live

Накопичувальне пільгове пенсійне забезпечення в Україні: Хто і як збиратиме собі пенсію з 2021 року

Топ-новина
Топ-новина
Накопичувальна пенсія – це, судячи з усього, недалеке майбутнє України Фото з відкритих джерел

Мінсоцполітики вигадало нову систему накопичувальних пенсій для деяких українців

Здавалося б, уряду просто варто було б збільшити пенсії в Україні і на цьому зупинитися – хоча б якесь полегшення для пенсіонерів. Проте ні, такого не анонсують. Натомість кожен склад Кабміну бачить своїм завданням реформувати пенсійне страхування, запровадити нововведення, перевернути все з ніг на голову. У лютому цього року влада вже говорила про впровадження накопичувальної пенсії в Україні – про цю систему можна детально прочитати у нашому матеріалі.

Днями у Міністерстві соцполітики знову заговорили про накопичувальну пенсію, розроблену не для всіх. У відомстві підготували законопроєкт, у якому йдеться про новий варіант пенсійних накопичень, який відрізняється від лютневого.

Далі у матеріалі розповідаємо про особливості запропонованої системи та її можливі переваги.

Навіщо хочуть оновити пенсійну систему

У лютому уряд обережно анонсував нову для українців систему пенсійного забезпечення: сам відкладаєш гроші до спеціального фонду і після виходу на пенсію маєш їх у своєму розпорядженні. Звісно, долучатися до цієї системи українцям пропонували добровільно, проте мало хто погодився на таку авантюру. Тому через чотири місяці Міністерство соціальної політики знову нагадує про це, представляючи дещо оновлену систему для деяких українців та попереджаючи, що вона може бути обов’язковою вже з наступного року.

Міністерство соцполітики хоче ввести в Україні накопичувальну пенсійну систему додатково до чинної солідарної пенсійної системи для окремих категорій працівників.  

У Мінсоцполітики пояснили своє рішення взятися за оновлення (чергове) пенсійної системи так: в Україні є необхідність спростити механізм розрахунку пільгових пенсій через сплату страхових внесків, які відповідають реальній чисельності таких осіб на підприємстві, та переходу до фондової системи пенсійного забезпечення. У такій системі майбутні пенсійні виплати "пільговим" пенсіонерам гарантуються пенсійними активами, відокремленими від діяльності підприємства.

У зв'язку з цим Міністерство розробило законопроєкт "Про внесення змін до деяких законів України щодо накопичувальної професійної пенсійної системи".

В Україні існує п’ять видів пенсій: пенсія за віком; пенсія за віком на пільгових умовах; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника; пенсія за вислугу років. Новий законопроєкт стосується виключно пенсіонерів за віком на пільгових умовах.

Новини за темою: Реформувати пенсійну систему під час кризи не можна, – економіст

Що мають на увазі під "накопичувальною пенсією"

Законопроєкт був опублікований 20 травня, і у разі прийняття він запрацює з дня його опублікування, тоді як кілька абзаців наберуть чинності з 1 січня 2021 року. Таким чином повністю документ набере чинності з першого дня 2021 року.

Для кого оновлені пенсії? Перш за все пропонується запровадити накопичувальну пенсійну систему для окремих категорій осіб, кому станом на 1 січня виповниться 35 років, з числа зайнятих на роботах за Списками № 1, № 2 (про списки трохи нижче) та інших категорій осіб, які мають право на пільгові пенсії. Тим же, хто не братиме участі у цій системі, але працює на посадах з правом призначення пільгової пенсії, пенсію призначатимуть на умовах згідно із законом.

Як розрахують пільгову пенсію? Для осіб до 35 років, які до дати запровадження сплати страхових внесків до накопичувальних пенсій мали не менше третини необхідного стажу на роботах з правом призначення пільгової пенсії, у разі недостатності накопичених коштів для пенсії зможуть перерахувати накопичені гроші до солідарної системи і отримувати пенсію на пільгових умовах за законом.

Відповідно до постанови Кабміну від 24 червня 2016 року № 461, до списків 1 та 2 належать професії, пов'язані з видобутком та обробкою корисних копалин: руд та металів, роботою на атомних підприємствах, у галузі важкої металургії, на гірничих роботах, на будівництві шахт, рудників, копалень, метрополітенів тощо. Детальніше про перелік професій, що дають змогу мати пільгову пенсію, можна прочитати за цим посиланням.

Новини за темою: Зеленський анонсував нову програму підтримки пенсіонерів, старших за 75 років

Звідки візьмуться гроші на накопичувальні пенсії? До повного переходу на накопичувальну пенсійну систему пенсійні виплати фінансуватимуться із солідарної системи. А пенсійними активами у накопичувальній професійній пенсійній системі будуть страхові внески, які платить роботодавець у вигляді підвищеної ставки єдиного соцвнеску на заміну механізму відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій. 

Страхові внески, які надійдуть за учасників накопичувальної професійної пенсійної системи, Пенсійний фонд спрямує до недержавних пенсійних фондів та страхових компаній, авторизованих Нацкомісією з цінних паперів та фондового ринку. Держава пропонує учасникам системи накопичувальної пенсії на свій розсуд обирати недержавний пенсійний фонд, у якому зберігати "пенсійні" гроші.

Хто гарантує недоторканність грошей пенсіонера? Збереження та цілісність накопичень планується забезпечувати за допомогою: посилених вимог до недержавних пенсійних фондів, які перед наданням послуг проходитимуть авторизацію, та посиленого нагляду державних органів за їх діяльністю.

Новини за темою: Індексація пенсій у травні: Яку надбавку отримають пенсіонери та хто залишиться без перерахунку

Законопроєкт передбачає три професійні пенсійні програми:

програма №1 – дає право на отримання пенсійних виплат при досягненні 50 років при стажі роботи на шкідливих професіях від 10 років у чоловіків і від 7,5 років у жінок (Список № 1). За цією програмою до наявного єдиного соціального внеску в розмірі 22% від нарахованої зарплати необхідно додатково перераховувати ще 15%.

програма № 2 – дає право на отримання пенсійних виплат при досягненні 55 років при стажі від 12,5 років для чоловіків і від 10 років для жінок (Список № 2 та інші категорії осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах). За цією програмою до обов’язкового єдиного соцвнеску (22%) необхідно додатково перераховувати ще 7%.

програма № 3 – дає можливість добровільно набути  участь у накопичувальній професійній пенсійній системі на умовах, визначених у колективних договорах, угодах та на отримання пенсійних виплат після досягнення 55 років. А за цією програмою до обов’язкових 22% соцвнеску додається ще внесок від 3% (за погодженням з працівниками). 

Новини за темою: Рада остаточно відхилила закон про пенсійний вік для жінок

Що дасть накопичувальна пенсія (на думку Мінсоцполітики)

Фактично анонсована реформа стосуватиметься окремих категорій працівників віком до 35 років, які мають право на пільгову пенсію. Таких осіб в Україні понад 135 тисяч. У Мінсоцполітики підрахували: обсяг надходжень від роботодавців на відшкодування пільгових пенсій протягом наступних п'яти років прогнозовано має скласти 31,9 млрд грн. З них 26 млрд грн надійдуть до солідарної системи та 15,6 млрд грн – до накопичувальної.

У Міністерстві соцполітики певні, що беззаперечною перевагою переходу до накопичувальних пенсій є відділення пенсійних активів від діяльності підприємств, а також можливість успадкування таких коштів.

Теоретично подібна пропозиція виглядає непогано, проте диявол ховається у деталях. І каменем, об який розбиваються подібні ініціативи, є не стільки недовіра українців до нового, скільки розуміння, що їм просто нічого відкладати на примарну пенсію. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...