"Люблінський трикутник": Які доленосні питання Україна може вирішити разом з Польщею та Литвою

Топ-новина
Топ-новина
Голови МЗС України, Польщі та Литви Міністерство закордонних справ України

Віднині Україна має ще одну ланку у співпраці з двома європейськими сусідами

Цього тижня під час переговорів у польському Любліні Україна, Польща та Литва започаткували так званий Люблінський трикутник –  новий формат для спілкування між собою. Далі розповідаємо, які завдання має перед собою новостворений формат відносин і чого Україна прагне досягнути у ньому.

Що таке "Люблінський трикутник"

У вівторок, 28 липня, у польському місті Люблін на офіційну зустріч зібралися міністри закордонних справ України, Польщі та Литви Дмитро Кулеба, Яцек Чапутович і Лінас Лінкявічюс відповідно. На порядку денному стояло укладення офіційної угоди про створення нового особливого формату співпраці. Тож було сформовано так званий Люблінський трикутник –  новий вектор для спілкування між цими країнами, як заявив голова українського МЗС Дмитро Кулеба.  

"Сьогодні ми створюємо Люблінський трикутник. Це формат, який стане важливим елементом розвитку і зміцнення Центральної Європи, а також зміцнення України як повноправного члена європейської та євроатлантичної родини", - зазначив очільник МЗС.

Інакше кажучи, "Люблінський трикутник" не є формалізованою міждержавною інституцією, скоріше це неформальна платформа для зустрічей представників трьох країн та задля обміну інформацією між ними.

Дмитро Кулеба також окреслив майбутню співпрацю у загальних рисах. Зокрема, йдеться про спільну роботу у галузях оборони, економіки, торгівлі, інвестицій, інфраструктури, туризму і протидії російській дезінформації.

За його словами, уже створена "загальна повноцінна натовська бригада" з офіцерів трьох країн, котра здатна виконувати завдання з підтримання миру та безпеки.

Які питання вирішуватиме "трикутник"

Лейтмотив новоствореного формату – поглиблення взаємодії між Україною, Польщею та Литвою. До того ж він може стати і своєрідним важелем формування зацікавленості для держав, що потребують тісного контакту із загальноєвропейськими країнами та організаціями. Інакше кажучи, це започаткування є гарним прикладом для наслідування для інших країн.

У Спільній декларації голів МЗС України, Польщі і Литви прописані мотиви заснування "Люблінського трикутника" та основні цілі, які він нестиме. Зокрема, у документі йдеться про таке:   

  • Україна, Польща та Литва визнають переваги тристороннього співробітництва у сфері безпеки, а з огляду на російську агресію проти України зобов'язуються координувати роботу з метою дотримання міжнародного права.
  • Україна, Польща та Литва заявляють про незмінність рішучого засудження спроби анексії Росією Автономної Республіки Крим та міста Севастополь і закликають Росію вивести свої війська з територій Донецької та Луганської областей.
  • Україна, Польща та Литва зобов'язуються поглиблювати і розширювати своє співробітництво між збройними силами, як на двосторонньому, так і тристоронньому рівнях.
  • Україна, Польща та Литва зобов'язуються надавати взаємну підтримку у боротьбі з пандемією коронавірусу.  

Новини за темою: На переговорах з Іраном щодо збиття літака "МАУ" досягнуто трьох результатів, – Кулеба

Що принесе учасникам "Люблінський трикутник"

Сам факт створення такого "трикутника" свідчить про те, що Україна та країни ЄС, зокрема Польща і Литва, матимуть віднині окремий формат співпраці. Також це значить, що ці три країни безумовно мають спільні інтереси та є союзниками.

Це той напрямок взаємодії, котрий просто не може бути суперечливим або підозрілим, натомість він несе у собі низку надійних переваг. Вона принесе з собою новий етап співпраці, нові спільні проєкти на державному рівні, інтеграцію України у проєкти Європейського Союзу. Таке взаємне просування інтересів вигідне всім учасникам формату. До того ж це – правильний вектор для України на шляху до вступу у ЄС.  

Новостворений формат українсько-польсько-литовської співпраці прокоментував і міністр закордонних справ Польщі Яцек Чапутович. За його словами, "Люблінський трикутник" передбачає створення в МЗС країн посад офіцерів зв'язку та консультації на рівні міністрів та директорів департаментів.

Фактично це означає, що у майбутньому проводитимуться регулярні зустрічі у форматі міністрів закордонних справ, будуть створені посади офіцерів зв'язку у МЗС України, Польщі та Литви.

Завдяки цьому, на думку польської дипломатії, три країни зможуть провадити цілі щодо розвитку "Східного партнерства", ефективної боротьби з пандемією коронавірусу, підтримки європейських та євроатлантичних прагнень України.

Новини за темою: Росія втратила шанси нормалізувати окупацію Криму, - Кулеба

*************

Наразі відомо, що наступна тристороння зустріч у форматі "Люблінського трикутника" відбудеться у Києві восени. Про це розповів Дмитро Кулеба на брифінгу. Одним з основних питань буде спільна боротьба з російською дезінформацією.Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...