Новини » Світ Читать эту новость на русском

Кредит "у складні часи", спільні військові навчання та вакцина від коронавірусу: Головне із зустрічі Лукашенка з Путіним

Топ-новина
Топ-новина
Зустріч лідерів РФ та Білорусі Фото з відкритих джерел

Білорусь отримає 1,5 млрд доларів кредиту "від старшого брата"

Напередодні в Сочі відбулась зустріч президента Росії Володимира Путіна та президента Білорусі Олександра Лукашенка. Це перший закордонний візит очільника Білорусі після президентських виборів.

Про що говорили президенти та як оцінили зустріч експерти розповідаємо детальніше.

Головні тези

До початку переговорів між лідерами Білорусі та Росії було названо ключові теми зустрічі. Зокрема, торкнулися теми конституційної реформи та дострокових виборів президента. Лукашенко висловив переконання, що потрібно "тісніше триматися старшого брата (Росії) та співпрацювати у всіх питаннях".

Путін схвалив намір провести конституційну реформу в Білорусі, назвавши цей крок логічним, своєчасним і доцільним.

Щодо співпраці у питаннях захисту кордонів, очільник Білорусі говорив про оборону країни, я оборону Союзної держави. "Мені приємно, що ви продемонстрували, що кордони Білорусі - це кордону Союзної держави, що ніхто не зможе там брязкати зброєю", - почав Лукашенко. Він також запропонував президенту РФ спланувати військові навчання на декілька років уперед і зазначив, що "ні в кого не будемо запитувати, чи проводити їх".

Путін підтримав ініціативу і додав, що після спільних навчань "Слов'янське братство - 2020" російські війська покинуть територію Білорусі.

Президент Росії пообіцяв подальшу економічну підтримку Білорусі. Він нагадав, що РФ лишається найбільшим інвестором білоруської економіки.

"Тільки один з проєктів - це атомна електростанція: 10 мільярдів в доларовому еквіваленті це варто. В цілому понад 50 відсотків зовнішньоторговельного обороту Білорусі припадають саме на Російську Федерацію. В Білорусі працює майже 2,5 тисячі підприємств з російським капіталом. У нас дуже стійка і глибока кооперація з цілої низки напрямків і в цілому ряді галузей", - почав Володимир Путін.

Очільник Росії заявив про готовність надати Білорусі кредит в розмірі 1,5 млрд дол.

Дійшли згоди президенти країн і у питанні боротьби з коронавірусом. Путін зазначив, що Білорусь стане першою країною, яка отримає російську вакцину проти СOVID-19, і вже долучилася до останнього етапу її випробувань.

Лукашенко подякував Путіну за допомогу, і зазначив, що на противагу темпам поширення коронавірусної хвороби в Європі, в Білорусі такого не спостерігається.

Новини за темою: Путін у телефонній розмові з Макроном розкритикував позицію України щодо Мінських угод

Офіційні результати зустрічі

Після завершення переговорів очільників Білорусі та Росії прессекретар Путіна Дмитро Пєсков повідомив офіційні підсумки переговорів:

  • Білорусь отримає від Росії новий кредит в розмірі 1,5 млрд дол.;
  • Путін та Лукашенко обговорили питання поставок енергоносіїв і досягли "конструктивного результату";
  • лідери країн домовилися активізувати роботу міжурядових комісій та галузевих підприємств;
  • Путін та Лукашенко дали доручення організувати зустріч глав регіонів двох країн;
  • Путін дав доручення підготувати першу партію вакцини від коронавірусу для Білорусі;
  • Лукашенко підтвердив намір запустити конституційну реформу в Білорусі, Путін підтримав цю ідею;
  • очільники країн не обговорювали питання розміщення російських військових баз;
  • і ті, хто підтримує Лукашенка, і хто ні - для Росії братський білоруський народ, але все має відбуватися в правовому руслі.

Водночас пресслужба президента Білорусі за результатами зустрічі була більш стриманою у коментарях. Там зазначили, що лідери країн обговорили стан і перспективи розвитку двостороннього співробітництва в різних сферах, тематику союзних відносин, розглянули міжнародну проблематику і ситуацію в регіоні, питання спільного реагування на виклики, що виникають.

Новини за темою: Лукашенко зізнався, що Путін просив його поговорити із Зеленським

Як оцінили результати зустрічі експерти

Загалом експерти переконані, що президент Білорусі Олександр Лукашенко майже нічого "не виграв" від зустрічі з російським колегою.

Екскандидат в президенти та лідер білоруської опозиції Світлана Тихановська прокоментувала ще до початку зустріч президента Білорусі Олександра Лукашенка з президентом РФ Володимиром Путіним. Вона зазначила, що всі можливі домовленості, прийняті в Сочі на зустрічі Путіна і Лукашенка "будуть переглянуті новою владою" Білорусі.

Вона також звернулася до російського президента. "Я дуже шкодую, що ви вирішили вести діалог з диктатором, а не з білоруським народом", - написала Тихановська.

"Росіяни, ваші податки підуть на те, щоб оплатити наше побиття. Ми переконані - ви не хочете, щоб так було", - заявила Тихановська коментуючи новину про кредит.

Представник опозиції, глава білоруської партії лівих "Справедливий світ" Сергій Калякін назвав зустріч порожній для Лукашенка, а Путін, за його висловом, "прощупав можливості Лукашенка, наскільки він керує країною, наскільки у нього є політичне майбутнє". Що стосується кредиту, то на думку Калякіна, поки невідомі його умови, чи не є це рефінансуванням колишніх боргів. "Але знову ж таки, це може бути зроблено і для нового керівництва Білорусі. Тому це як би відстрочене питання, яке вирішуватиметься в залежності від того, як будуть розвиватися події далі в Білорусі", - підкреслив лідер лівої партії.

Головний консультант з Росії та Євразії аналітичного центру Четгем Хаус Кір Гайлз зазначив, що Путін не озвучив нічого нового і тому його довгострокові наміри щодо Лукашенка залишаються невідомими. "Для Росії основне занепокоєння в тому, щоб на початку кризи не втратити Білорусь у протистоянні із Заходом, не дозволити нестабільну та непередбачувану ситуацію в сусідній країні та не дозволити людям змінити керівництво", - переконаний Гайлз.

Новини за темою: У Держдепі прокоментували заяву Путіна про "спецоперацію України та США" з членами ПВК "Вагнер"

Британський економіст Тімоті Еш коментуючи зустріч президентів назвав очікуваною новиною пропозицію Путіна надати державний кредит Білорусі. Він відзначив складну фінансову ситуацію в Білорусі, зокрема падіння міжнародних резервів на тлі протестів.

Тим часом гендиректор Центру політичної інформації Олексій Мухін переконаний, що президент Білорусі загрався з Європою і США, а зараз шукає шляхи для прискореної інтеграції з Росією, щоб зберегти владу. Тому що зараз, крім Путіна, з Лукашенком ніхто не хоче розмовляти. "Тут йде "здача" на милість Росії. Зараз з ним ніхто не буде спілкуватися. Навіть дружба з Майком Помпео виявилася "фейковий", - зазначив політолог.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...