Місцева влада замість НКРЕКП: Чому функції затвердження тарифів на ЖКП хочуть передати на місця

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Експерти не виключають підвищення вартості ЖКП після передачі функцій затвердження тарифів місцевій владі

В уряді вирішили повністю передати функцію затвердження тарифів на опалення, постачання гарячої та холодної води від Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), до органів місцевої влади. Однак це лише рішення першої інстанції: відповідний законопроєкт має ухвалити Верховна Рада, а потім — підписати президент.

Як ініціатива Кабміну може позначитися на вартості компослуги і чи варто ухвалювати відповідний законопроєкт, розповідаємо детальніше.

Хто буде встановлювати тарифи на ЖКП

Кабінет міністрів підтримав законопроєкт №4215 від 13.10.2020, відповідно до якого право встановлювати тарифи на теплову енергію, гарячу воду, водопостачання та водовідведення пропонується передати від НКРЕКП до влади на місцях.

Так, у 2021 році передбачається, зокрема, передати 27 підприємств теплопостачання та 52 підприємства водопровідно-каналізаційного господарства.

Міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов переконаний, що це дозволить зменшити видатки державного бюджету на фінансування НКРЕКП щонайменше на 68,7 млн грн на рік, а кошти, які сплачуються підприємствами галузі за регулювання Комісії, зможуть направлятись на їх виробничі потреби та модернізацію.

У відомстві зазначили, що у НКРЕКП залишаться повноваження з ліцензування господарської діяльності з виробництва теплової енергії на ТЕЦ, ТЕС, атомних електростанціях, когенераційних установках та встановлення тарифів на виробництво теплової енергії відповідним суб’єктам господарювання.

Розглядаючи законопроєкт на засіданні уряду, прем'єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що передача права затвердження тарифів на ЖКП місцевій владі є зобов’язаннями за програмою з МВФ, які мають дедлайн цього року.

Схвалений законопроєкт має підтримати Верховна Рада України.

Новини за темою: Українців чекає чергове підвищення тарифів, якщо влада терміново не втрутиться у роботу "Нафтогазу", – екснардеп

Чому вирішили віддати тарифи місцевій владі

В уряді переконані, що наразі перегляд тарифів НКРЕКП відбувається "несвоєчасно", а через це збільшуються збитки комунальних служб: з опалення в 3,2 раза, з водопостачання — у два. Також зростають борги підприємств. У порівнянні з 2011 роком, сума кредиторської заборгованості зросла з 13,2 до 58,2 млрд.

Передавши повноваження на місця, міністри планують вирішити цю проблему. Спочатку буде проведено аналіз боргів і створено план їх реструктуризації. Потім визначать, яка частина утворилася через "економічну необґрунтованість".

Місцева влада зробить перегляд тарифів, щоб у комунальних служб не було заборгованостей і збитків. НКРЕКП буде лише контролювати виробництво тепла на ТЕЦ і розробляти тарифні формули.

Тарифи на місцях — чого очікувати

Експерти дещо скептично оцінили рішення Кабміну. Так, координаторка енергопрограм громадянської мережі "Опора" Тетяна Бойко зазначила, що ініціатива передати місцевій владі право формувати тарифи на комунальні послуги викликає застереження, адже для реалізації необхідні кваліфіковані спеціалісти на місцях.

За її словами, немає прямої кореляції запропонованих змін із вирішенням питань боргів на місцях за комунальні послуги. "Часто органи місцевого самоврядування не зацікавлені в тому, щоб підвищувати тарифи. А якогось іншого шляху через вливання цих коштів з місцевих бюджетів — цього шляху просто немає, тому що економіка міст не дозволяє десь постійно знаходити такі величезні суми і вкладати їх в комунальне господарство", — пояснила експертка.

Також Бойко висловила здивування, що передача повноважень затвердження тарифів місцевій владі була вимогою Міжнародного валютного фонду.

Вона висловила занепокоєння, що не у всіх них є достатньо компетенції.

Новини за темою: Тарифи на газ хоч і зростають, але є нижчими, аніж торік, – Гетманцев

А директор спеціальних проєктів НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев переконаний, що немає зобов'язань України перед МВФ щодо передачі формування тарифів на місця.

"Після того як приватне або комунальне підприємство надаватиме на затвердження економічно обґрунтовані тарифи, органи місцевого самоврядування можуть ставитися до них або прискіпливо, або махнути рукою. Громадяни на місцях будуть чітко розуміти, що це ресурси місцевого самоврядування. Це прекрасно з точки зору Кабміну, оскільки його ніхто не зможе звинуватити в прориві труби і холодних батареях", - зазначив експерт.

Про перекладання відповідальності за високі тарифи з центральної на місцеву владу заявив і політичний експерт України Володимир Кацман.

За його словами, такий крок Кабміну — фактичний початок нової передвиборчої кампанії — парламентської — і буде спробою виправдати нищівну поразку на місцевих виборах і "перезавантажити" рейтинг "Слуги народу".

"Тепер з центру встановлять оптову ціну, а далі скажуть: Ви, мовляв, до нас претензій не майте, це все витівки місцевої влади... При цьому логіка законопроєкту прямо суперечить головному досягненню останніх років (якщо взагалі можна говорити про досягнення в останні роки) – реальним зрушенням у передачі органам місцевого самоврядування необхідних їм повноважень і фінансових ресурсів для їх реалізації. Це справжній ядерний удар по місцевому самоврядуванню, оскільки і грошей центр не даватиме, і повноваженнями не поділиться, але змусить місцеву владу відповідати за ціни за комуналку", – спрогнозував Кацман.

Чи здорожчають комунальні послуги

Експерти висловили різні думки щодо зміни тарифів на комунальні послуги після передачі функції їх затвердження на місця.

Тарифи на тепло, гарячу воду, водопостачання і водовідведення, встановлені місцевою владою, очікувано, будуть вищі за попередні — загальні. У цьому впевнений економічний експерт в Ukraine Economic Outlook Адріан Пантюхов. "Поки не будуть впроваджені працючі методи контролю за неплатниками, загальна заборгованість перед підприємствами розподілу комунальних послуг зростатиме", — попередив він.

Експерт Сергій Дяченко вказав на те, що найвищі тарифи в тих містах, де тарифи визначають місцеві чиновники.

"Якщо тарифну політику вирішуватимуть на місцях, то це посилить увагу до місцевих органів влади власників компаній, які надають послуги, і вони тепер будуть домовлятися про підвищення тарифу безпосередньо, без посередників в особі НКРЕКП", - зазначив він.

А за словами фахівця з державної політики в паливно-енергетичному комплексі, доктора наук з державного управління, кандидата технічних наук Геннадія Рябцева, важко сказати, чи позначиться це на величині тарифів. Однак звіти НКРЕКП свідчать про те, що це можливо.

"Кілька років тому, коли процес передачі повноважень з формування тарифів на місця тільки починався, НКРЕКП привела ряд прикладів необґрунтованого їх підвищення органами місцевого самоврядування. Причому посилалася тоді місцева влада на неіснуюче зростання цін на газ та електроенергію, — зазначив експерт. — А вони тоді поставлялися відповідно до спецзобов'язань, встановлених Кабміном для держпідприємств енергосектору".

У разі прийняття даного законопроєкту ВР Геннадій Рябцев радить громадянам України більше звертати уваги не на рішення, що приймаються в Києві, а на обґрунтованість тарифів, які будуть затверджуватися на місцях.

Новини за темою: Готуємо гаманці: Як зміняться тарифи на комунальні послуги в Україні в опалювальний сезон 2020/21

За ким останнє слово

Щоб ініціатива Кабміну була реалізована, відповідний проєкт закону повинні підтримати народні депутати. Ексзаступник міністра ЖКГ і нардеп Олексій Кучеренко запевнив, що депутати навряд чи проголосують за кабмінівський проєкт.

"Так просто заявити про передачу тарифікації на місця — це повне дилетантство, вони просто не розуміють, про що говорять. Я можу погодитися з непрофесіоналізмом НКРЕКП, яка повністю провалила тарифікацію, але це не привід віддавати це на відкуп місцевій владі. Нацкомісія не виконала свою місію, і Кабміну треба з нею розібратися", - каже він.

*****

Тож чи буде місцева влада повністю затверджувати тарифи і скільки сплачуватимуть українці за комунальні послуги, покаже час.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...