Навчання в умовах карантину: Що чекає школярів у нинішньому навчальному році

Цього навчального року учні, ймовірно, будуть навчатися за змішаною системою

Топ-новина
Топ-новина
День знань Фото з відкритих джерел

В Україні розпочався черговий навчальний рік, однак не всі школи відкрили свої двері для учнів. В деяких регіонах школярі продовжать здобувати освіту дистанційно, а подекуди навіть – відпочивати.

Розповідаємо детальніше про організації навчального процесу в умовах пандемії коронавірусу та головних викликах, які стоять перед вчителями, учнями та батьками

Навчальний рік стартував, та чи всюди?

Напередодні в Україні розпочався новий навчальний рік, однак навчання стартувало досить незвично. Вперше учні сіли за парти в умовах пандемії коронавірусу. Зміни торкнулися не тільки навчального процесу, а й традиційного першого дзвоника – цього річ урочисті лінійки дозволили проводити тільки в регіонах, які потрапили до "зеленої" та "жовтої" карантинних зон. І навіть в цих населених пунктах від великого скупчення людей подекуди вирішили відмовитися.

Так, в одній зі столичних гімназій лінійку організували лише для першокласників та випускників – тобто тих, хто вперше і востаннє святкуватиме День знань у стінах школи. А в Одесі вирішили провести альтернативну лінійку з нагоди початку навчального року – екскурсію містом, щоб уникнути великого скупчення дітей.

У Львові День знань з огляду на пандемію святкували не так, як завжди, – урочистостей не було, натомість для учнів провели лише один урок. Усі класи розділили - частина учнів прийшла на 9 годину, інша – на 9:30. Батьків до приміщення не впускали. Школярі мають носити маски, дезінфікувати руки та вже з першого дня вчитися дотримуватися протиепідемічних умов.

Новини за темою: Карантин можуть продовжити й після 31 жовтня, - Шмигаль

Однак школи дозволили відкрити не у всіх населених пунктах країни. За словами очільника МОЗ Максима Степанова, в умовах адаптивного карантину навчальний процес не може проходити виключно в зонах, які віднесені до "червоного" рівня небезпеки. З 27 серпня це 14 районів або міст країни.

Так, навчання в Чернівцях розпочалось дистанційно і триватиме, принаймні, до 14 вересня. А в Івано-Франківську місцева влада вирішила продовжити канікули для школярів до 11 вересня. Місто також потрапило до "червоної" зони. Детальніше про ситуацію на Західній Україні можна дізнатися за посиланням.

В МОН повідомили, що в умовах карантинних обмежень в Україні керівникам шкіл рекомендують самостійно приймати рішення про перенесення канікул з огляду на епідеміологічну ситуацію.

Якою буде форма навчання

В МОЗ припускають, що школи можуть перейти на змішану форму навчання за умови, що регіон, у якому розташований навчальний заклад, не належить до "червоної" зони карантину.

За словами Максима Степанова, змішана форма передбачає поєднання як дистанційного  навчання, так і стаціонарної освіти у школах. Рішення про запровадження такої форми роботи заклади можуть приймати самостійно.

Міністр також зауважив, що повністю перейти на дистанційне навчання школи можуть лише у разі потрапляння регіону в "червону" зону. В регіонах, які належать до "помаранчевої", жовтої" та "зеленої" зон, навчання повинно відбуватися стаціонарно або у змішаній формі. 

Президент України Володимир Зеленський зазначив, що українські школи готові до навчання у форматі онлайн, якщо в країні буде велика хвиля коронавірусу COVID-19. За його словами, Україна однією з перших в Європі показала, "що таке школа онлайн".

Новини за темою: Київ та ще 17 регіонів не готові до послаблення карантину, - МОЗ

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що батьки можуть самостійно обрати форму навчання для своїх дітей. Сьогодні доступні традиційна, дистанційна, екстернатна або домашня форми навчання.

Він зазначив, що у "червоних" зонах навчання відбуватиметься дистанційно. Також продовжать трансляцію телевізійні уроки, щоб діти у сільській місцевості могли здобувати знання і пройти навчання дистанційно.

Вимоги до організації навчального процесу від МОН та МОЗ

До початку навчання готувалися як у відомствах, так і безпосередньо в навчальних закладах.

В Міністерстві освіти і науки розробили перелік протиепідеміологічних заходів на час карантину, які повинні діяти в школах з 1 вересня.

Так вхід до приміщення дозволений тільки при наявності маски, яку можна не використовувати під час занять. Однак пересуватися приміщеннями школи потрібно тільки в масці.

Щодо персоналу навчального закладу, то він допускається до роботи за наявності маски, респіратора або захисного щитка та після безконтактного вимірювання температури. Якщо виявлено температуру понад 37,2 °С або ознаки гострого респіраторного захворювання, співробітник не допускається до закладу.
Як зазначається, у закладах освіти необхідно:

• організувати місця для обробки рук антисептиками на всіх входах до закладу, позначити їх яскравими вказівниками та інструкціями про правила дезінфекції рук;

• забезпечити наявність рідкого мила і паперових рушників або електросушарок для рук в санітарних кімнатах;

• забезпечити централізований збір використаних масок і рукавичок в окремі контейнери з кришками – біля входу в заклад, у коридорах та санвузлах;

• обладнати медичні пункти необхідними засобами – безконтактними термометрами, антисептиками, засобами індивідуального захисту тощо;

• розмістити плакати, банери про респіраторну гігієну та етикет кашлю;

• обмежити проведення масових заходів (нарад, зборів) у закритих приміщеннях, крім необхідних для функціонування закладів – педагогічних нарад, засідань ректоратів, конкурсних комісій, конференцій трудового колективу тощо;

• створити можливості для організованого руху закладом – використовувати запасні виходи, розмітку на підлозі, виокремити зони переміщення для різних вікових категорій учнів;

• очистити та дезінфікувати поверхні, дверні ручки, столи, місця для сидіння, перила тощо після занять в кінці робочого дня;

• проводити провітрювання впродовж не менш ніж 10 хв після кожного заняття.

Новини за темою: Під час жорсткого карантину навесні ми збили першу хвилю передачі інфекції, - Степанов

В МОН також наголосили на необхідності мінімізувати пересування учнів між кабінетами і аудиторіями.

У закладах освіти заборонена організація харчування за типом шведського столу і самообслуговування, а також робота питних фонтанчиків. У їдальнях та буфетах відстань між столами повинна складати не менш ніж 1,5 м, а за одним столом має знаходитись не більш як 4 особи. Якщо дітей неможливо забезпечити гарячим харчуванням, необхідно організувати харчування шляхом роздачі попередньо фасованої харчової продукції.

Наприкінці серпня Міністерство охорони здоров'я оновило деякі правила для навчання в школах на час пандемії коронавірусу.

За словами очільника відомства Максима Степанова, вимоги наступні:

• учні 1-4 класів зможуть пересуватися по навчальному закладу без масок і респіратора;

• в "помаранчевій" зоні вчителі будуть використовувати захисні щитки й зобов'язані дотримуватися дистанції;

• весь клас піде на самоізоляцію, якщо хтось з учнів захворіє на коронавірус;

• дозатори й антисептики повинні бути на вході в усіх закладах;

• мити руки необхідно після кожного уроку.

Заступник міністра освіти та науки України Ігор Гарбарук зазначив, що забезпечити навчальні заклади засобами захисту та дезінфекторами повинні виконавчі органи сіл та міст.

Ситуація з COVID-19 у школах

В деяких школах, навіть не розпочавшись, припинили навчання через спалах коронавірусної хвороби. Так, у столиці зачинили на карантин навчально-виховний комплекс №240 "Соціум" через спалах коронавірусу COVID-19 серед вчителів. Там коронавірусом заразилися двоє вчителів, ще один має симптоми хвороби. Відомо, що вони контактували із 21 співробітником навчального закладу. 

У Бердянській школі №4 на самоізоляцію відправили цілий клас через те, що в одного з однокласників підтвердили COVID-19. Навчальний процес для цього класу призупинили до 17 вересня, проте учні будуть навчатися дистанційно.

Новини за темою: Миколаївщина посилила карантин, попри "зелену зону"

Організація навчання – теорія і практика

Теоретично всі рекомендації від МОН та МОЗ, напрацьовані варіанти навчання мають мінімізувати ризик поширення коронавірусу серед учнів та вчителів та забезпечити можливість здобувати освіту. Однак на практиці це виглядає трохи інакше. Виявляється, що не у всіх школах можна забезпечити дистанційне навчання або ж мінімізувати пересування учнів приміщеннях. А деякі учні не забезпечені необхідними технічними рішеннями для дистанційного навчання.

Серед головних викликів нинішнього навчального року в організації "Батьки SOS" назвали наступні:

  • контроль використання учнями масок під час пересування приміщеннями;
  • відсутність приміщень для ізоляції учнів з ознаками хвороби;
  • організація руху коридорами в умовах невеликої площі

Викликає питання у батьків і забезпечення дітей засобами захисту – масками, антисептиками, серветками. Так перед 1 вересня в одній із шкіл в Житомирі батьків зобов’язали забезпечити дітей масками, якісними антисептиками, вологими та сухими серветками та питною водою. Ці речі мають бути в портфелях учнів щодня. До того ж батьки мають придбати складні стільчики для дітей для проведення уроків на свіжому повітрі. Хоча міський голова Сергій Сухомлин зазначив, що місто виділило кошти на закупівлю засобів захисту і збирати кошти немає потреби.

Новини за темою: У МОЗ назвали правила роботи дитсадків під час карантину

Невдоволені батьки і формою навчання або взагалі його відсутністю. Так, у Рівному батьки протестували проти дистанційного навчання, а в Івано-Франківську вимагали відкрити школи з 7 вересня.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...