Кравчук і Фокін повертаються: Чим будуть займатися перший президент та перший прем'єр України в ТКГ

Топ-новина
Топ-новина
Перший президент Леонід Кравчук та перший прем'єр-міністр Вітольд Фокін Фото з відкритих джерел

Леонід Кравчук готовий на компроміси для досягнення миру на Донбасі

Перший президент Леонід Кравчук та перший прем'єр-міністр Вітольд Фокін увійшли до складу ТКГ. Кравчук очолив українську делегацію замість експрезидента України Леоніда Кучми, а Фокін буде відповідати за переговори з мешканцями тимчасово непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей.

Розповідаємо детальніше, які пропозиції щодо врегулювання ситуації на Донбасі висунули нові члени ТКГ.

Оновлений склад делегації ТКГ

Наприкінці липня Володимир Зеленський призначив першого президента України Леоніда Кравчука главою української делегації в Тристоронній контактній групі. За два дні до цього експрезидент України Леонід Кучма вирішив вийти зі складу української делегації ТКГ.

Разом з Леонідом Кравчуком до Тристоронньої контактної групи увійшов перший прем’єр-міністр України Вітольд Фокін. Він повідомив, що його запросив разом з Леонідом Кравчуком до ТКГ голова Офісу президента Андрій Єрмак.

Фокін розповів, що рішення про участь у ТКГ далося йому дуже важко, однак все ж він вирішив погодитися, бо вважає "за честь біля фіналу свого життя хоч чимось допомогти своїй Батьківщині".

"Для мене Батьківщина – це Україна та її Донбас, який я дійсно люблю. Він був, є і буде українським", - наголосив він.

При цьому Фокін додав, що він, як і Кравчук, переконаний, що без компромісів не буває домовленостей, що "режим тиші" в зоні розмежування – це крок до миру, але не сам мир.

Новини за темою: На Донбасі знешкодили схрон із вибухівкою, облаштований так званим "МДБ ДНР"

Перший прем'єр-міністр України додав, що воліє мати більше конкретики щодо його посади в контактній групі. "Ця робота має аматорський присмак, бо ще не визначено мою роль у групі, я ще не знаю, в якій іпостасі маю там виступати. Бо те, що на язиці в інших людей, що координатор, розмови і таке інше — це мене не задовольняє, я не хлопчик, щоб займатися, чим хто скаже", — сказав він.

Які ролі відведені новим членам делегації

Голова делегації переконаний, що його місія полягає у тому, щоб закінчити конфлікт на Донбасі.

"Така в мене місія залишається, щоб на Донбасі та в Україні був мир. Я буду робити для цього все, що зможу. Будемо йти на компроміси... Є речі, які компромісам не піддаються – це суверенітет, територіальна цілісність, незалежність, недоторканність кордонів", – пояснив Леонід Кравчук.

Він також зазначив, що буде відстоювати встановлення такого управляння на Донбасі, яке принесе користь місцевим жителям.

"Є статус Донбасу, а є статус управління територією Донбасу, статус місцевого самоуправління, є політичний статус Донбасу. Я буду виступати за те, щоб від загальних слів переходити до конкретних дій. Щоб це було управління, яке принесе користь людям, які там живуть, і люди відчують, що вони є господарями своєї землі", – запевнив Кравчук. 

За словами Леоніда Кравчука, Вітольд Фокін у ТКГ буде координатором між "громадянським суспільством ОРДЛО" та тими, хто покинув цю територію.

Новини за темою: "Особливий статус" Донбасу: Резніков пояснив український підхід до цього питання

Компроміси щодо Донбасу

Голова української делегації Леонід Кравчук повідомив, на які компроміси готовий піти у переговорах щодо врегулювання ситуації на Донбасі.

Так, перший компроміс може стосуватися особливого статусу Донбасу. "Я це не сприймаю (особливий статус Донбасу, - ред.), тому що мені незрозуміло, що це таке. Але я можу сприйняти не "особливий статус", а "особливу систему управління" в цих регіонах. Значить, уже компроміс, ми вже шукаємо реальні підходи, аби вирішити питання", – пояснив Кравчук.

Як зазначається, "особливий статус управління регіонами" полягає у тому, щоб надати жителям Донбасу не менше прав і свобод, ніж мають інші регіони України.

"Повернути їх в такому стані, як було раніше - це вже не так просто. Тому треба запропонувати більше прав, більше можливостей, але в рамках Конституції України і законів України. Йдеться тільки про систему місцевого самоуправління", – зауважив він.

Ще одним компромісом політик назвав вільну економічну зону на території Донбасу. За його словами, це дозволить місцевим мешканцям заробляти на життя. 

"Я колись був президентом, я підписав тоді закон про вільну економічну зону в цих районах. Це міг би бути один із кроків, для того, щоб люди почали діяти, і розв'язувати складні питання, залучивши туди інвестиції, щоб порівняно швидко відновити життя", – додав глава делегації.

Однак Леонід Кравчук наголосив, що компроміси не стосуються суверенітету України.

Новини за темою: На Донбасі НЗФ вчинили провокацію, відкривши вогонь з гранатометів, - штаб ООС

Чи варто вести діалог з мешканцями ОРДЛО

Кравчук переконаний, що представники України повинні їхати на територію ОРДЛО і вести діалог з місцевими жителями, але лише після закінчення обстрілів.

"Їхати повинні, і це потрібно. Тільки я знову-таки хочу попросити мене зрозуміти. Їхати тоді, коли припиниться стрілянина, коли припиниться війна. Але їхати в період, коли снайпери сидять і вичікують, коли хтось з'явиться... Не можна дізнатися їхніх намірів", - сказав Кравчук.

За словами глави ТКГ, першим кроком має бути припинення обстрілів, після чого мають бути сформовані економічні, соціальні та гуманітарні зони й прямий діалог з жителями окупованих територій.

"Треба шукати спільні точки дотику. А їхати всім сьогодні - ну, просто взяти і поїхати заради геройства якогось - я думаю, це не буде найефективнішою поїздкою, а можуть бути навіть важкі наслідки", - додав Кравчук.

Новини за темою: На Донбасі НЗФ вчинили провокацію, відкривши вогонь з гранатометів, - штаб ООС

Чи потрібно імплементувати формулу Штайнмаєра

Голова ТКГ заявив, що не виключає можливості імплементації Україною "формули Штайнмаєра".

Однак поки питання про впровадження "формули" в делегації не піднімалося, та це можливо. "Поки що я не готовий вам сказати. Ми, скажемо, з двох до шести годин працювали, кожен міг висловити свою думку, свою позицію, що добре робиться, де ми не допрацьовуємо, якраз, щоб посилити нашу координацію, нашу роботу, висвітлення нашої роботи. Але про "формулу Штайнмаєра" безпосередньо розмови не було. Але я не виключаю, що вона буде", – заявив Кравчук.

Крім того, голова ТКГ зазначив, що ні президент України Володимир Зеленський, ні українські дипломати, ні посадовці ніколи не відмовлялися від "формули Штайнмаєра". Проте розуміння й імплементація "формули", за словами першого президента, - це інше питання. "Як це зробити - це вже треба думати, обговорювати, пропонувати. А саму формулу треба приймати, тому що вона схвалена і при всьому тому підписана в Тристоронній контактній групі", - резюмував Кравчук.

Що передбачає формула Штайнмаєра, читайте за посиланням.

Леонід Кравчук та Вітольд Фокін – заслуги перших керманичів України

Леонід Макарович Кравчук народився 10 січня 1934 року в селі Великий Житин, Волинське воєводство, Польська республіка, тепер Рівненська область України.

Перший Президент України після здобуття нею незалежності – з 1991 по 1994 роки. Був Головою Верховної Ради України у 1990–1991 роках, народним депутатом України у 1990–1991 та 1994–2006 роках.

3 вересня 1993 року підписав Масандрівські угоди, які стосувалися подальшої долі розміщених на території України ЧФ та ядерної зброї. А у січні 1994 року у Москві, всупереч ратифікованому Верховною Радою 18 листопада 1993 р. Договору СТАРТ-1, яким передбачалося поступове скорочення стратегічних ядерних озброєнь розташованих на території України, самочинно прийняв рішення підписати "Тристоронню заяву" президентів України, США та Росії щодо негайного вивезення всієї української ядерної зброї до Росії (яке завершилося вже 1 червня 1996 р.), причому без будь-яких конкретних гарантій безпеки та документально зафіксованих фінансових компенсацій.

У січні 2016 року запропонував надати Криму державну автономію у складі України, а Донбасу - "особливий статус".

Новини за темою: За тиждень перемир'я на Донбасі не зафіксовано бойових втрат, - РНБО

Вітольд Павлович Фокін народився 25 жовтня 1932 року в селі Новомиколаївка (зараз смт Новомиколаївка) Новомиколаївського району Запорізької області в родині викладачів.

У перші роки правління Президента Леоніда Кравчука очолював уряд. З жовтня 1990-го Фокін виконував обов'язки голови Ради Міністрів України, був головою Держкомітету УРСР по економіці, а з листопада того ж року його офіційно призначили главою українського уряду.

З 1991 по 1994 рік був народним депутатом України I скликання. У групи та фракції не входив, був позафракційним.

З лютого 1992 року по 1994-й був заступником голови Верховної Ради України. 8 грудня 1991 року разом з Леонідом Кравчуком від імені України підписав Біловезька угода про ліквідацію СРСР.

*****

Наступне засідання Тристоронньої контактної групи заплановане на 18-19 вересня.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...