"Марш гордості", ймовірний розділ повноважень та ультиматум Лукашенку: Яка ситуація в Білорусі після двох місяців протестів

В Білорусі тривають акції протесту, люди виходять на марші, під час яких силовики застосовують до мирного населення водомети та сльозогінний газ

Топ-новина
Топ-новина
Протести в Білорусі 11 жовтня TUT.by

В Білорусі вже понад 2 місяці тривають протести. Люди щотижня проводять марші як в Мінську, так і в інших білоруських містах та вимагають відставки Олександра Лукашенка.

Однак нині — тільки затримання та побиття людей. Лідерка опозиції Світлана Тихановська озвучила ультиматум Лукашенку — до 25 жовтня піти у відставку, інакше пригрозила загальнонаціональним страйком.

Про ситуацію в Білорусі після двох місяців протестів розповідаємо детальніше.

"Марш пенсіонерів" та "Марш гордості"

У понеділок у Мінську та інших білоруських містах відбувся антиурядовий "Марш пенсіонерів", під час якого білоруські силовики застосували проти його учасників сльозогінний газ і петарди.

За день до цього, у неділю, люди провели недільний "Марш гордості", під час якого силовики застосували проти мітингувальників водомети та світлошумові гранати.

Протести в Білорусі 11 жовтня TUT.by

В столиці Білорусі сталися сутички між силовиками й протестувальниками. Були уже традиційні затримання людей.

Протести в Білорусі 11 жовтня TUT.by

Так, за повідомленням правозахисників, станом на 19:00 11 жовтня в Білорусі  затримали 255 людей. Серед зазначених затриманих – 36 журналістів. Частину людей пізніше відпустили.

Протести в Білорусі 11 жовтня TUT.by

Пізніше стало відомо, що загалом у неділю в країні затримали щонайменше 600 людей. Найбільше до автозаків потрапило мешканців Мінська, де відбулася найбільша демонстрація. Затримували також і мітингарів з інших білоруських міст.

Однак ситуація може значно загостритися. Так, 12 жовтня перший заступник міністра внутрішніх справ Білорусі Геннадій Казакевич заявив, що силовики за необхідності будуть застосовувати спецзасоби та бойову зброю.

Він зазначив, що протести в Білорусі поступово "затихають" за масовістю та територією, але стають "більш організованим та вкрай радикальними". Так, силовик повідомив: "Ще вдень і ввечері це були каміння, пляшки, ножі та заточки, що летіли, а вже вночі — барикади та палаючі покришки. Нічого спільного з цивільним протестом це не має".

Новини за темою: Швейцарія ввела санкції проти 40 білоруських чиновників

"Поступки" Лукашенка

Напередодні недільного маршу, 10 жовтня, Олександр Лукашенко приїхав у слідчий ізолятор КДБ в Мінську, де утримуються білоруські опозиціонери.

Зустріч Олександра Лукашенка з затриманими опозиціонерами Telegram-канал Пул Первого

Лукашенко провів зустріч із затриманими членами Координаційної ради та Об’єднаного штабу опозиції, щоб "почути думки всіх". Зустріч тривала 4,5 години. Були присутні, зокрема, екскандидат у президенти Білорусі Віктор Бабарико, його син Едуард, член президії КС Лілія Власова та координатор штабу Бабарико Юрій Воскресенський.

Пізніше Бабарико повідомив, що зустріч не можна назвати діалогом і ніяких домовленостей у ході зустрічі не досягнуто. Він зазначив, що діалог можливий, але за певних умов, перша з яких — звільнення учасників зустрічі з ув'язнення. 

Також 10 жовтня стало відомо, що Світлані Тихановській та її заарештованому чоловікові Сергію Тихановському дозволили провести телефонну розмову. Ця розмова — перша за 4 місяці, подружжя не спілкувалося 134 дні.

Однак про подробиці розмови Тихановської з чоловіком не повідомили.

Пізніше, 12 жовтня, Олександр Лукашенко заявив, що готовий передати понад 70 своїх повноважень органам влади на різних рівнях. Він переконаний, що такий крок вплине на роботу уряду та держави.

Лукашенко зазначив, що уряд та інші органи влади треба довантажувати, знімати з президента невластиві питання. "Нещодавно я отримав записку: пропонується 71 повноваження, якщо можна так сказати, перенести від президента на всі рівні влади", — повідомив він.

Новини за темою: Сліди тортур і важкі травми: Чехія взяла на лікування постраждалих в ході протестів білорусів

Ультиматум Лукашенку

Лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська назвала жорсткі та масові затримання мирних людей на протестах 11 жовтня по всій Білорусі — новим етапом насильства.

Вона 13 жовтня оголосила ультиматум Олександру Лукашенку: якщо до 25 жовтня він добровільно не залишить президентський пост і не звільнить усіх політв'язнів, вона почне загальнонаціональний страйк.

"Минуло два місяці політичної кризи, насильства і беззаконня — і з нас вистачить. 25 жовтня ми оголошуємо Народний Ультиматум. У режиму є 13 днів (станом на 13 жовтня — ред.), щоб виконати три обов'язкові вимоги:

  • Лукашенко повинен оголосити про відставку.
  • Насильство на вулицях має зупинитися повністю.
  • Усі політв'язні повинні бути звільнені", — зазначила вона.

Лідерка опозиції пригрозила, якщо до 25 жовтня її вимоги не будуть виконані, вся країна мирно вийде на вулиці з Народним Ультиматумом, а 26 жовтня почнеться національний страйк всіх підприємств, блокування всіх доріг, обвал продажів в державних магазинах.

"Ви намагаєтеся паралізувати життя нашої країни, не розуміючи, що Білорусь сильніша, ніж режим. Раз ви чекали наказу — то ось наказ. І термін його виконання — до 25 жовтня", — додала Тихановська.

Наразі офіційної позиції Олександра Лукашенка щодо ультиматуму немає.

Новини за темою: У Євросоюзі закликали Білорусь пустити в країну представників ОБСЄ

Що в Білорусі зараз

Наразі в країні відбувається політичне протистояння. Так напередодні в Мінську відбулося два марша — опозиційний "Марш матерів" та провладний марш.

Також у різних районах Мінська протягом дня і головним чином увечері відбулася ще низка менш численних акцій: люди в багатьох місцях ставали в імпровізовані ланцюги солідарності з опозицією, тримаючи біло-червоно-білі прапори.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...