Мечеть замість музею: Як світ відреагував на зміну статусу собору Святої Софії

Топ-новина
Топ-новина
Собор Святої Софії в Стамбулі перетворили на мечеть Фото з відкритих джерел

Влада Туреччини пояснює таке рішення бажанням та волею нації

В Туреччині додалась мечеть – влада країни змінила статус собору святої Софії, до 10 липня святиня була музеєм. Історія собору давня і багата, до 1453 року в ньому проводилися літургії. Поговорюють, що саме тут посланці князя Володимира Великого знайомилися з християнською вірою.

Розповідаємо детальніше, чому музей хочуть перетворити на мечеть та як на таке рішення відреагував світ.

Чому змінили статус собору

В Туреччині Державна Рада надала Софійському собору у Стамбулі статус мечеті. Цим рішенням була скасована постанова Ради міністрів країни від 1934 року про перетворення собору в музей.

Питання зміни статусу собору піднімалося в 2005 році, однак тоді Державна рада зберегла діючий на той час статус пам'ятки.

Державна рада Туреччини обговорила питання про можливу зміну статусу собору Святої Софії з музею на мечеть ще 2 липня. На винесення рішення було 15 днів. Тепер влада змушена вжити ряд кроків, щоб перетворити його на мечеть.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що рішення змінити статус собору Святої Софії на мечеть грунтується на волі та бажанні народу.

"Туреччина прийняла рішення про зміну статусу Ая-Софії з музею на мечеть, грунтуючись на бажанні і волі народу. Думка інших країн не може вплинути на наше рішення".

Новини за темою: Мечеть Ая-Софія в цивілізаційній теорії Хантінгтона, або Як Туреччина відвернулась від Заходу

Хто проти зміни статусу собору

Рішення влади Туреччини викликало хвилю обурення політичних, громадських та релігійних діячів у всьому світі.

Так, глава Всесвітньої ради церков написав президенту Туреччини Реджепу Ердогану, висловивши своє "горе і занепокоєння" з приводу зміни статусу Святої Софії з музею на мечеть.

За словами тимчасового генерального секретаря Іоана Саука, як музей всесвітньої спадщини, "Свята Софія була місцем відкритості, зустрічей та натхнення для людей з усіх націй".

У листі, опублікованому в суботу в Женеві, Саук заявив, що статус музею є "потужним виразом" прихильності Туреччини до інклюзії та секуляризму. Він закликав Ердогана переглянути рішення "в інтересах сприяння взаєморозумінню, повазі, діалогу та співпраці та уникаючи вирощування старих ворожнеч та розбіжностей".

Свою позицію щодо статусу собору висловив глава Католицької Церкви Франциск. Під час недільної молитви "Ангел Господній", озвученої на площі Святого Петра, він зазначив, що страждає від рішення влади Туреччини.

"Мої думки несуться далеко, до Стамбула. Маю на увазі Святу Софію. Це завдає мені великої скорботи", - сказав Папа Римський.

В Європесьйкому Союзі жалкують з приводу рішення влади Туреччини щодо зміни статусу собору.

Верховний представник Європейського Союзу Жозеп Борель заявив: "Рішення Державної ради Туреччини та президента Ердогана передати пам’ятку під Управління президента зі справ релігії викликає жаль".

Новини за темою: Туреччина ухвалила видачу короткострокових дозволів на проживання для українців

В ЄС зазначили, що собор має сильне символічне, історичне та загальнолюдське значення. Також нагадали, що Туреччина як член Альянсу цивілізації, зобов’язалась сприяти міжрелігійному та міжкультурному діалогу, виховувати толерантність та співіснування.

Історія собору Святої Софії

Собор Святої Софії також Ая-Софія - одна з найвеличніших пам'яток візантійської архітектури, що збереглися донині; символ "золотої доби" Візантійської імперії та один із символів сучасного Стамбулу.

Собор зводився в 532-537 рр. за вказівкою імператора Юстиніана, який вирішив увіковічити славу Константинополя. Імператор хотів, щоб храм не мав рівних у світі, і навіть планував зробити в ньому поли з золотих злитків.

Майже тисячу років Собор святої Софії залишався символом християнства. Остання літургія в ньому розпочалася ввечері 28 травня 1453 року і продовжувалася всю ніч. Вранці яничари захопили будівлю. Тоді ж собор переробили на мечеть, добудувавши 4 мінарети.

У 1935 році засновник сучасної Турецької держави Мустафа Кемаль Ататюрк розпорядився про перетворення Святої Софії на музей. З християнських фресок і мозаїк були зчищені шари штукатурки.

З 1985 року собор включений в список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Новини за темою: Туреччина розпочала АТО на півночі Іраку

У 2010 році представники міжнародного фонду "Зібрання Ая-Софія" навіть планували проведення літургії в храмі, але не отримали дозволу від турецької влади.

За переказом, саме в соборі Святої Софії посланці князя Володимира Великого, який охрестив Русь, знайомилися з християнською вірою.

Що далі?

В найближчому майбутньому в турецькому соборі Святої Софії очікуються деякі зміни. Там почнуть цілодобово читати Коран, і перша молитва відбудеться 24 липня.

Свята Софія, ставши мечеттю, не змінить назви. Туристи зможуть побачити знамениту мозаїку без придбання вхідного квитка. Символіка, яка "не відповідає функції мечеті", буде перенесена і виставлена для огляду в іншому місці.Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...