Ухвалено закон про ринок землі та "антиколомойський" закон, міністрів Ємця і Уманського звільнено і обрано їхніх наступників: Підсумки позачергових засідань Ради

Топ-новина
Топ-новина

Дмитро Разумков 

Фото з відкритих джерел

Верховна Рада звільнила двох міністрів, призначила двох нових та проголосувала за по-справжньому доленосні закони

30 березня Верховна Рада України зібралася аж на три позачергових засідання, аби розглянути низку нагальних питань стосовно так чи інакше пов’язаних з коронавірусом в Україні. Розповідаємо далі, як минули екстрені засідання парламенту, і про що домовилися нардепи.

Що мали розглядати на позачерговому засіданні 30 березня

Серед найголовніших завдань були ухвалення таких законопроєктів: 

 • № 3268 про забезпечення лікування коронавірусу;
 • № 3275 про забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусу; 
 • № 3271 про криміналізацію вивезення через митний кордон України товарів протиепідемічного призначення; 
 • № 3276 про особливості судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні на період карантину; 
 • № 3277 про особливості організації роботи органів Верховної Ради в умовах карантину шляхом проведення засідань комітетів у режимі відеоконференції; 
 • № 3279 про внесення змін до Державного бюджету України на 2020 рік; 
 • №2571-д про вдосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності. 

До того ж було заплановано розглянути кадрові питання Кабінету міністрів України та законопроєкт про ринок землі. 

Що ухвалили на засіданні Ради

30 березня у народні обранці прийшли на засідання Верховної Ради у захисних масках та рукавичках. Після реєстрації нардепів розпочалося засідання, на порядку денному якого були невідкладні питання та прийняття законопроєктів без обговорення. 

Звільнення міністрів. Народні депутати проголосували за звільнення міністра охорони здоров'я Іллю Ємця та міністра фінансів Ігоря Уманського. Рішення про звільнення Іллі Ємця підтримав 271 депутат, а рішення про звільнення Ігоря Уманського – 249 депутатів. На першому засіданні нових очільників міністерств не призначили, бо за Сергія Марченка на посаду міністра фінансів проголосували 223 нардепи, а кандидатуру Максима Степанова на посаду очільника МОЗ підтримало ще менше — 217.

Проте під час другого засідання це питання будо вирішене – Рада все ж підтримала кандидатуру Сергія Марченка на посаду нового міністра фінансів. За його призначення проголосувало 256 нардепів. А новим міністром охорони здоров'я все ж став Максим Степанов – за нього віддали голоси 246 депутатів.

Про пільги і податкові канікули. Сьогодні було проголосовано за законопроєкт № 3275 про забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій через поширення коронавірусу. Закон гарантує такі додаткові пільги для бізнесу та населення:

 • підтримка для працівників та роботодавців в умовах поширення коронавірусу: гнучкий режим роботи та допомога по частковому безробіттю на час карантину (правда, пільг щодо сплати ПДФО та ЄСВ не прописано);
 • звільнення від сплати ПДВ операцій з постачання ліків та медвиробів, зміни щодо податку на прибуток для медзакладів та щодо акцизу для виробників дезінфекційних засобів;
 • відтермінування подання звітів до контролюючих органів;
 • забезпечення виконання судових рішень;
 • введення відповідальності за вчинення суспільно-небезпечних діянь в умовах поширення коронавірусу;
 • тимчасове спрощення виробництва продукції необхідної для протидії поширенню коронавірусу та спрощення процедури їх закупівлі.

Про лікування коронавірусу. Верховна Рада України підтримала проєкт закону № 3268 про забезпечення лікування коронавірусу.

Документ передбачає таке:

 • можливість лікування особи з лабораторно підтвердженим коронавірусом незареєстрованих ліків;
 • затвердження протоколів клінічних досліджень ліків для лікування коронавірусу у термін до 5 календарних днів;
 • прийняття рішень про державну реєстрацію або про відмову у держреєстрації таких ліків у термін, що не перевищує 2 робочих днів з дати надходження до МОЗ висновків щодо якості і безпеки ліків;
 • проведення експертизи матеріалів клінічних випробувань ліків для лікування COVID-19 у термін до 5 календарних днів.

Про кримінальну відповідальність під час епідемії коронавірусу. Також нардепи ухвалили законопроєкт № 3271 щодо криміналізації вивезення через митний кордон України товарів протиепідемічного призначення, який передбачає:

 • Доповнення Кримінального кодексу статтею щодо штрафу за переміщення через державний кордон поза митним контролем товарів протиепідемічного призначення (вартістю понад 3400 гривень) у розмірі 8-12 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (136-204 тисяч гривень) або позбавлення волі до трьох років.
 • За повторне аналогічне порушення передбачається штраф у розмірі 340-425 тисяч гривень) або позбавлення волі від 3 до 6 років.

Робота судової системи на період карантину. Прийнято законопроект № 3276, яким вносяться зміни до Кримінального процесуального кодексу України стосовно особливостей судового контролю за дотриманням прав, свобод і інтересів осіб у кримінальному провадженні на період карантину. Документом пропонується під час карантину дотримуватися розумних термінів кримінального провадження та забезпечувати право людини брати участь у судовому засіданні, вчасно продовжувати термін тримання підозрюваних під вартою.

Про парламентські комітети і роботу Ради. Прийнято законопроєкти № 3277 про внесення змін до закону "Про комітети Верховної Ради України" та № 3278 про зміни до постанови Верховної Ради "Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України на період дії карантину в Україні".

У цих документах йдеться про те, що під час карантину комітети парламенту мають організовувати роботу так, щоб забезпечувати дотримання карантинних заходів і обмеження соціальних контактів. Тому органи Верховної Ради зможуть засідати у режимі відеоконференцій.

"Антиколомойський" закон. У першому читанні було прийнято законопроєкт №2571-д "Про внесення змін до законодавчих актів України стосовно удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності". Цей документ більше відомий як "антиколомойський" закон, і про його нюанси та протиріччя можна прочитати у нашому матеріалі

Про ринок землі. Під час третьої  частини парламентського засідання, що затягнулася до 00:30, нардепи ухвалили один з найважливіших законів за останні кілька років – закон про ринок землі.

Протягом кількох годин депутати розглядали правки до документу і за результатами голосування були підтримані правки за №№4, 2590, 2689, 2885, 3382, 3525, 3937.

Під час розгляду правок та голосування за законопроєкт у залі був присутній президент Володимир Зеленський. Він звернувся до депутатів з проханням підтримати проєкт закону № 2178-10 щодо обігу земель сільськогосподарського призначення.

Зрештою, переламний для подальшого розвитку економіки та сільського господарства України документ прийняли 259 голосами "за".

Законопроєкт №2178-10 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення" передбачає введення з 1 липня 2021 року ринку землі в Україні.

Також у законі йдеться про таке:

 • Набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення можуть громадяни України; юридичні особи України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади; територіальні громади; держава.
 • Право власності на земельні ділянки с\г призначення може набуватися банками лише в порядку звернення стягнення на них як на предмет застави.
 • Іноземцям, особам без громадянства та юридичним особам заборонено набувати частки у статутному капіталі, акції, паї, членство у юридичних особах, які є власниками земель с\г призначення.
 • Набуття права власності на землі с\г призначення юрособами, створеними за законодавством України, учасниками або кінцевими бенефіціарами яких є іноземці, може здійснюватися за умови схвалення цього на референдумі.
 • Забороняється набуття права власності на землю с\г призначення юридичними особами, учасниками або кінцевими бенефіціарами яких є особи, які не є громадянами України та громадяни держави, визнаної Україною державою-агресором; особами, які належать до терористичних організацій; юрособами, у яких неможливо встановити бенефіціара та юрособами, бенефіціарні власники яких зареєстровані в офшорних зонах.

Закон також визначає, що загальна площа земельних ділянок с\г призначення у власності громадянина не може перевищувати 10 000 гектарів, а продаж земельних ділянок с\г призначення державної та комунальної власності забороняється.

Що із законопроєктів не прийняли

Під час третього засідання парламенту, на яке приїхав президент Володимир Зеленський, нардепи не підтримали запропоновані урядом зміни до держбюджету. Натомість депутати направили проєкт змін до бюджету до комітету для підготовки на повторне читання. Законопроєкт №3279 передбачав зменшення доходів з 1095 млрд грн до 972 млрд грн.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...