Надзвичайна ситуація через коронавірус в Україні: За що каратимуть штрафами та ув’язненням

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Поки надзвичайну ситуацію оголошено у кількох регіонах, але Україні недалеко до повсюдного надзвичайного стану

Надзвичайну ситуацію через коронавірус вже оголосили у Київській, Житомирській та Чернівецькій областях, а по всій країні діє карантин. Тим часом уряд чекає від КМДА рішення про введення такого ж режиму і у столиці

Президент Володимир Зеленський 16 березня заявив, що готовий ввести надзвичайний стан в областях, де є захворювання на коронавірус, якщо це буде потрібно. У свою чергу прем’єр-міністр Денис Шмигаль також зазначив, що уряд готовий до введення надзвичайного стану.  

Режим надзвичайного стану по всій країні затверджує парламент і Кабмін за попередньою пропозицією президента. Але перед цим доцільність його введення мають обговорити на засіданні Ради національної безпеки і оборони України.

За попередніми даними екстрене засідання РНБО по введенню режиму надзвичайного стану у країні мало відбутися ще 17 березня. Але його не було і досі відповідне рішення не прийняте. Подейкують, що РНБО проведе ще одне засідання, де все ж розгляне питання про введення НС по всій Україні. 

Ми вирішили розповісти про відмінності між надзвичайною ситуацією та надзвичайним станом, який можуть ввести по всій Україні. Що можна буде робити, а які дії каратимуться, і як такий режим вплине на Україну. 

Що таке надзвичайний стан

Надзвичайний стан можуть ввести у країні, яка знаходиться в умовах небезпеки, або якщо вона погрузла у військовому конфлікті, стикнулася з терактом чи пожежею, як приміром, Австралія нещодавно. Проте коронавірус впроваджує нові правила – через спалах хвороби по всім регіонам України можуть ввести режим надзвичайної ситуації, а далі – й надзвичайного стану. Через те, що ситуація безпрецедентна, то і правила та обмеження формуватимуться згідно зі становищем.

Надзвичайний стан – це особливий режим, проголошений державою, який розповсюджується на діяльність органів державної влади, установ та закладів. Такі дії мають на меті захист населення від внутрішньої чи зовнішньої загрози. Це виняткова ситуація, коли під загрозою перебуває "життя нації" через іноземну військову окупацію, масові заворушення тощо.  

Режим надзвичайного стану вже ввели Болгарія, Словаччина, Угорщина, Чехія, Литва, Латвія, Естонія, Іспанія, Фінляндія, США, Казахстан та Сербія. Маючи перед собою приклад інших країн, де вже введено режим НС, можна зробити висновок, що мають бути введені такі обмеження:

  • закриття ринків, розважальних центрів, кінотеатрів, театрів, музеїв, клубів, ресторанів, кав’ярень;
  • заборона проведення масових заходів;
  • зупинка роботи громадського транспорту;
  • введення карантину для навчальних закладів;
  • переведення медичних закладів і військових на режим підвищеної готовності.

Що таке надзвичайна ситуація

Надзвичайна ситуація – це порушення нормальних умов життя і діяльності людей на об'єктах або територіях, спричинене аварією, катастрофою, епідемією, стихійним лихом, великою пожежею, зараженням людей і тварин, що призводять до людських втрат.  

Надзвичайну ситуацію регіонального рівня можуть оголосити, якщо ситуація призвела до загибелі від 3 до 5 людей, від якої постраждало від 50 до 100 людей чи порушено умови життєдіяльності від 1 тисячі до 10 тисячі людей на понад 3 дні.

У разі введення режиму надзвичайної ситуації виконуються такі дії:

  • призначають відповідального за ліквідацію наслідків надзвичайної ситуації;
  • визначають зону надзвичайної ситуації, прогнозують зону можливого поширення та масштабів наслідків;
  • організовують життєзабезпечення постраждалих;
  • здійснюють хімічний, інженерний та медичний захист людей від наслідків надзвичайної ситуації. 

Під час надзвичайного стану функції управління державними органами та підприємствами переходять до відповідних органів, а права людини тимчасово дещо обмежуються, тоді як під час надзвичайної ситуації обмежень немає.

Що вже запроваджено в Україні

Станом на 18 березня українська влада вже вжила певних заходів, що нагадують введення режиму надзвичайного стану в країні, зокрема, на Київщині, Житомирщині і Чернівеччині. 

Також Міністерству фінансів рекомендовано провести термінові перемовини з МВФ про надання допомоги для ліквідації наслідків коронавірусу. До того ж Мінфін почав розробку програми кредитних канікул для малого і середнього бізнесу. Розглядається питання доплати до пенсії тим українцям, котрі отримують менше п’яти тисяч гривень. До того ж забезпечується безперебійна робота продуктових магазинів, банків, АЗС, страхових компаній, органів державної влади та парламенту. Закрито транспортне сполучення з країнами-сусідами та між регіонами.   

До того ж введення надзвичайного стану та дотримання його правил тісно пов’язані з законом, підписаним 18 березня Володимиром Зеленським. У ньому, зокрема, йдеться про штрафи для тих, хто нехтуватиме нормами карантину. Так, запроваджується адміністративна відповідальність за порушення правил карантину – штраф для громадян  складе від 17 тис. до 34 тис. грн, штраф для посадових осіб – від 34 тис. до 170 тис. грн.

А штраф за порушення санітарних правил щодо запобігання інфекційним захворюванням зросте з 1700 - 17 000 грн до 51 000 грн. При цьому за такі порушення людину можуть арештувати на термін до 6 місяців або позбавити волі до 3 років. А якщо дії винного спричинили чиюсь смерть, термін ув’язнення зросте до 5-8 років.

Також закон передбачає спрощення процедури закупівлі товарів для боротьби з коронавірусом, надання можливості робітникам працювати з дому, заборону масових заходів з чисельністю учасників понад 200 осіб, посилення контролю в’їзду та виїзду з України.

*************

До речі, в областях надзвичайний стан можуть ввести не довше ніж на 60 днів, а по всій країні – не довше ніж на 30 днів. При цьому ймовірними наслідками введення надзвичайної стану в Україні може стати зменшення обсягів продажу роздрібного ринку, обсягів споживання та обсягів виробництва. До того ж, короткотривалі інвестиції в українську економіку та бізнес практично припиняться. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...