Місцеві вибори - 2020: Скільки бюлетенів отримають громадяни для голосування та як в них не заплутатися

У більшості населених пунктів виборці отримають 4 бюлетені для волевиявлення

Топ-новина
Топ-новина
Бюлетені на місцевих виборах будуть різного кольору Фото з відкритих джерел

Цей день настав! Вже сьогодні, 25 жовтня, українці обиратимуть місцеву владу різних рівнів. Виборчі дільниці прийматимуть громадян впродовж всього дня - з 8:00 до 20:00. А хто не зможе до них дійти і попередньо повідомив про це - зможе віддати свій голос вдома.

Які документи потрібно мати при собі та як поводитися на виборчих дільницях - читайте у нашому матеріалі за цим посиланням. Ну а далі про те, які бюлетені отримає виборець та як в них не заплутатися.

Бюлетень — для чого він?

Бюлетень — це офіційний документ для голосування, в якому виборець відмічає кандидата чи партію, яким висловлює свою підтримку.

Форма і зміст виборчого бюлетеня та порядок встановлення результатів виборів визначаються законодавством (Закони України "Про місцеві вибори", "Про вибори народних депутатів України", "Про вибори Президента України") та рішеннями виборчих комісій, прийнятими у межах їх законних повноважень.

Виборець заповнює бюлетень, опускає його в скриньку для голосування. Якщо у бюлетені відсутня позначка або таких позначок кілька, а також в інших передбачених законом випадках, бюлетень визнається недійсним.

Виборчий бюлетень не є агітаційним матеріалом, однак його форма і зміст може вплинути на волевиявлення виборця. Оскільки перші позиції у списку виборці зазвичай прочитують, це може створити перевагу відповідним кандидатурам, тому для справедливості номери варіантів голосування у бюлетені розподіляються між кандидатурами шляхом жеребкування.

Новини за темою: Місцеві вибори - 2020: Які повноваження мають мер міста, місцева рада та її депутати

Якими будуть бюлетені на місцевих виборах 2020

Наприкінці вересня Центральна виборча комісія затвердила форми бюлетенів для місцевих виборів у 2020 році. Бюлетені для голосування матимуть різний колір в залежності від органу самоврядування, до якого відбуваються вибори. Зокрема, документи матимуть таке забарвлення:

  • блакитного кольору – з виборів депутатів Верховної Ради АР Крим, обласної ради;
  • світло-зеленого кольору – з виборів депутатів районної ради;
  • світло-жовтого кольору – з виборів депутатів міської ради;
  • світло-сірого кольору – з виборів депутатів районної у місті ради;
  • кремового кольору – з виборів депутатів сільської, селищної ради;
  • світло-рожевого кольору – з виборів сільського, селищного, міського голови.

Також серед вимоги, які встановила ЦВК - виборчі бюлетені мають бути надруковані державною мовою на однаковому папері та на одному аркуші відповідного кольору. При цьому текстова частина повинна розташовуватися лише з одного боку аркуша.

Бюлетені з виборів депутатів обласних, районних, міських, селищних рад з кількістю виборців 10 тисяч мають наступний, більш звичний для виборців, вигляд:

ЦВК затвердила бюлетені на місцеві вибори 2020 ЦВК

Для територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч затверджені наступні бюлетені:

ЦВК

Схожа форма бюлетеня затверджена і на вибори голови населеного пункту.

ЦВК

Новини за темою: Місцеві вибори - 2020 - це найбрудніші вибори за всю історію країни, – Марчевський

Скільки бюлетенів отримають виборці

Загалом в день волевиявлення українці в більшості населених пунктів будуть заповнювати 4 бюлетені. Жителі міст обиратимуть міського голову, місцевих депутатів, депутатів районних та обласних рад. У селах на місцевих виборах обиратимуть голову села, депутатів відповідної ради ОТГ, депутатів райради та депутатів облради.

У столиці буде по 2 бюлетені зі списком кандидатів на пост глави міста й до міськради. У Полтаві, Кропивницькому, Кривому Розі, Херсоні, Житомирі буде додатковий бюлетень для голосування за кандидатів до районних рад у місті. Тут виборці отримають по 5 бюлетенів.

Виборці Донецької та Луганської областей, у яких виборча адреса відноситься до підконтрольних Україні територій, повинні отримати по 3 бюлетені. Вони будуть голосувати за главу, депутатів до місцевої ради й райради. На непідконтрольних українському урядові та окупованих територіях місцеві вибори проводитися не будуть.

Як правильно проголосувати

Документ для волевиявлення нової форми необхідно "читати" по горизонталі: ліворуч буде перелік партій, посередині два квадратики для позначок, а праворуч - пронумерований перелік кандидатів від цієї партії.

Бланк для голосування на місцевих виборах (зразок) Telegram-канал Правда Качури

Покрокова інструкція заповнення виглядає так:

1. Необхідно обрати партію та поставити відмітку ("галочку", "плюсик" чи будь-яку іншу позначку) в першому квадраті для волевиявлення за партію.

2. До другого квадрату потрібно вписати номер кандидата, якому хочете допомогти піднятись у відповідному територіальному списку своєї партії.

Новини за темою: Місцеві вибори - 2020: У НСЖУ закликали виборчі штаби і редакторів ЗМІ не розмножувати псевдожурналістів

Варто звернути увагу, що вносити цифри для голосування за кандидата треба дуже уважно. По-перше, бажано внести максимально точний номер, який зазначено поряд з його прізвищем (наприклад: не 6, а 06; не 1, а 01 тощо). По-друге, цифри необхідно вносити у другий квадратик для позначок, який розкреслено у вигляді трафарету (наприклад: раніше так писали індекси на листівках та поштових конвертах в Україні).

*****

Нові бюлетені — це вимога нового виборчого законодавства, а їхня кількість продиктована виборами в місцеві ради різних рівнів. Також керманичів на місцях обиратимемо і за багатомандатною, і за пропорційною виборчими системами.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...