Львів як на долоні: Подорожуємо місцями легенд і пам’ятками ЮНЕСКО

Визначні пам’ятки від Львівського оперного театру до старовинних замків області

Топ-новина
Топ-новина
Площа Ринок - серце Львова inlviv.in.ua

Львів – місто Західної України, яке має найбільше пам'яток. Воно відрізняється особливою атмосферою, де поєдналося середньовіччя із сьогоденням. Лише у 2019 році тут побувало 2,5 млн туристів із різних куточків світу.

Протягом століть містом правили королі. Львів сьогодні – це про особливо смачну каву, літні тераси та шоколад. Архітектура теж захоплює дух. Щоб ви знали з чого почати огляд міста, ми відібрали найвідоміші місця.

Чому Львів

Місто бере свій початок із 1256 року. Воно було засноване у часи князя Данила Романовича та назване на честь його сина – Лева. Потім, у XIV столітті місто захопив король Казимир III Великий, тому Львів став на більш ніж 400 років частиною королівства Польщі.

Новини за темою: Старовинні фортеці, мальовничі пейзажі та національні заповідники: Топ найцікавіших місць, які варто відвідати на Хмельниччині

У ті часи тут проживали німці, євреї, русини, і містечко постійно розвивалося. Але "Велика пожежа" 1527 року майже повністю знищила обличчя готичного Львова. Відновлювали місто за проєктами італійських архітекторів у стилі ренесансу. У ці часи з'являється чимало монастирів і церковних організацій, книгодрукування кирилицею та латиною.

Міська Ратуша Фото з відкритих джерел

Уже за 2 століття завдяки розвитку освіти, у Львові функціонувало 30 ремісничих часів, а стіни витримували облоги козацького, московського та турецького війська. Лише Карл XII зміг захопити місто у 1704 році.

Під кінець століття Львів потрапив під владу австрійської корони, ставши столицею провінції "королівства Галичини та Володимирії". У цей час з'являються нові вулиці, а старі церкви перетворюються на державні будівлі. А навесні 1848 відбувається революція "Весна народів", покликана демократизувати суспільство. У цей період підносяться і громади Львова.

Новини за темою: Від "Острова кохання" до "Кам'яного села": Чим може здивувати туристів Житомир та область

На другу половину ХІХ століття якраз і припадає розквіт міста, а у 1861 тут прокладають першу залізничну колію: Львів-Перемишль та відбувається електрифікація для руху трамваїв.

Сучасні трамваї міста Фото з відкритих джерел

Цікаві факти про Львів

Якщо історії недостатньо, щоб переконати вас поїхати сюди, то ось ще декілька цікавих фактів, які роблять місто Лева по-справжньому особливим:

  • Перша в Україні пошта була відкрита саме тут. Її започаткував італійський бізнесмен Бандінеллі, щоб розбагатіти. Але не вийшло, бо вартість одного листа сягала місячної зарплати;
  • У книзі рекордів України є особливий неординарний експонат – пам'ятник із сала у вигляді серця. Він знаходиться у Музеї сала, який уперше було започатковано у Львові;
  • Опера у місті, побудована за проєктом поляка Зиґмунта Ґорґолевського, визнана однією з найкращих у Європі;
  • У Львові найбільша концентрація музеїв на площі – близько 60;
  • У місті 104 храми різних конфесій;
  • Тут налічується близько 2500 тисячі архітектурних пам'яток, а саме місто внесли до реєстру світових пам'яток ЮНЕСКО.

До того ж у 2009 році Львів отримав статус офіційної культурної столиці України.

Львівський оперний театр Фото з відкритих джерел

Пам'ятки, які не залишать байдужими

У Львові дуже багато різних культурних пам'яток, тому дуже легко загубитися. Звідки ж почати огляд міста?

Пропонуємо вам обрати трамвай 1 чи 6 та поїхати у центр. Тут розташоване серце Львова – площа Ринок. Вона ще відома як "Середмістя", навколо якого розташовані пам'ятки архітектури XVIII–XXI ст., хоча і з ґрунтовними перебудовами. Усі будинки раніше мали власний колір, але їх перефарбували у сірий колір за наказом австрійської влади. А ще до ХІХ століття у них не було номерів, тому їх відрізняли за прізвищем власників чи характерною ознакою.

Новини за темою: Куди поїхати в Україні в 2021 році: Топ-15 найцікавіших місць для туристів

Посередині тут і Ратуша у стилі класицизму, яка є найвищою в Україні, а навколо неї чотири фонтани з античними фігурами Нептуна, Адоніса, Амфітріти та Діани. Сьогодні це популярне місце для зустрічей.

А якщо ви хочете випити ще й кави з друзями, то завітайте на вул. Площа Ринок. 6, де розташований Італійський (Венеційський) дворик. Він був зведений ще 1580 року впливовим львів'янином і відомий як найромантичніше місце. Шум із сусідніх вулиць сюди не потрапляє, а влітку тут облаштовують кафе. Вхід до музею коштує 30 грн, а якщо просто хочете посидіти, то це обійдеться у 10 грн.

Італійський дворик Фото з відкритих джерел

У місті не можна оминути й Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької, який розташований на проспекті Свободи, 28. Першочергово він був названий на честь Івана Франка та побудований на річці Полтва, адже іншого місця просто не залишалося. До речі, за рік після відкриття пам'ятка почала просідати, ще й дуже сильно, але раптово це зупинилося. Звідси пішла відома легенда про те, що під театром живе якась чудо-рибина.

Завітайте і до головного греко-католицького собору Святого Юри, який збудований у стилі бароко. У комплексі можна оглянути дзвіницю, мури, сади, тераси. А ще всередині знаходяться мощі святих.

Не забувайте і про Високий замок. Але скажемо по секрету: насправді це гора, де залишилася руїни від оборонного укріплення. Каміння звідси використовували, щоб будувати кам'яниці, а століттями про реставрацію ніхто й не думав. Сьогодні тут залишилася лише стіна та оглядовий майданчик, який відкриває панораму на Львів.

І це далеко не все, що можна побачити у місті. Тут є і Личаківське кладовище, де стоять скульптури висотою понад два метри ще з XVIII століття, і Вірменський собор, побудований у 1356 році, і унікальні заклади кухні на кшталт "Львівської майстерні шоколаду", "Львівських пляцків", "Львівської копальні кави".

Личаківське кладовище Фото з відкритих джерел

Топ 5 місць Львівщини, які треба відвідати

У Львові зосереджено тисячі пам'яток, про які не розкажеш навіть за день чи за два. Але, область нічим не гірша за місто. Тому, ми обрали топ 5 локацій Львівщини, які варто відвідати хоча б раз.

Подорож пропонуємо почати з міста Стрий, яке розташоване за 70 км від Львова. Саме тут ви можете оглянути костел Різдва Пресвятої Богородиці XV століття та музей-садибу родини Бандери. Крім того, у місті можна відвідати й меморіальний комплекс "Борцям за волю України", який є відновленою в'язницею. Дібратися сюди нескладно будь-яким транспортом.

Костел Різдва Пресвятої Богородиці Фото з відкритих джерел

Неподалеку розташований і Моршин. Воду саме звідси багато українців п'ють щодня, адже мінеральні властивості джерел дозволяють позбавитися від хронічних захворювань. Сюди деякі їздять, щоб покращити здоров'я та насолодитися чистим повітрям і лісом Прикарпаття.

Тим, хто обожнює свіже повітря рекомендуємо відвідати й Національний природний парк "Сколівські Бескиди", де розкинулася гора Параска, висотою у 1268 метрів над рівнем моря, водоспад Гуркало та мальовниче Журавлине (Мертве) озеро, у якому високий вміст сірководню. Усі ці пам'ятки розташовані неподалеку міста Сколе.

За 2 км від Миколаєва на Львівщині можна знайти й залишки давньоруського городища в Урочищі Прийма. Грот вважається найдавнішим поселенням і має вік у понад 45 000 років. Кажуть, що раніше тут жили неандертальці.

Наостанок, біля села Урич є ще один давньоруський оборонний комплекс у формі міста-фортеці. Він розташований на висоті у 85 метрів на скелях-пісковиках. Якщо вам сподобалась пам'ятка, то потрібно їхати у Тустань.

Наскельне місто-фортеця Фото з відкритих джерел

Топ-4 замків Львівщини

Замок у Підгірцях збудував у XVII столітті італійський архітектор Андреа дель Аква. Всередині раніше усе було поділено за кольорами та тематикою: мозаїчною, золотою, кармазиновою. А мармурові портали збереглися й до сьогодні. До того ж замок славиться привидом жінки, яку наче колись замурували живцем. Вона начебто ходить коридорами та просить, щоб її поховали за християнським обрядом. Щоб дістатися пам'ятки власним авто, потрібно їхати трасою Київ-Чоп і звернути на Золочів недалеко від Бродів.

Замок у Підгірцях Фото з відкритих джерел

Не можна забути й про Олеський замок, який почали будувати ще у XIII столітті. Величезні маєтки замку колись належали сину короля Яна III. Сьогодні туристи можуть побачити ландшафтний парк з водоймами та оглянути колекцію творів мистецтва та старовинних речей у замку. Доїхати у смт Олесько можна маршруткою Львів-Броди з АС-2.

У місті Золочів розташований ще одне оборонне укріплення – Золочівський замок. Музей-заповідник охоплює архітектурні ренесансні комплекси, оборонні мури з бастіонами та ландшафтний парк. А також на території є камені з зашифрованими надписами, які приваблюють туристів щороку. Сюди зручніше доїхати власним авто трасою Н02 Львів-Тернопіль-Умань. Відстань – 70 км.

Олеський замок Фото з відкритих джерел

Наостанок, завітайте у Свірзький замок, який вперше згадується 1427 року. Він досить гарно зберігся, адже був розташований далеко від основних шляхів. Тут неодноразово проводили численні зйомки та фестивалі. Щоб дістатися пам'ятки, потрібно їхати у село Свірж Перемишлянського району.

Львів та область мають багато визначних пам'яток. У місті 2500 пам'яток, багато з яких занесені до ЮНЕСКО, а на Львівщині цікаві курорти та старовинні замки. Не можна і забути про чарівну природу.

До слова, для тих, хто обожнює мандри далеко від міста, ми розробили цікавий путівник Хмельниччиною, де розташовано багато парків і скверів.

Нагадуємо, що ми писали й про Житомир, де є цікавий острів кохання та скеля у формі людської голови.

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...