Коронавірусний кредит від МВФ: Куди Україна витратить "легкі" гроші та що робить у відповідь

Топ-новина
Топ-новина
МВФ готовий виділити Україні гроші Фото з відкритих джерел

Скоро до України попрямує черговий європейський "грошовий переказ"

Очевидно, що під час "коронакризи" українська економіка та медицина страждають найбільше. Тому нам потрібні способи бодай часткового відновлення ключових галузей. У цьому традиційно допомагає Міжнародний валютний фонд, постійно виділяючи транші на ті чи інші потреби. Приміром, днями було досягнуто попередньої згоди на виділення Україні кредиту на кругленьку суму.

І поки МВФ продовжує перемовини з українською владою, обговорюючи механізм кредитування, ми розповімо, як новий кредит може допомогти нам протистояти наслідкам пандемії коронавірусу.  

Передумови погодження траншу

Ще у грудні 2019 року президент України Володимир Зеленський разом з Національним банком та урядом на чолі з Олексієм Гончаруком домовилися з представниками МВФ про нову трирічну програму EFF. Вона мала б прийти на заміну, а фактично продовжити програму stand-by, котра закінчилася у лютому цього року. Проте задля цього Україна мала б виконати ключову домовленість стосовно фінансової галузі. Йдеться про вдосконалення механізмів регулювання роботи банків. Саме це прописано в скандальному "антиколомойському" законі.

Міжнародний валютний фонд відповідально поставився до своїх обіцянок. Практично одразу після прийняття українським парламентом "антиколомойського" закону він продовжив співпрацю з Україною. Першим кроком такої співпраці стало виділення траншу у розмірі 5 мільярдів доларів.

Закон про регулювання банківської діяльності, відомий як "антиколомойський", передбачає контроль за діяльністю банківських установ з боку держави та недопущення повернення колишнім власникам їхніх банків, виведених з ринку. Детальніше про особливості цього документу та його стосунок до олігарха читайте у нашому матеріалі.

На початку травня Верховна Рада України проголосувала за закон, а президент Володимир Зеленський підписав документ 21 травня. А вже вранці 22 травня стало відомо, що Міжнародний валютний фонд та представники України попередньо ухвалили на рівні персоналу економічну політику відповідно до нової програми кредитування stand-by на $5 млрд.

Новини за темою: Диверсія чи законотворчість: Хто і навіщо подав 16 тисяч правок до "антиколомойського" закону

Умови та терміни майбутньої співпраці

Цікаво, що МВФ все ж дещо скорегував свою співпрацю з Україною, повідомивши про це 7 травня. Представники Фонду на переговорах з Україною заявили, що замість трирічної розширеної програми кредитування EFF на $8 млрд мають намір зупинитися на 18-місячній програмі кредитування stand-by. МВФ одразу ж аргументував це рішення – мовляв, інструменти stand-by є зручнішими та дієвішими для нинішньої ситуації в Україні.

Тепер stand-by програму співпраці має розглянути Виконавча рада МВФ. Це відбудеться протягом найближчих тижнів.

За словами голови місії МВФ в Україні Іванни Владкової Голар, гроші від Фонду направлять на забезпечення платіжного балансу та бюджетної підтримки України.

Це означає, що програма направлена в першу чергу на допомогу Україні з подолання наслідків коронакризи та на просування вперед до важливих структурних реформ для зменшення "слабких місць". У МВФ сподіваються, що ці кошти сприятимуть поверненню України до росту та поновлення глобальних реформ в усіх галузях. До того ж у Фонді кажуть, що ця співпраця передбачає не одноразову допомогу, а регулярні фінансові дотації.

Важливо розуміти, чому в МВФ відмовилися від ідеї кредитування у форматі EFF (Extended Fund Facility) і вирішили запропонувати stand-by.

Програма EFF була розрахована на 3 роки та на 8 мільярдів доларів. В рамках неї до кінця 2021 року Україна планувала отримати від МВФ 5 мільярдів доларів та у 2022-23 рр. – наступні 3 мільярди. Тепер ми фактично отримуємо ті ж гроші і на той же термін, проте з меншими зобов'язаннями.

Справа у тім, що Україна не має зараз можливості виконати умови, необхідні для довгострокового кредитування. Приміром, український уряд у держбюджет на 2020 рік не заклав масштабних надходжень від цьогорічної приватизації, хоч це була структурна реформа, яку вимагали в МВФ. До того ж відклався реальний старт земельної реформи, зовсім нещодавно змінився склад уряду, а дефіцит бюджету тим часом виріс – через пандемію коронавірусу.

Тому виходить, що в таких умовах Україні важко буде планувати глибокі структурні реформи на кілька років вперед. Саме через це доведеться задовольнятися короткостроковим кредитом.

Новини за темою: Переговори непрості: Шмигаль прокоментував отримання кредиту від МВФ

Що конкретно передбачає stand-by

Фактично Міжнародний валютний фонд надає Україні інструмент для покращення економіки після кризи, пов'язаної з коронавірусом. Цей інструмент – кредитні 5 мільярдів доларів.

Це "легкий" кредит, коротка програма, направлена конкретно на антикризові заходи в країні, а не на ґрунтовні реформи. Тому такі кредити МВФ видає швидше та охочіше, ніж довгострокові, а країна-позичальник має менші зобов'язання за ними. До речі, аналогічну фінансову допомогу отримали від МВФ нарівні з Україною й інші країни.

Україна зможе використати гроші для часткового покриття дефіциту державного бюджету, для фінансування витрат на медицину, розробки монетарної та фіскальної політики в умовах кризи та збереження фінансової стабільності.  

*************

Поки Україна не отримала грошей, бо має лише попередню домовленість із МВФ. Протягом найближчих двох-трьох тижнів ця ситуація повністю проясниться, і тоді український уряд зможе спланувати, на які конкретно потреби направити європейські кошти.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...