Медовий спас, або Маковій: У чому особливість свята та чого не варто робити цього дня

Топ-новина
Топ-новина
Святкування Медового Спасу (Маковія). Фото: Іванов Олексій/УНІАН

Цього дня віряни освячують в церкві "маковійчики"

Сьогодні християни східного обряду святкують Медового Спасу. В народі свято називають Маковієм. 14 серпня заборонено займатися важкою роботою. Також існує обмеження на харчування – адже цього дня починається Успенський піст.

Історія Медового Спасу

Медовий спас ще називають Першим Спасом, Спасом на воді або більш традиційно для українців – Маковія.

Це все назви православного свята Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього, або Свято Всемилостивого Спасу та Пресвятої Богородиці. Його відзначають 14 серпня, тобто у перший день Успенського посту.

Свято, котре ми зараз вважаємо майже повністю українським, насправді має візантійське коріння. Там воно виникло в IX ст. і по суті полягало у перенесенні з імператорського палацу до храму Софії частини хреста Господнього, що збереглася.

Два тижні цю святиню носили по всьому Константинополю – вірили, що вона відвертає хвороби та здатна очистити воду та місто від злих духів.

Новини за темою: Мінімальна зарплата і держбюджет: Що можуть розглянути на сесії Ради в кінці серпня

Існує переказ, буцімто ця частина святого хреста показала свою силу, врятувавши жителів міста від епідемії. Святиню занурили у воду у всіх водоймах і хвороба відступила. Саме через це свято й отримало назву "Спас" – тобто "пов'язаний зі Спасителем Христом".

Традиції на Маковія

Цього дня до церкви заведено приносити та святити мак та мед нового врожаю. І, обов’язково, воду. Мед не слід забирати додому - після освячення, його треба віддати нужденним, або залишити, як милостиню, у церкві.

Разом з медом та водою освячують і букетики, які називають Маковійчиками. Їх збирають з різних квітів та трав - чорнобривців, чебрецю, кудрявців, настурцій, рути-м'яти, нагідок, польових сокирок, лугової материнки, роман-зілля, васильків та, обов’язково, маку. До "маковійської квітки" додавали й голівку невеличкого соняшника, і все це пов'язували червоною стрічкою, щоб уся родина була здоровою. Спеціально дівочими чарівними квітами в "маковійській квітці" були любисток, чебрець, ласкавці, кудрявці.

Новини за темою: Від касових апаратів до росту тарифів на світло: Топ-8 змін в Україні з 1 серпня

У такому букеті кожне зілля мало свій символ:

  • рута-м'ята мала оберігати від усякої напасті та додавати здоров'я;
  • ласкавці - щоб у родині була ласка, злагода і щирість;
  • кудрявці - аби у хлопців в'юнились кучері й любили їх дівчата;
  • сонях уособлював небесне світило, щоб воно було завжди ласкавим і милосердним для людей, тварин та рослин.

В давнину вірили, якщо квіти з такого букета вплести у волосся, вони будуть залишатися густими та пишними.

Освячені на Маковія квіти й трави зберігали за іконами як цілюще зілля, яке давали хворій худобі. А освячений у церкві мак використовували для охорони житла, худоби, двору від нечистої сили.

Новини за темою: Вихідні у серпні: Скільки днів і коли відпочиватимуть українці

Висушений "маковійчик" краще всього поставити на підвіконня. У старовину також вірили, що на Маковія жінкам прощаються всі незамоленні гріхи, якщо вони самі себе пробачать і помоляться про прощення.

В Україні до цього свята пекли пироги та коржі з маком.

Що заборонено робити 14 серпня

На Медовий Спас не варто влаштовувати галасливі вечірки та гучні розмови. Також не можна займатися прибиранням та важкою роботою. Слід уникати сварок та з’ясування відносин.

На Маковія не можна нікому бажати зла, навіть недругам, оскільки воно може повернутися до вас сторицею.

Оскільки на цей день припадає початок Успенського посту, існують доволі сурові обмеження в їжі. Дозволяється вживати лише неприготовану рослинну їжу - сирі фрукти й овочі, сухофрукти, горіхи, мед, а також хліб.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...