Місцеві вибори в Україні за крок до фінішної прямої: Коли чекати результатів і як проведуть другий тур

Топ-новина
Топ-новина
Вибори по Україні майже завершилися ZIK.UA

Місцеві вибори в Україні от-от закінчаться

Сьогодні, 25 жовтня, по всій Україні, крім окремих районів Донбасу і Криму, відбуваються місцеві вибори. Українці обирають депутатів сільських, селищних та міських рад, а також сільських, селищних голів і мерів міст.

Далі публікуємо останні новини з виборчих дільниць та розповідаємо, коли чекати перших результатів місцевих виборів та як рахуватимуть голоси на виборчих дільницях України вже сьогодні ввечері.

Як проходять місцеві вибори по Україні

Про процес голосування. Виборчі дільниці по всій країні відкрилися о 8:00. Голосувати можна до 20:00. До того ж біля місць для голосування українці можуть відповісти на п’ять анонсованих президентом питань з всеукраїнського опитування.

Станом на 16:00 відомо, що більшість провідних українських політиків вже проголосували. Приміром, президент Володимир Зеленський разом із дружиною Оленою проголосували у Києві ще вранці.

Президент України Володимир Зеленський з дружиною 25 жовтня

Фото з відкритих джерел

До того ж глава держави взяв участь у всеукраїнському опитуванні, яке сам і організував, та трохи поговорив з пресою.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль також зранку проголосував у Львові, а спікер Верховної Ради Дмитро Разумков віддав свій голос у Києві.

Спікер парламенту Дмитро Разумков Ukrinform

Київський міський голова Віталій Кличко захворів на коронавірус, тому перебуває на самоізоляції, лікується і не голосував.

Цікаво, що у Харкові та у районах Києва для людей з ознаками гострих респіраторних захворювань облаштували окремі кабінки. Також за необхідності виборцям видають рукавички та маски. Ті, хто на момент виборів хворіють і перебувають на самоізоляції, також можуть проголосувати. До них додому в спеціальних захисних костюмах приходять члени комісії. Можуть проголосувати й ті виборці, що перебувають на лікуванні у лікарнях – до медичних закладів також приходять представники ЦВК з бюлетенями.  

Новини за темою: Організаторам виборчих "каруселей" загрожує до 10 років тюрми, – поліція

Про явку. На дільницях проводили температурний скринінг всім, хто приходив голосувати, а всередину приміщення запускали обмежену кількість людей і лише у захисних масках. Станом на 13:00, за даними ЦВК, явка по Україні склала 17,3 %, у Києві – 16,2 %. По регіонах ситуація виглядає так:

 • Вінницька, Волинська, Тернопільська, Херсонська, Черкаська та Полтавська області – приблизно 17 %;
 • Івано-Франківська, Чернівецька, Чернігівська, Харківська, Сумська, Київська, Миколаївська та Закарпатська області – від 14 до 15 %;
 • Кіровоградська, Луганська, Житомирська області – близько 18 %.

Найактивніше голосують у Донецькій та Одеській областях (без даних по Одесі) – явка склала 22,1 % та 26 % відповідно.

Про порушення. Станом на 14:00 25 жовтня Національна поліція України зафіксувала 2162 заяви та повідомлення про порушення, пов’язані з виборчим процесом. За 25 фактами дані вже внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

У Києві зафіксовано 257 повідомлень, у Київській області – 238, у Дніпропетровській – 176, Донецькій – 164, Запорізькій – 125, Львівській – 119, Харківській – 112, Полтавській – 108, Одеській – 101, Черкаській – 86, Херсонській – 84, Вінницькій – 74, Сумській – 62, Рівненській – 59, Закарпатській – 58, Кіровоградській – 54, Миколаївській – 50, Хмельницькій – 49, Чернігівській – 43, Луганській – 35, Тернопільській – 32, Івано-Франківській – 28, Волинській – 25, Житомирській – 14, Чернівецькій – 9.  

Про вплив коронавірусу. Тим часом у Центральній виборчій комісії заявили, що цьогорічні місцеві вибори стали одними з найскладніших в історії України. За словами глави ЦВК Олега Діденка, цьому посприяло кілька чинників – нове виборче законодавство, укрупнення районів і, звісно, карантин через пандемію коронавірусу.

Новини за темою: На Закарпатті за проведенням виборів слідкує спецназ, залучено авіацію. Фото

Як рахуватимуть голоси

Ще 15 жовтня ЦВК затвердила порядок підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, який регулює покрокові дії членів дільничих виборчих комісій протягом усього процесу підрахунку голосів виборців.

Процедура підрахунку голосів ЦВК

Щодо "формули", за якою українці обиратимуть місцеву владу, то вона виглядає так:

 • у населених пунктах з кількістю виборців до 10 тисяч осіб — обирають 22-х депутатів;
 • від 10 тисяч до 30 тисяч виборців — 26 депутатів;
 • від 30 тисяч до 50 тисяч виборців — 34 депутати;
 • від 50 тисяч до 100 тисяч виборців — 38 депутатів;
 • від 100 тисяч до 250 тисяч виборців — 42 депутати;
 • від 250 тисяч до 500 тисяч виборців — 54 депутати;
 • від 500 тисяч до 1 мільйона виборців — 64 депутати;
 • від 1 мільйона до 2 мільйонів виборців — 84 депутати;
 • понад 2 мільйони виборців — 120 депутатів.

Також у Центральній виборчій комісії розповіли, що підрахунок результатів голосування буде довгим, можна сказати, безпрецедентно тривалим. Про це свідчить симулювання підрахунку голосів на виборчих дільницях.

Симулювання – це ситуація, створена для виявлення сильних і слабких моментів під час підрахунку голосів. Воно покликане окреслити вірогідні проблеми, які можуть виникнути при реальному підрахунку голосів, і тим самим загальмувати весь процес.

Комісія використала такі вихідні дані для симулювання:

 • для малої виборчої комісії – 11 місцевих організацій партій (9 партій по 9 кандидатів та 2 партії по 7 кандидатів);
 • для великої виборчої комісії – 15 місцевих організацій партій (5 партій по 12 кандидатів, 5 партій по 9 кандидатів і 5 партій по 7 кандидатів).

Головні проблеми під час симулювання виникли із заповненням протоколу про підрахунок голосів і з визначення дійсності чи недійсності бюлетеня.

У ЦВК попросили членів виборчих комісій дотримуватися чіткого алгоритму дій, щоб підрахунок голосів був проведений чітко без ускладнень.

Новини за темою: У день виборів деякі кандидати продовжують агітацію: Названо їх імена

Коли оголосять попередні результати

Офіційні результати місцевих виборів 2020 в Україні повинні бути оприлюднені до 6 листопада включно.

Відповідно до ст. 268 Виборчого кодексу України, територіальна виборча комісія встановлює результати місцевих виборів сільського, селищного, міського голови, депутатів у багатомандатних виборчих округах не пізніше, як на 12 день з дня голосування (у разі проведення повторного голосування – не пізніше ніж на п’ятий день з дня повторного голосування).

Перші, звісно попередні, результати виборів в Україні будуть оголошені о 20:00 25 жовтня після того, як свої дані оприлюднять екзит-поли.

Чому можуть провести другий тур виборів

Відповідно до Виборчого кодексу України, якщо жоден з кандидатів на посаду голови об’єднаної територіальної громади (мера) міста з понад 75 тис. виборцями не набирає понад 50 % голосів в першому турі, тоді відбудеться другий. Повторне голосування пройде 15 листопада за участі двох лідерів першого етапу. 

Спікер Верховної Ради Дмитро Разумков заявив, що другий тур місцевих виборів в Україні все ж відбудеться. Він зазначив, що проєкт постанови про скасування другого туру виборів було відкликано з парламенту.

"Другий тур виборів звичайно буде. Сьогодні призупинити виборчий процес я не бачу ні підстав, ні можливості це зробити", — сказав Разумков. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...