах немає. Кожна школа на педагогічній раді має право сама приймати рішення. Уже відомо, що деякі школи таки залишать канікули з четверга, 24 грудня, і до понеділка, 11 січня. Решта два тижні, в які ще діятиме локдаун, учнів переведуть на онлайн-навчання. Також є школи, які канікули змістять", - розповіла представниця Департаменту освіти Львівської ОДА Ірина Сислюк.

Ще наприкінці минулого року повідомлялося, що частина львівських шкіл вирішила піти на канікули з четверга, 31 грудня, а на навчання повернутися з понеділка, 25 січня. "У ці дні школи не проводитимуть дистанційного навчання, але згодом ущільнять весняні або літні канікули. Тобто, внесуть зміни у структуру освітнього процесу і, можливо, на 2 дні скоротять весняні канікули, або ж на 2-3 дні продовжать навчання в червні", – пояснила чиновниця.

Що ж до дитячих садочків, то, нагадаємо, їм дозволили працювати в період локдауну.

Новини за темою: Держстандарт освіти, навчання в умовах карантину та понад 5,2 млрд грн субвенцій: У МОН підбили підсумки 2020 року

Організація дистанційного навчання

У МОН у грудні дали пояснення щодо навчального процесу в різних закладах освіти. Так, як уже зазначалося, школам рекомендували продовжити канікули або перевести дітей до закінчення локдауну на дистанційне навчання.

"Школи у нас автономні. У межах закону України про повну загальну середню освіту є 30 днів канікул. Більша частина шкіл бере ці канікули. Але у будь-якому випадку один тиждень доведеться пройти соціальне дистанціювання, тому що це здоров'я. І тому є платформа Всеукраїнської школи онлайн, щоб освітній процес не припинявся, а також є вчителі і керівники обласних управлінь освіти, які повністю проінформовані і на повному зв'язку", - пояснив голова МОН Сергій Шкарлет.

А ось заклади професійної технічної освіти під час карантину повинні здійснювати навчання виключно дистанційно. Адміністраціям порекомендували внести зміни до розкладу занять та погодити з роботодавцями графік і формат проходження практики.

Складати окремий графік для практики потрібно лише у разі, якщо вона припадає на період посиленого карантину.

"Графік погоджується також з учнем, а далі затверджується наказом директора профтеху. Якщо організувати практику в такий спосіб неможливо через особливість професії, то її слід провести після завершення посилених карантинних обмежень", - пояснили в міністерстві.

Крім того, адміністраціям цих закладів слід скласти гнучкий графік режиму роботи працівників на період дії посиленого карантину в Україні.

Щодо вищих навчальних закладів - то тут ситуація складніша. Деякі університети від початку пандемії COVID-19 взагалі не виходили на повноформатне навчання через рівень захворюваності. Інші виші навчаються у змішаному режимі. Тому з 25 січня, залежно від рівня захворюваності тієї чи іншої території України, університетам буде простіше вирішити, як діяти, запевнив очільник МОН Сергій Шкарлет.

Новини за темою: У Києві дозволили роботу зимових атракціонів на час локдауну, однак за двох умов

Як підготувати дитину до навчання

Дистанційна форма навчання для українських школярів не нова – минулого року учням довелося частково здобувати знання вдома. При цьому, за результатами дослідження "Інституту міста", 69% опитаних батьків заявили про негативний вплив дистанційного навчання через погіршення засвоєння матеріалу. Відповідно до результатів дослідження, найважче пережити онлайн-навчання було батькам дітей молодшого шкільного віку, які зовсім не можуть навчатись самостійно.

Фото з відкритих джерел

Крім того, 72,4% батьків відзначили, що стали витрачати більше часу на навчання дітей, а для 58,6% із них це було складно.

Водночас на підготовку своєї дитини до навчання батьки щодня витрачали в середньому 3 години 37 хвилин.

Психолог Юлія Святенко розповіла, як правильно організувати навчальний процес вдома під час січневого локдауну, аби уроки проходили з користю.

За її словами, перше і найголовніше - це спокій! Не потрібно панікувати, адже настрій дорослого та його ставлення до процесу віддзеркалюється на дитину.

"Дуже важливо, щоб батьки налаштовували психологічно дітей на навчання. Діти, особливо в молодшому шкільному віці, сприймають навчання через призму сприйняття батьків, якщо батьки ставляться до навчання - "О боже, це жах!" - знову будуть емоційні навантаження. Важливо батькам видихнути і спокійно до цього ставитися, тоді і діти це будуть сприймати в ігровому форматі", - пояснила експерт.

По-друге - для більш продуктивної співпраці можна організувати систему мотивації, яка буде додатковим стимулом навчатись. Корисно буде навіть вигадати різні бонуси із фінальним, головним призом.

По-третє, робочий графік. Він особливо актуальний для дітей старшого шкільного віку.

"Для підлітків важливо вміти організовувати свій робочий день, мати розпорядок дня і вміти організувати свій тайм-менеджмент", - зазначила Святенко.

Четверта рекомендація - правильно організувати робочий простір.

"Важливо щоб на робочому місці дитини не було нічого зайвого, на що дитина може переключатись. Добре, якщо це буде окрема кімната, де дитина може сидіти за столом, а не лежати на ліжку разом із ноутбуком. Але якщо кімнати немає, то варто подбати, аби дитина навчалась сидячи, бо у лежачому, розслабленому положенні сконцентруватися на навчанні неможливо", - додала психолог.

Новини за темою: Порушення і непорозуміння: Українці вказують на відсутність чітких правил під час локдауну, – інспекція ZIKу

Наостанок, експерт порекомендувала "висміяти з голови усе зайве". Можна подивитися разом якийсь кумедний ролик або коротенький мультик, який допоможе посміятися від душі. 5 хвилин такої психотерапії на день - і всю напругу дистанційного навчання як рукою зніме!

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...