Місцеві вибори стартують: Перший етап кампанії і останній шанс змінити виборчу адресу

Топ-новина
Топ-новина

Вибори в Україні

Фото з відкритих джерел

До місцевих виборів в Україні залишилося менше двох місяців

За останні кілька тижнів українські міста заповнилися бігбордами з яскравою рекламою від кандидатів у мери та потенційних депутатів місцевих рад. Кожного дня політичної реклами більшає, а це означає, що місцеві вибори не за горами. За півтора місяці українці ідуть на вибори, щоб обрати нову владу в областях, районах, містах і селах.

До неділі, 25 жовтня, український політикум має пройти кілька етапів – від активної передвиборної агітації до дня тиші. Часу ще багато – і кандидати готуються. А ми поки розповідаємо, як проходитимуть ключові етапи передвиборної кампанії, і нагадуємо, як виглядає календар прийдешніх місцевих виборів-2020.

Початок передвиборної кампанії

Протягом серпня в Україні було створено вертикаль територіальних виборчих комісій від областей до сіл, а політичні партії встигли провести передвиборчі з'їзди. Там партійці ухвалили рішення про похід на вибори. І от у суботу, 5 вересня, виборчий процес на місцевих виборах офіційно розпочався.

До виборів залишилося 48 днів і виборча кампанія стає запеклішою з кожним днем. Наступний етап – реєстрація кандидатів та офіційна агітація від партій та їхніх кандидатів. 

Новини за темою: Компромати, чорні технології та внутрішня боротьба: Решмеділова про місцеві вибори

Календар місцевих виборів-2020

6 вересня стало останнім днем, коли українські політичні партії подавали до Центральної виборчої комісії копії рішень про участь своїх місцевих осередків у виборах. Одразу після реєстрації кандидати можуть проводити офіційну агітацію.

До 10 вересня всі охочі українці можуть змінити виборчу адресу. До речі це вперше, коли громадянин мають право змінювати своє місце голосування на виборах місцевих депутатів та мерів міст.

До 14 вересня українські організації можуть зареєструватися офіційними спостерігачами.

15-24 вересня – партії можуть висунути і подати до окружних комісій документи для реєстрації своїх кандидатів.

У містах, де проживає понад 10 тисяч виборців, можна балотуватись у депутати тільки від партій. Виборці голосуватимуть як за партійні списки, так і за того чи іншого кандидата від партії у такому списку.

У містах та селищах, де живе менше 10 тисяч виборців, вибори пройдуть за звичайною мажоритарною системою.

До 30 вересня – кандидати подають своїх представників до складу дільничних комісій. Вони проводитимуть голосування і рахуватимуть отримані бюлетені.

30 вересня – 9 жовтня – формування дільничних комісій.

До 5 жовтня – кандидати можуть відмовитися від балотування.

До 14 жовтня – іноземні організації можуть подавати документи для реєстрації міжнародними спостерігачами.

22 жовтня – останній день оприлюднення соціологічних опитувань та рейтингів політичних партій та кандидатів від них.

23 жовтня – останній день передвиборчої агітації.

24 жовтня – "день тиші".

25 жовтня – безпосередньо вибори 08:00 – 20:00.

6 листопада – встановлення результатів.

15 листопада – поки не затверджена, а приблизна дата проведення ІІ туру виборів мерів у містах, де живе понад 75 тисяч виборців. Якщо ніхто з кандидатів 25 жовтня не набере понад 50% голосів, то до ІІ туру ідуть двоє лідерів.

Як змінити виборчу адресу

У політиків свої передвиборні турботи, а у виборців – свої. До 10 вересня українці можуть офіційно змінити свою виборчу адресу, якщо на момент голосування будуть знаходитися не за місцем своєї реєстрації.

За інформацією Державного реєстру виборців, станом на 7 вересня 30 тисяч українців вже змінили свою виборчу адресу. Для тих, хто хоче, але ще не встиг, є три дні.

Це можна зробити максимально швидко онлайн – за допомогою цифрового підпису виборця або через сервіс "Приват24".

Можна пройти процедуру зміни адреси і офлайн – зібрати пакет необхідних документів та піти до будь-якого Центру сертифікації.

Після цього на сайті Державного реєстру виборців потрібно знайти "Особистий кабінет" і обрати у ньому "Заяви та запити", а там – "Звернення щодо зміни виборчої адреси". Далі сайт запропонує вам заповнити анкету, яку треба буде завізувати цифровим підписом.

На електронну пошту, вказану в анкеті надійде лист-підтвердження про те, що вашу виборчу адресу змінено.

Є ще один варіант – потрібно прийти до місцевого відділення реєстру виборців з паспортом, написати заяву про зміну виборчої адреси і прикріпити до неї копію документа, який підтверджує реальне місце проживання, а не місце реєстрації. До речі, саме так можуть визначити постійне місце голосування ті українці, котрі ніде не зареєстровані.

Цікаво, що до 2020 року за межами місця реєстрації дозволялося обирати тільки президента і парламент. За зміненою виборчою адресою можна буде голосувати і на наступних виборах усіх рівнів, якщо у виборця є така потреба. 

Новини за темою: Шмигаль та посли G7 обговорили місцеві вибори в Україні

Нюанси виборів-2020

Місцеві вибори-2020 мають в основі нову систему висування кандидатів у депутати та формування нових видів виборчих списків кандидатів: єдиного і територіальних виборчих списків.

Цього року українці обиратимуть голів та депутатів сільських, селищних і міських рад. Вибори пройдуть за оновленим Виборчим кодексом, де враховано територіальну основу Україну і кількість виборців, що живуть у тій чи іншій громаді. Інакше кажучи, що більше жителів, то більше депутатів їм потрібно.

Фактично це будуть перші вибори в Україні, які організовуються на новій територіальній основі – в межах об’єднаних територіальних громад. До того ж паралельно будуть проведені перші місцеві вибори в ОТГ – їх призначили і проведуть разом з черговими.

Вибори депутатів місцевих рад проведуть за новими виборчими системами – вони передбачають дотримання у місцевих виборчих списках гендерної квоти. Це означає, що серед кожних п'яти кандидатів у списку має бути не менше двох жінок.

Цього року виборчі системи будуть використовуватися в залежності від кількості виборців в територіальній громаді: у ТГ, де мешкає 10 тисяч виборців, обиратимуть депутатів сільської, селищної, міської ради за мажоритарною системою у багатомандатних виборчих округах. У кожному такому окрузі при цьому може бути обрано не менше двох і не більше чотирьох депутатів.

У той же час у ТГ, де живе 10 тисяч і більше виборців, депутатів оберуть за системою пропорційного представництва за відкритими виборчими списками місцевих організацій політичних партій у територіальних виборчих округах, на які поділено єдиний багатомандатний виборчий округ.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...