Місцеві вибори - 2020: На якому етапі підрахунок голосів та які ускладнення можуть виникнути при реєстрації переможців

Другий тур місцевих виборів можуть призначити на листопад

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Підрахунок результатів голосування українців на місцевих виборах триває. Уже підраховано понад 99% голосів. Однак поки офіційно оголошені результати довиборів у парламент.

До того ж проблеми можуть виникнути з реєстрацією переможців.

Про все це і багато іншого розповідаємо детальніше.

Що відомо про встановлення результату виборів

Станом на 28 жовтня в Україні 99,4% або 28,9 тисячі виборчих дільниць завершили підрахунок голосів виборців, склали протоколи та передали всю виборчу документацію до відповідних територіальних виборчих комісій.

В ЦВК повідомили, що повністю завершили підрахунок голосів у 10 регіонах: Волинській, Закарпатській, Івано-Франківській, Кіровоградській, Львівській, Сумській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій областях та місті Києві.

Разом з тим триває процес передачі протоколів про підсумки голосування щодо виборів депутатів районних та обласних рад від ТВК територіальних громад (сільських, селищних, міських) до районних та обласних територіальних виборчих комісій.

А ось на деяких дільницях повторно підрахують голоси. У Миколаєві Центральна районна територіальна виборча комісія прийняла рішення про перерахунок бюлетенів на 16 дільницях. Районна ТВК прийняла таке рішення через неправильне пакування.

Так, бюлетені з виборів депутатів Миколаївської міськради і міського голови будуть перераховані на виборчих дільницях: № 480880, 480936, 480917, 480898, 480890.

Водночас на ВД № 480885, 480886, 480887, 480909, 480926, 480876, 480925, 480913, 480875, 480884, 480922 будуть перераховувати бюлетені з виборів депутатів міськради.

Після того, як районна ТВК завершить прийом уточнених протоколів, вона в присутності членів ДВК розпочне перерахунок бюлетенів і складе нові протоколи.

Новини за темою: Вибори мера Києва: Підрахунок голосів затягується через відсутність протоколів з районів

Коли встановлять результати та проведуть другий тур

Ще в день волевиявлення заступник голови Центральної виборчої комісії Сергій Дубовик зазначив, що остаточні результати місцевих виборів в Україні можуть бути встановлені за три-п’ять днів.

Він також спрогнозував судове випробування результатів виборів, а на окремі територіальні громади чекатиме повторне голосування на виборах міських голів.

Трохи згодом Дубовик повідомив, що другий тур виборів мера має відбутися у листопаді, проте через можливі судові процеси окремі міста зможуть провести електоральний процес не раніше грудня.

"На встановлення результатів виборів у територіальних виборчих комісій є 12 днів. Але хтось може встановити їх швидше. Тому дата другого туру не може бути однаковою. Тим більше ніхто не сказав, що ці результати не будуть оскаржені. В такому випадку вибори змістяться до прийняття рішення судом. Судовий розгляд - це, умовно кажучи, ще тиждень. Тобто другий тур може відбутися і на початку грудня", - сказав Дубовик.

Згідно з Виборчим кодексом, його може бути призначено навіть на 1 або 8 листопада.

"Другий тур можуть призначити швидко, якщо будуть готові його проводити. Але, зрозуміло, що є розумні терміни та розумний підхід. В ідеалі може бути 15 листопада. Але це малореально. Як правило, голосування буде призначатися на 22 і 29 листопада", - додав Дубовик.

Новини за темою: У Житомирі "слуги народу" шукають шляхи, як не визнати результати виборів

Повторні вибори в Борисполі

Через ускладнення, спричинені коронавірусом, помер мер Борисполя Анатолій Федорчук. Тож очільниця Громадянської мережі "ОПОРА" Ольга Айвазовська зазначила, що в місті проведуть перевибори.

Анатолій Федорчук Фото з відкритих джерел

За словами Айвазовської, Анатолій Федорчук вважатиметься вибулим кандидатом. "У разі смерті кандидата до встановлення результатів він вважається таким, що вибув. Там, наскільки я розумію, місто понад 75 тисяч. В цьому випадку у Борисполі повинні бути оголошені повторні вибори. Вони не відбулися. Пункт 7 частини 1 статті 280 Виборчого кодексу", – сказала голова мережі.

Вона зазначила, що перевибори можуть призначити на наступний рік. "Територіальна виборча комісія оголосить результати до 6 листопада. Потім декілька днів будуть приймати рішення про оголошення повторних виборів. День голосування може припадати на січень", - уточнила вона.

Очільник міста був лідером після голосування на місцевих виборах.

Новини за темою: На Буковині зникли виборчі бюлетені: Поліція відкрила кримінальну справу

Проблеми з призначенням переможців

У Національному агентстві з питань запобігання корупції (НАЗК) заявили про блокування призначення переможців місцевих виборів. Так, Конституційний суд України позбавив відомство доступу до державних реєстрів, необхідних для проведення спеціальної перевірки декларацій кандидатів на керівні посади до органів влади.

В агентстві зокрема заявили, що без цієї перевірки жоден керівник державного органу не може бути офіційно призначений.

"КСУ фактично заблокував реалізацію результатів місцевих виборів. Оскільки призначення кандидатів, обраних на посади, зокрема голів обласних, районних рад та їх заступників, можливе лише після проходження ними спецперевірок", - йдеться в повідомленні.

Новини за темою: У Дніпрі секретар міської виборчої комісії замість підрахунку голосів поїхав підтримати партнера

Результати довиборів

Наразі в ЦВК повідомили про встановлення результатів довиборів до Верховної Ради України. В одномандатному виборчому окрузі №208 на Чернігівщині переміг кандидат від партії "Слуга народу" Анатолій Гунько, головним опонентом якого був лідер Радикальної партії Олег Ляшко.

Так, станом на 03:08 28 жовтня було пораховано 100% дільничних протоколів. Згідно з оприлюдненими підрахунками, Гунько проходить до парламенту – за нього віддали свої голоси 34,1% виборців (21 245 голосів).

На другому місці Олег Ляшко, якого підтримали 31,78% виборців (19 799 голосів). Дружина покійного народного депутата Людмила Давиденко набрала 26,68% голосів та посіла третє місце.

Олег Ляшко Фото з відкритих джерел

Лідер Радикальної партії Олег Ляшко заявив, що його перемогу на довиборах у 208 окрузі на Чернігівщині "вкрала влада за допомогою підкупу та фальсифікацій". Він не повідомив, чи буде звертатися до суду, однак пообіцяв повернення в парламент Радикальної партії.

*****

Тож поки чекаємо офіційного оголошення результатів волевиявлення громадян, а з попередніми підсумками виборів мерів у найбільших містах України можна ознайомитися за посиланням.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...