live

Коронавірус в Україні: Що втратять та отримають українці через епідемію та карантин

Пандемія коронавірусу та карантин — такий собі тест на витривалість та можливість ухвалювати правильні рішення

Топ-новина
Топ-новина
З відкритих джерел

Епідемія коронавірусу та досить жорсткі карантинні заходи, запроваджені в Україні, неодмінно позначаться і на країні в цілому і на кожному з громадян.

Розповідаємо, що втратять і отримають українці через епідемію коронавірусу та карантин.

Що буде з українською економікою?

Найбільший вплив очікується в економічній галузі. Експерти передбачають, що Україну очікує економічна рецесія. Ректор Міжнародного інституту бізнесу, доктор економічних наук Олександр Савченко переконаний, що ті галузі, яким по суті заборонили працювати (торгівля, транспорт, ресторанний бізнес, послуги та інше), дають приблизно 25 відсотків ВВП країни. "Очікую, що половина бізнесу в цих секторах пропаде, а дефіцит державного бюджету буде більше 10 відсотків", - прогнозує він.

У той же час доходи середнього українця знизяться приблизно на 5-10% вже в квітні, а курс долара в Україні виросте. Можливе також прискорення інфляції, девальвація гривні, викликана і цими заходами, і втечею з України інвесторів, які вклали гроші в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП).

Не отримає Україна і грошей заробітчан, які були змушені повернутися додому через пандемію коронавірусу.

Примарним виглядає і отримання кредиту від МВФ, адже кредитори висунули дві умови — ухвалення ринку землі та вирішення питання з банками. Як відомо, підписання закону про ринок землі заблоковано, а до "антиколомойського" закону внесено 16 000 поправок.

Після послаблення карантинних заходів Україну чекають, на думку політолога, професора кафедри політичних наук Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Анни Малкіної, складні часи. Загалом величезні збитки отримає малий та середній бізнес, і відновитися зможуть не всі. Банки отримають проблему з неповерненням кредитів, транспортна інфраструктура зазнає втрат від збою логістики. Бюджет матиме величезну діру від недоотримання податків, митних зборів, а також від вимушених додаткових соціальних виплат пенсіонерам, медпрацівникам і іншим найбільш вразливим групам населення.

Як зміниться життя українців?

Експерти вважають, що зміни відбудуться у всіх сферах життя громадян. В першу чергу постраждає фінансова стабільність. Уже станом на кінець березня опитування компанії Info Sapiens показало, що 60% українців відчули фінансові втрати. Так, 38% дорослих українців зазначили зменшення регулярного доходу родини внаслідок карантину, 16% - повну втрату доходу, 14% - втрату роботи, 10% - інші фінансові збитки.

Показники безробіття в Україні будуть зростати і через втрату роботи, і через повернення заробітчан. У той же час конкуренцію на ринку праці очікують шалену.

Уряд планує вирішити питання безробіття та утримання заробітчан вдома шляхом створення нових робочих місць, в першу чергу, у програмі "Велике будівництво".

Можливе і впровадження нових соціальних норм. В Кабміні переконані, що вірус швидко не відступить, тож необхідно розробити нові транспортні норми, норми соціальної дистанції, перебування в закритих приміщеннях.

Загалом можна виділити п'ять основних змін в житті українців після карантину:

1. Зростання послуг психологічної підтримки, коучингу, саморозвитку і всього, що має відношення до самоактуалізації людини.
2. Масовий вихід з онлайну та повернення до звичного фізичного життя та спілкування.
3. Локальний туризм і на недовгий період, адже доходу буде недостатньо для тривалих подорожей в інші країни.
4. Здорове харчування і спорт та більше уваги до свого здоров'я.
5. Перегляд фінансових звичок та накопичення заощаджень.

Нові можливості для України

Проте не все так погано, є й певні фактори, які Україна може використати для розвитку. Приміром, політичний експерт, директор Інституту розвитку профспілкового руху Михайло Чаплига переконаний, що основою для руху вперед стануть наукові розробки: біотехнології, біоінженерія і все, що з цим пов'язано. І українську наукову базу відновити ще можна. Буде потужно розвиватися аграрний напрямок. "Індустрію підняти буде складно, інвестицій в неї не буде. Так що - хочемо чи ні - будемо перетворюватися в "житницю Європи". При цьому більше інвестицій піде в хімію і інженерні речі, а менше - в людей", - переконаний він.

На думку експерта, користуючись обставинами, Україна може реструктуризувати зовнішній і внутрішній борг, зробити більш справедливе податкове законодавство (зменшити навантаження на самозайняте населення, збільшити - на монополії), повернути держмонополії ("Нафтогаз", "Укрзалізницю", "Укрпошту") на користь держави.

Варто звернути увагу і на можливий розвиток онлайн-навчання.

*****

Загалом після карантину Україна, як і світ, не буде колишньою — зміни відбудуться. А от позитивні чи негативні — залежить від багатьох факторів.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...